19.03.2017
99 YAŞINDAKİ LATİF KÖSE’DEN ASIRLIK NASİHATLER Onu Türkiye tanıyor. Görmeyen kızına göz oldu. Ses oldu. Kızının okuması için kendisini, yaşamını seferber etti. Kızı ile birlikte belgesellere, kısa filmlere konu oldu. Ardanuç’un Bereket köyü sakinlerinden 99 yaşındaki Latif Köse, zatürree teşhisiyle Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor. Türkiye’nin yakından tanıdığı azmin sembollerinden görme engelli Süheyla Köse’nin babası olan Latif Köse, sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, 20 Mart Pazartesi taburcu olmayı bekliyor.

 Kendisini ziyaret eden Artvin Engelliler Derneği Başkanı ve AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.  Oğlu Muhammed Köse refakatliğini yaparken, görme engelli Kemal (67) ve Süheyla Köse (49) ise köyde eve ve ahıra bakıyor.

 Ziyaretçilerine teşekkür eden Latif Köse, uzun yaşamın sırrını çalışmak, evde huzurlu olmak ve sağlıklı beslenmeye bağlıyor. Kızı Süheyla Köse’nin görme engelli olduğu için okuyamamasının kendisinde derin bir yara olarak durduğu yıllarda Artvin Engelliler Derneği Hatice Nur Ersöz’le tanıştıklarını anlatan Köse, Ersöz’e teşekkür ederek; “. Öncelikle hoş geldiniz. Bir haftadır tedavi görüyorum. Şükür iyiyim. Hatice Nur Ersöz benim kızımdır. Hikâyesini şimdi anlatacağım.
KIZIM SÜHEYLA ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ İLE TANIŞTIKTAN SONRA EĞİTİME BAŞLADI
Onu 2006 yılında tanıdım.  Evimize gelerek görme engellilerle ilgili eğitimin olduğunu kızımı bu eğitimlere göndermemi istedi. Allah biliyor ya hep kızımın okumasını, eğitim almasını isterdim. Kızım Süheyla 11 yıldır başladığı eğitimine devam ediyor. 1 yıl sonra üniversite eğitimini tamamlayacak. Bu önce Allah’ın sayesinde sonra Hatice kızımın sayesinde oldu. O bize gelmeseydi biz bundan haberdar olmayacaktı. Artvin Engelliler Derneği bizim ailemizdir. Sadece bizim mi, Artvin’de yaşayan tüm engellerlin gözü kulağı, her şeyi...
 SÜHEYLA SADECE ARDANUÇ’UN, ARTVİN DEĞİL, TÜRKİYE’NİN DE GURURUDUR
Şimdi Kızım Süheyla’yı sadece Artvin değil, Türkiye tanıyor. Azmin sembolü diyorlar. Çok belgesel çektiler. Köyümüze, evimize geldiler. Ben kızıma 4- 5 yıl boyunca sesli kitap okudum. Ama daha sonra gözlerim görmez oldu. Şu an 99 yaşındayım. Hep Allah’tan şunu diledim; Süheyla’nın diplomasını görmemi nasip eyle. O gün benim doğum günüm olacak. Süheyla diplomasını alırken, Allah ömür verirse ben 100. Yaşımı kutlamış olacağım. O diplomayı kızımla birlikte havaya kaldırmak istiyorum.
İLK YILLARDA KİTAPLARINI BEN OKUYORDUM
Kızımla birlikte eğitime çok büyük önem verdik. Kızıma dedim ki, sen engelli kardeşlerinin gururu olacaksın. İnsanlara örnek olacaksın. Ben ne yapabilirim diyenlerin cevabı olacaksın. Herkesin yapabileceği bir şeyin var olduğunu anlatacaksın. Dedim. Zaten o okumayı çok seviyordu. Benden sonra radyo 08 FM’deki sunucular Süheyla’nın kitaplarını yıllarca seslendirdiler. En son Üniversite seslendirdi. Herkesin emeği var, desteği var. Ben Başta Hatice Kızım olmak üzere herkese çok çok teşekkür ediyorum.
2 KARDEŞ EVİ ÇEVİRİYOR, HER ŞEYİ YAPABİLİYORLAR
Benim 6 çocuğum var. 2’si görme engelli. Kemal sonradan görme engelli oldu. Kızım ise hiç görmedi. Ben hasta olduğum için oğlum Muhammed benim refakatçim. Şimdi ikisi evi çeviriyor. Ahırda ineklere bakıyor, sağıyor, bakıyorlar.  Onları öyle yetiştirdim ki hiçbir şeyi eksik yapmazlar. Muhammed oğlum bana refakatçilik yapıyor. Oktay Maliye’de çalışıyor. Bir oğlum yüksek mühendis... Torunlarım inşaat mühendisi İngilizce öğretmeni. Allah’a şükür.  Çok mutluyum. Çocuklarımdan çok memnunum.
