11.05.2017
ARTVİN KHBGS’DEN ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ Artvin Devlet Hastanesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir etkinlik gerçekleştirdi. Hastane Konferans Salonunda gerçekleşen programın konukları da haftanın anlamına uygun olarak Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz ve Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı aynı zamanda Artvin Devlet Hastanesi’nden emekli olan Gönül İstanbullu oldu. Bu anlamda İstanbullu aynı zamanda mesai arkadaşlarıyla da hasret gidermiş oldu.

 Programın sunuculuğunu yapan Halkla İlişkiler Birim Sorumlusu Halime Tüylü, Engelliler Haftası kapsamında Genel Sekreterlik olarak  etkinlik yaparak, engellilerimizle ilgili farkındalığı daha da artırmak  ve duyarlılığın gelişmesine katkı sunmak amacıyla böyle bir etkinliğin tertip edildiğini,   engelli dernek başkanlarını konuşmacı olarak davet ettiklerini belirterek  her 2 başkana da teşekkür etti.

Söyleşiye,  Artvin Devlet Hastanesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan  Gündoğdu,  Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Ardanuç Engelliler Derneği Kurucu Başkanı Nermin Aksu katıldı.
 ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ HEP İLKLERİ YAPMIŞTIR
İlk konuşmacı olarak  söz alan Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz derneğin kuruluş tarihçesini ve çalışmalarını anlattı. Başkan Ersöz, “ Öncelikle böyle bir program düzenleyip bizi konuşmacı olarak davet ettiğiniz için Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine, çalışanlarına teşekkür ediyorum. Artvin Engellikler Derneği 1998 yılında birkaç gönüllü insan tarafından kuruldu. Bu dernek Artvin’de açılan ilk Engelli Derneğidir.  Artvin Engelliler Derneği bugüne kadar çok önemli çalışmalara imza atmış ve atmaya da devam ediyor.
Biz derneğimizi kurana kadar engellilik kavramı neredeyse bilinmiyor,  engelli aileler engelli çocuklarını toplumdan saklıyordu. Biz ilk iş olarak engellilerimizi tespit çalışması yaptık. Bugün halen kullanılan rakamlar maalesef bizim 2000 yılların başında yaptığımız çalışma rakamlarıdır. Bu çok önemli bir çalışmadır. Bugün engellikler için çıkarılan kanunların temelinde Engelli Derneklerinin ısrarlı çalışmaları. Önerileri talepleri yatar.
BİZ BÜTÜN ÇALIŞMALARIMIZI GÖNÜLLÜK ESASINA GÖRE YAPIYORUZ.
 Hükümet 2005 yılında çıkardığı Engelliler Yasası ile önemli bir adım atmıştır. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sorunlarımız halen çok. Ama çözülemez değil. Erişilebilirlilik sorunumuz var. Adet yerini bulsun diye sözde engelli rampaları yapılıyor. Engelli tuvaletleri standartlara uygun değil ya da başka amaçlar için kullanılıyor. Engeliler için yapılmış park alanını başkaları işgal ediyor. Engelliler için yaptırdığımız asansörleri sağlam insanlar kullanıyor.
 Biz, bütün bunları maaş alarak, çıkar bekleyerek, bir menfaat umarak yapmıyoruz.  Bana Ankara’da da sordular. Senin engelli çocuğun var mı? Bu kadar neden koşuşturuyorsun? Değerli katılımcılar; Az önce söylediğim gibi bu gönül işidir. İnsan sevgisiyle yaparsınız. Ben işimi aksatarak, bazı özel işlerimi erteleyerek engellilerimiz için Dernek yönetimindeki arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bundan sonrada devam edeceğiz.
