26.05.2017
ÇAĞLAYAN VADİ AĞLAYAN VADİ OLMASIN! Meydancık Belediyesi’nin kapatılmadan önceki son belediye başkanı ve CHP Şavşat İlçe Başkanı Nihat Acar, 25 Mayıs 2017 Perşembe günü yapılan 2’nci Çağlayan Hes Preojesi keşfine katılarak destek verdi. Acar, belediye başkanı iken HES’lerle ve HES’çilerle ilgili olarak yaşadığı sorunları çok iyi bildiğini, bu nedenle tamamen kara ve ranta yönelik yapılan HES projelerine karşı olduğunu söyledi.

 MEYDANCIK VADİSİ’Nİ GÖRÜP AĞLAYAN ÇOK İNSAN GÖRDÜM

CHP İlçe Başkanı Acar, “ “Meydancık beldesi kapatılmadan önce bu HES’çilerle tanışmış olduk. Meydancık Vadisi’nde projelendirilen HES işleri için kapımıza geldiler. Birçok şey vaat ettiler, işlerinizi yapalım, yardımcı olalım dediler. Ben bunu hiçbir zaman kabul etmedim.  Maalesef cennet gibi doğanın içine kara saplı bıçak gibi sapandılar. Biri bitti, bir diğeri biten HES’in yanından başladı. Su yatağını göremeden ya karanlık tünellerden ya da cebri borulardan bir o yana bir bu yana çekiştirildi. Doğamızı yamulttular. Şimdi bu vadiye gezi amaçlı gelenler gözlerine inanamıyor.  Çok insan gördüm dereye bakıp ağlayan.  Şimdi Şartul’den Meydancık’a kadar olan vadiye bakıyorum da ne iyi etmişim de bu vebale dahil olmamışım diyorum. Bu vadi mahvoldu HES çöplüğüne döndü. 
PAPART’I DA KAYBEDERSEK BU VADİ  BU HAVZA TAMAMEN YOK OLUYOR!
Bu vadi boyunca insanların, hayvanların suya erişebileceği, faydalanacağı yer neredeyse kalmadı. Bir tek Papart Vadisi kaldı. Meydancık Vadisini görenler Papart’a izin verir mi? Oradaki HES’lere izin verenler şimdi Papart vadisine çıkıp nefes almaya çalışıyor, Biz, Papart içinde yapılması planlanan Cüneyt 1-2-3-4- HES’lerini iptal ettirdik. Bunu Sit Alanı ilan ettirerek başardık. Ama yine vazgeçmiş değiller. Girmeye çalışıyorlar. KHK’larla girebileceklerini düşünüyorlar. Ama orasını da kaybedersek, bu vadi tamamen ölecek.
 BU VADİLERİ 49 YILLIĞINA DEĞİL EN AZ 98 YILLIĞINA KAYBEDİYORUZ!
Şimdi Çağlayan HES Projesi’nin 2. Keşfi için yeni bilirkişi heyeti geldi. Ben de takip ettim. Takip etmek benim görevim. Eğer toplumda bir yerde göreviniz varsa toplum yararına olan her yerde olmak zorundasınız. Burada 8 köyün kaderi olan bu derenin bir HES şirketine 49 yıllığına verilmesi söz konusudur. Bu anlaşmalar yenilenebildiği için 98 yıla, hatta daha çok yıllara uzatılabiliyor. Derelere yapılan HES’ler yılın çoğu zamanı elektrik üretemez.
Çünkü su yılın 8-9 ayı can suyu olarak akmaktadır. Can suyunu alıp nasıl can suyu bırakılır? Tabii ki bırakılmaz. Borçka bunu yaşıyor. Haberlerde sık sık yer alır. Aksu  Mahallesi kokuyor diye!..
Baktığımızda,  bu sudan da havza köyleri faydalanıyor.  1925’lerde köyler sulama kanallarını kendi elleriyle kendi imkânlarıyla yapmış. Sulama yapmazsanız ürün alamazsınız. Su Kullanım hakkını alan şirket, size suyu kullandırır mı?  Kullandırsa da bunun ücretini isteyecek. Bunun çok örneği var.
HESÇİLER PROJELERİNİ ANLATIRKEN ALLIYOR, PULLUYOR!
