10.05.2017
ARTVİN’DE “ENGELLİLER HAFTASI” ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR Artvin’de 10-16 Mayıs “Engelliler Haftası”dolayısıyla Artvin Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, Ardanuç Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gönül İstanbullu, bazı daire amirleri ile engelliler ve aileleri katıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Türkiye’de engelliler konusunda devrim niteliğindeki engelliler yasasını 2005 yılında mevcut hükümetin çıkardığını söyledi.
Engellilere bir yardım manasında değil de bir engelli haklarının korunması açısından uygulanan engelliler kanunun çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Doğanay,” 2010 yılındaki bir düzenleme ile engellilere pozitif ayrımcılık tanıyan hükümler anayasaya girmiştir. Hükümetimizin yapmış olduğu engellilere yönelik çalışmaların neticesinde erken emeklilik, 2022 engelli aylığı, evde bakım maaşı, emlak vergisi indirimi, su indirimi, ötv indirimi, cep telefonu ile alakalı operatörlerde yapılan indirimler, ulaşım indirimleri, engelli annelerinin, yakınlarının erken emeklilik ile ilgili olumlu düzenlemeler, engelli memura izin haklarından faydalandıklarını memnuniyetlikle görüyoruz.” dedi.
Türkiye’de 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısının yaklaşık 5 bin olduğunu, 2017 yılında ise 50 bin engelli memura ulaştığını ifade eden Doğanay, şunları söyledi:
“ Bu veriler şunu gösteriyor, devletimiz, hükümetimizce engellilere ve ailelerine yapılan yardımların ve düzenlemelerin sadece sözde kalmamıştır. Engellilerimize ve ailelerine verilen hakların daha ileriye götürmeliyiz. Yaşam standartlarını ve refah seviyelerini daha da yükseltmeliyiz. Engelliler yasasındaki düzenlemeler nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konuyla ilgilenen hükümetimize ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın tüm temsilcilerine buradan teşekkürü bir borç biliyorum. Bütün engelli vatandaşlarımız adına kendilerine teşekkürlerimi ifade ediyorum, saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Şentürk Ağırbaş, engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil ailelerinin, çevrelerinin, toplumun yani tüm insanların ortak sorunu olduğunu söyledi.
Kurumlarının engelliler ve ailelerine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Ağırbaş, “Engelli vatandaşlarımız ve aileleri en önemli gündemimizdir. En önemli hizmetlerimizin başında evde bakım ücreti gelmektedir. Bugün itibarıyla ilimizde evde bakım ücreti alan toplam 2 bin 372 engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu sayının il nüfusuna oranla Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunun altını çizmek isterim. Bu vesile ile engelliler haftasının ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde barınan ve hayatlarını kaybeden engelliler için din görevlilerince Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.
Öte yandan Vali Doğanay, Engellileri Güçlendirme Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğince (ENGÜÇDER) Artvin’e gönderilen 50 adet manuel ve akülü tekerlekli sandalye engelli vatandaşlara teslim edildi.
Daha sonra engelli öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, şiirler, türküler okundu ve halkoyunları gösterileri sunuldu. Engelli öğrencilerin bütün gösterileri katılımcıların beğenisini topladı.
Etkinlik, Vali Doğanay’ın engelli öğrenciler tarafından hazırlanan serginin açılışını yapmasının ardından sona erdi.

Bu haber 660 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com