04.05.2017
ARTVİN MANTARDA DÜNYA MARKASI OLACAK Artvin’de ilk kez 2012 yılında dönemin Artvin Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya tarafından dile getirilen ve uygulanmaya başlanan, alternatif üreticilik konusunda çok büyük bir öneme sahip olan kayın mantarcılığı ile ilgili tecrübe, bilgi ve ilgi anlamında çok büyük mesafeler kaydedildi.

  2017 yılı içinde Artvin Valiliği’nin girişimleriyle başlatılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünün koordinesinde il genelinde uygulanan “KAYIN MANTARI PROJESİ” orman köylüsünün geçim kaynağı haline geldi. Merkez Salkımlı köyü mevkiindeki İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine ait tesislerde oluşturulan özel kapalı alanda kayın mantarı üretimine başlandı. Artvin´de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle başlatılan kayın mantarı projesi meyvelerini veriyor.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, kayın mantarı projesinin orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olacağını belirterek, valilik olarak üreticilere her türlü desteği vereceğini söyledi.
Artvin Valisi Ömer Doğanay, kayın mantarı üretimini tesislerde incelemeyerek, yürütülen proje hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur’dan bildi aldı.
 Okur, odun dışı orman ürünlerin değerlendirilmesi çalışmaları kapsamında orman köylüsüne alternatif geçim kaynağı olabileceği kapsamında kayın mantarı projesini hayata geçirdiklerini söyledi.
 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Projesi’nden faydalanmak üzere proje yapan 8 üreticinin projelerinin bakanlıkça onaylandığını belirten Okur, “Amacımız hem köylümüze ek gelir sağlamak, hem ormanda kalan ağaç kütüklerini değerlendirmek hem de milli ekonomiye katkıda bulunmak açısından kayın mantarı yetiştirme projesi çok önemlidir. Bu gelir getirici kayın mantarı projesini il genelinde uygulamak istiyoruz.” dedi. 
 Artvin Muhtarlar Derneği üyesi ve Ballıüzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz ise, hedeflerinin Artvin’i kayın (istiridye) mantarında dünya markası yapmak olduğunu söyledi. 
 Artvin Valiliği’nin katkılarıyla kayın mantarı üretimini ülkenin değişik illerinde yerinde gezip incelemek üzere gezi programı düzenlemesinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Beyaz,” Kayın mantarı projelerinin uygulandığı çeşitli illerde inceleme yapmak üzere 15 günlük gezi programlandı. Gezi sonucu mantar üretim serası kurmaya karar verdik. Proje aşamasında değişik güçlüklerle karşılaştık. Bu güçlükleri aşmak için Sayın Valimiz Ömer Doğanay’la görüştük yardım talebinde bulunduk. Sayın Valimiz bizlere her türlü destek vereceğini söyledi. Kendisine yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizim amacımız Artvin’i üreten, marka ürünlerle adı anılan il yapmak için kollarımızı sıvadık. Kayın mantarcılığı Artvin’in önemli kazancı olacak.” dedi.
 Programda daha sonra Okur, kayın mantarının üretimini nasıl yapıldığını ise şöyle anlattı:
 "Kayın ağacı kökünün üst kısmından 3-4 santimetrelik kısmını keserek ayırıyoruz. Kütüğe mantarın tohumunu döküyoruz. Yüzeyi tamamen kapladıktan sonra üzerine çok ince odun talaşı döküyoruz, su ile nemlendirip etrafına pamuk yerleştiriyoruz. Kestiğimiz parçayı üzerine çakıyoruz. Bunu yaparken tohumların sıkışıp çatlamamasına dikkat etmek zorundayız. Daha sonra tavada erittiğimiz mumu kesik bölgenin etrafına sürüyoruz. Kütüğü, nemlendirdiğimiz siyah bir poşetin içine yerleştirerek ağzını sıkı şekilde kapatıyoruz. Bir ay sonra poşet açıldığında kütüğün çevresinde beyaz bir tabakanın oluşur. 15 gün sonra mantarlar boşluklardan çıkar. Hava sıcaklığının 8 ile 24 derece arasındaki yerlerde, bu kütükten 15 günde bir ürün alınabilir."