 Artvin Engelliler Derneği Kadın Girişimciler Kooperatifi Dayanışma Mutfağını kurarak engelli ve engelli ailelerine istihdam sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Gerçekten çok zor koşullarda çalışmaktayız. Biz devletten sadece bu konuda ilgi ve destek bekliyoruz. Bir engelli ailesini daha nasıl istihdam ederiz onun hesabını yapıyoruz. Sayın Valimize bu konuyu ilettiğimde sağ olsun imkanlar dahilinde destek olacağını söyledi. Kooperatifimize kandil simidi yapma görevi verdi.  Biz bunu imece kültürü ile gönüllü arkadaşlarımızla yaptık.  Bu anlamda Sayın Valimize de teşekkür ediyorum. Alınterimizle devletimize yük olmadan dayanışma mutfağımızı yaşatmak ve engelli ailelerimize, engellilerimize bir fayda sağlamaya çalışıyoruz. Ve bizim bu oluşumumuz Karadeniz’de Artvin’de tek kadın kooperatifidir. Bunu örnek olsun diye anlattım. Biz birçok çalışma ve projeler yaptık. Bunları anlatmaya kalkarsam zaman yetmez. Sözü Gönül arkadaşımıza bırakıyor, beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” Dedi.
İYİ Kİ BÖYLE BİR GÖREV ALMIŞIM. BU BENİ DAHA ÇOK ŞENLENDİRİYOR, MUTLU EDİYOR
 Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu, dinlenmek için emekli olduğunu ancak kendisini Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı olarak bulduğunu belirterek; “Bazı şeyler varır. Sizin planlarınızın dışında gelişir. Ben emekli olup şöyle bir dinlenmeyi amaçlamıştım. Ancak önüme öyle bir istek geldi ki buna asla hayır diyemezdim. Ardanuç Engeliler Derneği Başkanlığı görevim bu şekilde başladı. Bütün Engelliler derneklerinin kurucusu Hatice Hanım olmuştur.
Ben bu görevden kaçamazdım. Dinlenmek engellilere yapacağımız gönüllü hizmetlerimizle olacağını yaşayarak öğrendim. İnanın böyle daha çok mutluyum ve daha çok dinleniyorum.  Engelli aileleri ve engellilerimizle dertleşmek, birlikte üzülmek, birlikte gülmek, birlikte ekmeğimizi, acılarımızı, sevinçlerimiz paylaşmak insana büyük huzur veriyor.  İyi ki böyle kutsal sayılabilecek bir görev içinde olmuşum.
 ARTIK KENDİ YERİMİZ PARKIMIZ VAR
Ardanuç’un şöyle bir avantajı var. Derneğimizi kurduktan sonra küçük bir yerde faaliyetimizi sürdürdük. Ardanuç Ziraat Odası’na buradan teşekkür ediyorum. Daha sonra Belediye Başkanımız bize sosyal bir tesisle birlikte Türkiye’de Artvin’de ilk olan Engelsiz yaşam Parkı yaptı ve bize tahsis etti. Bu bizim için inanılmaz bir kazanım oldu. Engellilerimiz kendi Yaşam parklarına geliyor. Biz onlara hizmet ediyoruz. Oturup sohbet ediyoruz,
 Bu çok önemli bir aktivite oluyor.  Birçok projeler yaptık. Sunum içinde slayt eşliğinde size aktarayım.  Projelerde paydaşlarımız oluyor. Resim, boyama, minyatür kurslarımız oldu. Bu insanlar çok yetenekli.  Onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Yeter ki onları fark edelim. Asla acımayın. Acıdığınızda onlar sizden uzaklaşır. Ama değer verip sözünü dinlerseniz, yeteneklerini sergilemeye izin verirseniz sizi hayrete düşürecek, hayran bırakacak güzellikler yarattığına şahit olursunuz. Bu güzel programı tertip edip bizi davet eden Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne, bizi dinleyen değerli katılımcılara herkese çok teşekkür ediyorum. “dedi.
 Programın sonunda Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gündoğdu konuşmacı  Ersöz ve İstanbullu’ya çiçek taktİm ederek teşekkür etti.  Gönül İstanbullu ve Hatice Nur Ersöz,  son olarak Genel Sekreter İrfan Akalın’ı makamında ziyaret etti.

Bu haber 1086 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com