Bilirkişi keşfinde HES temsilcisini dinledim. O kadar masum anlatıyor ki konuyu bilmesek, saf olsak inanacağız. Ama gerçek Meydancık Vadisi’nde bütün çıplaklığı ile haykırıyor! Bu vadinin nasıl HES kurbanı olduğunu göz görüyor.  Buna taraf olanlar bile bugün bin pişman. Orada emekli öğretmen Servet Ekin hocamız çok güzel söyledi. Bize masal anlatmayın. Gelin bizim vadiyi görün. Neler yaptınız.? “
CİTTSLOW ŞAVŞAT’IN ÜNVANI ELİNDEN ALINABİLİR ÇÜNKÜ…
 Ben konuya şu yönden de bakmak istiyorum. Şavşat, Dünyada yaşanabilir sakin kentler arasında Cittaslow ilan edildi. Çok da iyi oldu. Ama Cittaslow ilan edildikten sonra HES projeleri hızlandı. Taş ocakları projeleri, maden projeleri havada uçuşuyor. Bunu göz boyamak için mi yaptılar. Bu gidişle  cittaslow unvanı kısa sürede geri alınabilir.
Onun için ben bu Çağlayan HES keşfinde Şavşat Belediye Başkanını da görmek isterdim. Çünkü burası sadece benim, 8 köyün, havza içinde bulunanların değil, Tüm Şavşat’ın, Artvin’in değeridir. Dolayısıyla sorun hepimizin ortak sorunudur. Ben Belediye Başkanı iken HES ve diğer sorunlarda her zaman memleketimizin, halkımızın, kısaca hepimizin ortak menfaatlerinin yanında yer aldım.
ALTINI DEĞİL HALKINI DÜŞÜNEN HALKIN ADAMI OLMALIYIZ
 Birlerinin değil halkın adamı olmaktır aslolan.  Ardanuç Belediye Başkanımızın söylediği gibi altını değil, halkınız düşünen insan olmalıyız. Ben bugün buraya CHP İlçe Başkanından öte bu yörenin çocuğu olarak,  bu doğanın savunucusu ve bir insan olarak kendimi görevli ve zorunlu hissettiğim için geldim. Hiç kimseyi, ötelemeye, ötekileştirmeye hakkımız yok. Hele hele mesele ortak ise, mesele geleceğimiz ise, mesele yaşam alanlarımız, suyumuz, ormanımız, köylerimiz, geleceğimiz ise farklılıklarımızı bir kenara koymalıyız. Aksi takdirde her şeyimizi bir bir kaybederiz. Meydancık Vadimizi kaybettiğimiz gibi.
BİZİM SUYUMUZDAN, DOĞAMIZDAN, HAVAMIZDAN BAŞKA NEYİMİZ VAR.
 Bizim suyumuzdan, doğamızdan, havamızdan başka neyimiz var. Bunları da bu şekilde alıp tahrip ederseniz, insanların yaşam alanlarını yok ederseniz, dolaylı yollardan göçe zorlarsanız. Bir yerde bir proje yapılıyorsa ilk önce o yörede yaşayan insanlara sorulmalı. Onların fikri alınmalı. Eğer itirazları varsa dinlenmeli. Biz her şeye karşı değiliz ki. Eğer topluma faydalı, ülkenin menfaatine, doğayı bozmayan ve fayda kısmı yüksek olan her projeye biz de evet diyoruz.
BU PROJELERDE BURADAKİ İNSANLARA VE DOĞAYA NOKTA KADAR YER VERİLMEDİ
Ama bu şekilde buradaki insanları, doğayı düşünmeden, proje içinde nokta kadar yer verilmeden yapılan projelere karşı elbette ki hukuki mücadele vermek görevimizidir. Atalarımız bize bu toprakları, ormanları, dereleri bakir olarak verdiler. Bize vermediler. Torunlarına verilmek üzere emanet ettiler. Ama maalesef bu emanetler her geçen gün zarar görmeye devam ediyor. Bundan dolayı gerçekten büyük üzüntü duymaktayım.
 Ben yerel medyaya da sorumlu ve duyarlı davrandığı için teşekkür ediyorum. Sizler ilimizin, ilçemizin, köylerimizin, derelerimizin sesi, kulağı, gözü ve sözüsünüz. Çok zor şartlarda görev yapıyorsunuz. Yerel medyanın gücü ne kadar büyük olursa sorunlarımızın çözümü ve sesimizin il içinde,  Ankara’da duyulması o kadar başarılı olur.”dedi.

Bu haber 1042 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com