 Artvin ve Türkiye’de Kayın mantarcılığının fikir babası olarak bilinen Artvin Orman Bölge eski müdürü Ömer Naci Kaya 2013 yılında Radyo 08 FM canlı yayın programına telefonla bağlanarak şu açıklamalarda bulunmuştu;
ARTVİN KAYIN MANTARCILIĞI İÇİN ÇOK İDEAL ŞARTLAR SUNUYOR
Programa canlı olarak telefonla bağlanan Artvin Orman Bölge Ömer Naci Kaya ise şunları söyledi;
"Arazi yapısından dolayı Artvin´de birçok projeyi hayata geçiremezsiniz. İlin coğrafyası engebeli, arazi çok sert. Ancak kentte doğal endemik zenginlik çok fazla... Kayın ağacı bu bölgede doğal olarak yetişen bir tür. Müdürlük olarak orman köylüsüne az maliyetle çok para kazandırmak için kayın mantarı projesini uygulamaya koyduk. Köylülerimize kurumdaki uzman personel kayın mantarı projesini anlattı" dedi.
Bir kütüğün 10 lira dolayında maliyeti olduğunu ifade eden Kaya, "Bir kütük yaklaşık 6 yıl ürün verebilir. Her bir kütükten en az 15 günde bir ürün alınabilir. Yani bir kütükten yaklaşık 4 kilo mantar elde edilebilirsiniz. Bu mantarın kilosunu ortalama 15 ile 20 liradan satan köylümüz, bir kütükten bir yılda yaklaşık bin 500 lira kazanabilir. Gideri 10 lira olan bir kütükten yılda bin 500 lira gelir elde edilebilir. Kayın mantarı, haftada bir kez sulama yapılan, son derece zahmetsiz bir gelir kaynağıdır" diye konuştu.
KAYIN MANTARCILIĞI PROJESİ ORMAN KÖYLÜSÜ İÇİN ALTIN FIRSATLAR SUNUYOR
Kayın mantarı projesinin orman köylüsü için altın niteliğinde gelir getirecek bir proje olduğunu vurgulayan Kaya, "Projeyle il genelinde kayın mantarı işiyle uğraşan üreticilerin, bir yılda yaklaşık 40 ton mantar üreteceğini ümit ediyorum. Üreticilerimize üretecekleri mantarların pazarlanmasında kooperatif kurmalarını öneriyoruz, biz de pazarlamada yardımcı olacağız. Hedefimiz mantar üreticiliği konusunda Artvin´i Türkiye´nin lokomotif şehri yapmak. Bu proje ile köylümüzün yüzünü güldüreceğimize inancım tamdır" dedi.
Kaya, kayın mantarı üretimini ise şöyle anlattı:
15 GÜNDE BİR ÜRÜN ALINABİLİR!
"Kayın ağacı kökünün üst kısmından 3-4 santimetrelik kısmını keserek ayırıyoruz. Kütüğe mantarın tohumunu döküyoruz. Yüzeyi tamamen kapladıktan sonra üzerine çok ince odun talaşı döküyoruz, sile nemlendirip etrafına pamuk yerleştiriyoruz. Kestiğimiz parçayı üzerine çakıyoruz. Bunu yaparken tohumların sıkışıp çatlamamasına dikkat etmek zorundayız. Daha sonra tavada erittiğimiz mumu kesik bölgenin etrafına sürüyoruz. Kütüğü, nemlendirdiğimiz siyah bir poşetin içine yerleştirerek ağzını sıkı şekilde kapatıyoruz. Bir ay sonra poşet açıldığında kütüğün çevresinde beyaz bir tabakanın oluşur. 15 gün sonra mantarlar boşluklardan çıkar. Hava sıcaklığının 8 ile 24 derece arasındaki yerlerde, bu kütükten 15 günde bir ürün alınabilir. Bana verdiğiniz bu fırsattan dolayı çok teşekkür ediyorum. Artvin basını bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor" dedi.
 2012 yılından bu tarafa Kayın Mantarcılığında denemeler, çalışmalar yapılmış, gerek iklim olarak gerekse Artvinli üreticilerin bu projeyi gerçekleştirmek için uygun ortamın bulunduğu fikri yerleşmiş durumda.

Bu haber 1290 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com