04.05.2017
GÖNÜLLERİN MELO ŞAMPİYONU “NİŞAN” OLDU Artvin’de kapalı tribünleri olan tek boğa güreşi arenası olan Melo Özden Bayraktar arenasındaki güreşleri yaklaşık 3 bin biletli boğa sever izledi.

 Boğa güreşlerinde 4 saha hakemi olmak üzere yaklaşık 20 kişi görev adı.  Melo, bu arenada yılda 2 kez etkinlik düzenliyor. İlki bahar dönemi, hayvanların yaylaya çıkacağı zamana yakın, diğeri sonbaharda boğaların yayladan inmesinin ardından.

ŞENGÜL TURAN BOĞASINI TEKNİK DİREKTÖR GİBİ YÖNLENDİRDİ
Bu yıl  Büyük Ortada,Melo Özden Bayraktar Arenası’nın süper güreş çıkaran Nişanı vardı. Güreşlerde 6 yaşındaki ‘Nişan’ isimli boğasıyla birlikte arenaya çıkarak güreşi adeta teknik direktör gibi yönlendiren Şengül Turan, kendi yetiştirdiği boğası ile kurduğu iletişim izleyicilerden alkış aldı. Sahibinin sözlerini güreş botunca uyguladı. Yaklaşık 45 dakika güreşen Nişan, rakibine yenilmesine rağmen, tribünlerden alkış alarak gönüllerin ve tribünlerde bulunanların olmayı başardı.
“NİŞAN 3 RAKİBİ İLE DE SÜPER GÜREŞ YAPTI. FİNAL MAÇINA ÇOK YORGUN ÇIKTI!”
3 rakibini de süper güreş çıkararak yenen bundan dolayı çok yorulan ve dinlenmeye fırsat bulamayan yorulan Nişan’ın finale çıkma güreşinde yenilmesinden dolayı çok üzgün olduğunu belirten Şengül Turan, Nişan’ın gelecekte şampiyon olacağını, 2 yıldır şanssızlıklar yaşadığını söyledi.  Kadınların da boğa yetiştiriciliği yapabileceğini ifade ederek kendisinin küçük yaşatan beri hayvanlarla uğraştığını ve son yıllarda da boğasıyla boğa güreşlerine katıldığını anlatan Turan;
“NİŞAN ÇOK BADİRELER ATLATTI”
“Önce Nişan’ı anlatayım. Nişan doğduğunda çok zayıftı. Hastaydı. Dediler ki bundan boğa olmaz ben ona çocuk gibi baktım. Tedavisini yaptırdım. İyileşti, yaylada hastalandı.  Herkes ondan umut kesmişken ben ona baktım, ellerimle besledim. İyileşti. Nişanımla çok özel bir bağ oluştu. Onunla 6 yıldır konuşuyorum. Benim söylediklerimi anlıyor.
“NİŞAN BENİM ÇOCUĞUM GİBİDİR!”
 Benim çocuğum Nişan. Nişan yenildi diye oğlum hüngür hüngür ağladı. Çünkü oğlum da Nişan’ı çok sever. Geçen yıl güreşlere başladı. Henüz 6 yaşında.  Geçen yıl haksızlıklar da oldu. Buradan hakemlere sesleniyorum. Hata yapmasınlar. Hataları belki de yıllarca şampiyon olarak tribünleri ayağa kaldıracak Nişan gibi boğaları yok eder.
“HAKEMLERİ UYARIYORUM BAZI ŞEYLERE DİKKAT ETSİNLER!”
Bu sene de peş peşe güreşler yaptırıldı. Dinlenemeden arenaya çıkarıldı. Ona da bakmak lazım. Bir boğa hele de uzun süre güreşmişse onun ne kadar zaman dinlenmesi gerektiğini de düşünmelidirler. Benim boğamın yenildiği boğa bugün hiç güreşmeden dinlenmiş halde çıktı. İşte bu yanlıştır. O zaman yorgun boğaya dinlenme zamanı verilmeli.
Nişanımın canı sağ olsun. Biz onunla Kafkasör boğa güreşine katılacağız. Orada tribünleri ayağa kaldıracağız. Onunla Kafkasör Festivali’ne de katılacağım. Nişan bir ezber bozacak. Şu an bulunduğu yer zaten bunun göstergesi. O kadar badireleri atlattıktan sonra bugün herkesin alkışladığı boğadır Nişan. İnsana vurmayan, uysaldır.” dedi.
 Nişan’ın Finale çıkma güreşinde kaybetmesi nedeniyle ağlayan üniversiteli oğlunu da teselli eden Gülşen Turan, “Oğlum ağlama, Nişan ne badireler atlattı. 2 yılda Arenaların, tribünlerin en çok alkışladığı sevdiği boğa oldu. Nişan önümüzdeki yıllarda şampiyon olacak. Olmasa da o bizim şampiyonumuz, o bizim canımız, ağlama “dedi.
“ KADINLAR DA BOĞA YETİŞTİRİYOR. ARTVİN KADINI ÇALIŞKANDIR!”
Kadınların da boğa yetiştirdiğini anlatan Turan, “ Boğa yetiştiriciliğini genellikle tehlikelidir diye erkekler yapar. Ama kadınlar da boğa yetiştirebilir. Arıcılık yapabilir, erkek işi diye damgalanan birçok işi kadınlar çok başarılı bir şekilde yapabiliyor.  Uçak kullanır, araba kullanır, traktörle tarla sürer, her şeyi yapacak yetenekleri var. Hele Karadeniz, Artvin kadını ise…
“NİŞAN GÜREŞİRKEN KOMUTLARIMI DİNLEDİ. TRİBÜNLERDEKİ ALKIŞ BU YÜZDENDİ”
Birçok örneği var. Bir tanesi benim. Ben her zaman ahıra gider, besler, tımarını yapar, onunla saatlerce konuşurum, dertleşirim, sohbet ederim. Onun için çok duygusal ve güçlü bir bağ oluşuyor. Onu evladın, bir parçan olarak görmeye başlıyorsun. Nişan güreşirken ben onunla konuşuyordum. Burada verdiğim tüm komutlarımı dinledi. Tribünde oturan boğaseverler de bu bağı alkışladı. Ben ona vur oğlum diyorum vuruyor.  Benim sözümü dinliyor. Boğa yetiştirmek çok emek, özveri ve sabır gerektiriyor. Bunun maddi bir boyutu var, emek yanı var. Çok zordur. Ama arenaya çıktığında gururlanırsınız. Yense de yenilse de bu bambaşka bir duygudur.” dedi.

Bu haber 1283 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com