03.04.2017
Devletin hukuki süreç tamamlanana kadar Cerattepe’de hiçbir çalışma yapılmayacağı sözü maden şirketi tarafından deliniyor. Yarın mahkemelerin sonucunda burada madencilik yapılamaz kararı çıkarsa doğaya verilen tahribat ne olacak? Neden bunun sonucu beklenmiyor. Telafisi imkânsız doğa tahribatı meydana geldiğinde bunun sorumlusu kim olacak?

 BU ORMAN KESİMİ İHALESİ NEYİN NESİDİR?..

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin Cerattepe’de hiçbir çalışma yapamayacağı sözüne rağmen şirket çıktığı günden beri hiç durmadı. Hazırlıklar yaptı. Mahkeme sonucunu çok net olarak bilircesine çalışma yapmaya da devam ediyor. Bu kapsamda Cerattepe için kesilecek olan 2 Bin 118 ağacın ihalesi yapıldı. Cerattepe maden sahasında bulunan 2 bin 118 ağac açık artırımla satıldı, ihaleyi Eti Bakır A.Ş aldı.
Cerattepe’de kesilecek olan 2 bin 118 ağaç için ihalesi yapıldı. İhaleyi Eti Bakır alırken Taşlıca Kooperatif Başkanı Hasan Yaşar, kesilecek olan ağaç sayısını 2 bin 118 değil bunun dört katı olduğunu söyleyerek fidanları ağaçtan saymamışlar dedi
ALTINI DA ÜSTÜNÜ DE ETİ BAKIR KESİYOR!..
Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı halkın tepkisi devam ediyor. Halkın tepkisine rağmen polis, asker eşliğinde bölgeye çıkan maden şirketi hukuki süreç devam etmesine rağmen çalışmalarına başladı. Son olarak ise Cerattepe maden sahasında kesilecek olan 2 bin 118 ağaç için Orman İşletme Müdürlüğünce ihalesi yapıldı. İskebe İşletme Şefliğinde yapılan ihaleyi Eti Bakır A.Ş aldı. İhale sürecince maden karşıtları işletme önünde toplandı.
Taşlıca Kooperatifi Başkanı Hasan Yaşar, ihaleyle ilgili önemli iddialarda bulundu. Yaşar, yaptığı açıklamada, Taşlıca Orman Kooperatifi sınırları içerisinde bulunan, Cerattepe sahasında, 98,99,133 ve 172 bölmelerde 03. 29. 2017 tarihinde saat 10.00’da Orman işletme müdürlüğünde, açık arttırma usulüyle satışı yapıldı.
2 BİNDEN ÇOK DAHA FAZLA AĞAÇ KESİLECEK!
Damgalama yapılan bu bölgedeki, amenajman üretim bicimi değil Cerattepe’deki madenciler için yapıldığını ifade etti. Yaşar, “Ben Taşlıca Kooperatif Başkanı olduğumdan ihaleye katıldım. Ancak ihalede parmak kaldırmadım. Çünkü biliyorum ki, 2118,51 metreküp yanı 2118,51 adet kesilmesi gereken yerde ağaç kesilmeyecek. En az bunun 4 katı, 8 bin 472 fidan kesilecek. Birilerinin işine gelmediği için fidanlar ağaçtan sayılmıyor. Oysaki o fidanlar geleceğin oksijen üreden ağaçları olacak. Bize yaşam sağlayacak.
BUNDAN NE DEVLETİN NE DE ARTVİN 
HALKININ HİÇBİR FAYDASI OLMAYACAK
Cerattepe’de çıkartılmak istenen maden ne Artvin halkına ne de devlete bir kârı vardır. Şirket kazanacak diye burada yapılan çalışmalar bir vilayetin yok olması demektir.
Artvin’in üstündeki zenginlik altındaki zenginlikten daha fazladır. Bir bilim adamının söylediği gibi, görmek istemeyenler görmez, işitmek istemeyenler işitmez. Basın aracılığıyla buradan çağrıda bulunuyorum. Görmek istemeyenler gözlük taksın duymak istemeyenlerde kulaklarından pamuğu çıkartsın. Artvin halkı kör eşek değildir. Tarih bu olayları yazacak, bunun vebali çok ağırdır. Bu şehirde yetkili görev yapanlar, bu vilayetin yok olmasına imza atanlar bu ağaçların kesilmesine evet diyenler, dönsün bir salâvat getirsinler henüz yolun başsındayken bu katliamdan vazgeçsinler çağrımdır." dedi.
ARTVİN’İN MADENE KURBAN EDİLECEĞİ SAVINI GÜÇLENDİRİYOR.
Basında Artvin Merkez Atmaca Mahallesi ve civar yerlerde meydana gelen heyelan ve yer altı sularının gözle görülecek ölçüdeki değişimlerini konu alan haberlerin hemen ardından, Cerattepe’de maden için ağaç kesimine başlanmak istenmesi Artvin’in madene kurban edileceği savını güçlendiriyor.
Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun 1 ağaç kesildiğinde yerine 3 fidan dikeceğiz sözünün ne bilimsel ne de gerçek bir değere sahip olmadığını savunan Artvin halkı, 1 ağaç kesildiğinde yerine bir fidan dikersin.
Siyasiler 3/1, 1/3 oranlarını sık sık kullanır. Ama çok acı bir gerçek var. Cerattepe’de bu ağaçların yaşam zemini olan milyarlarca yılda var olmuş toprak yok ediliyor. Bunu bazen Kayak Merkezi ile kıyaslayanlar var. Kayak merkezi’nde ağaçlar kesildi ama toprak olduğu gibi duruyor.
DEVLET SÖZÜNÜ TUTSUN HUKUKİ SÜREÇ BEKLENİLSİN!
Orayı terk edip, bıraktığınızda orman kediliğinden yeniden çıkar. Cerattepe’de ise toprak ölüyor. Toprağın içindeki madeni almak için toprağı, dolayısıyla yaşamı katlediyorlar. Herkes bu tarafından bakmak ve bunu dile getirmek mecburiyetçindedir. Ayrıca devletin vermiş olduğu söz vardı. Hukuki süreç bitene kadar şirket hiçbir çalışma yapamayacaktı. Devlet sözünü tutsun. “şeklinde duygularını ifade ediyor.
 

Bu haber 1103 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com