BEN CUMHURİYET ÖNCESİ DOĞMUŞUM
Ben size şimdi geçmişi en baştan özetleyerek anlatacağım. Madem gazetecisiniz, bunları not düşün. İnsanlar nerelerden, nasıl geldiğimizi bilsin. Ben Cumhuriyet kurulmadan önce doğmuşum.  Cumhuriyet kurulduğunda 5-6 yaşlarında imişim.  1918’li yıllarda doğmuşum. Ama o zaman savaş yılları. Her taraf ateş çemberi. Nerde hemen doğduğunuz gibi yazdırılsın. Savaş, yoksulluk, kıtlık yılları. Dünya ateş çemberinde.
O yıllarda doğan çocukların çoğu zaten salgın hastalıklardan ölüyormuş.  5-6 yaş küçük yazılmışım. Bundan dolayı doğum tarihini ancak 1924 yazmışlar. Bu nüfustaki yaşamdır. Ana yaşım 99’dur.Ben 4 yıl askerlik yaptım. Askerden geldikten sonra evimiz yoktu. Ev yapabilmek için çalıştım. Bundan dolayı geç evlendim. Geç dediğim 31 yaşında evlendim. 1949 yılında. Büyük oğlum Kemal 1950 yılında doğdu.
VATANDAŞ İLK KREDİ İLE 1950’DE TANIŞTI. BEN KREDİYİ ALMADIM ÇÜNKÜ…
1950 yılında devlet vatandaşa kredi veriyor. Artvin Merkez’e Ardanuç’tan geldik. Herkes kredi alırken 2 kişi almadık. O zaman Amerika bir yardımlarda bulunuyordu, adını şimdi hatırlayamıyorum,(Marshall) Herkes kredi aldı 2 kişi almadık. Bizimle dalga geçtiler. Dediler ki siz neden almıyorsunuz? Ben dedim ki, şimdi ben bu parayı aldığımda direk borçlanmış olacağım. Bu parayı geriye faizle ödeyemeyeceğim. Üstelik bu parayı ödeyemezsem, yerimizi ipotek ettikleri için yerimizi, hayvanımızı alabilirlerdi. Eğer be bu paraya para kazandıracak bir iş kuramasam sıkıntı yaşayacağımı anlattım. Yine anlamadılar, güldüler. Bir zaman sonra borç ödeme zamanı gelmeye başladı. Çoğu bu parayı geriye ödeyemedi: Yerleri, malları gitti. O zaman ben onlara şunu dedim. “bana gülüyordunuz? Şimdi anladınız mı? Kendi düşen ağlamaz.” dedim.
EN İYİ KREDİ VE HİBEYİ ANCAK TOPRAK ANADAN ALABİLİRSİNİZ. BİR TOHUM VERİN BİN VERİYOR!
Demem o dur ki, toprağınıza sahip çıkın. Ekin, biçin.  Üretin. Toprak öyle bir bankadır ki, bir tohum verirsin sana faiziyle bin misli geri verir. Ben Toprak Bankası’ndan daha cömert banka tanımadım. Diyor ki bir yatır, bin al… Hangi banka bunu yapar? Onun için herkes tarlasına, bağına,  bostana, evine, köyüne sahip çıksın.
 Allah’a şükür olsun. Çocuklarımı sanatımla, bileğimin gücü ile yetiştirdim. Alnım ak ve çok huzurluyum.  Namerde hiç muhtaç olmadım. Kimseye boyun eğmedim. Ustalık, marangozluk yaptım. 60’tan fazla ev, yüzlerce ahır, merek, değirme ve diğer yapılar yaptım. Allah biz kullara ne diyor; Çalış kulum vereyim.” diyor.  Çalışana veriyor. Bunun için hangi dinden olduğunuza bakmıyor. Onun için eğer ülkemizin kalkınmasını istiyorsak çok çalışmamız lazım. 1950 yılındaki gibi banka kredilerine bakmamamız lazım. Birbirimize, sahip çıkmamız lazım. Kenetlenmemiz lazım.
 ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINA MİNNET BORÇLUYUZ.
ONLARIN HAKKINI HİÇ BİRŞEYLE HİÇ BİR ZAMAN ÖDEYEMEYİZ
Bu ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, o zamanın yoksul halkı bize öyle bir miras bırakmışlar ki, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi. Televizyondan izliyorum buradan 102 sene olmuş.  Ben ise 99 yaşındayım. Demek ki aradan bir asır geçmiş. O yoksul ülke bugün bugünlere gelmişse, temellerini o gün sağlam atanlar sayesinde olmuştur. Ben tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ama görüyorum ki, bizi rahat bırakmayanlar var. Ülkemizle bizimle uğraşanlar var. Birliğimizi bozmadığımız sürece bize hiçbir şey yapamazlar. Son günlerde izlediğim kadarıyla bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyelim. Dün vermedik, Allah’ın izniyle bugün de vermeyiz. Yarın da izin vermeyeceğiz. Geldiğiniz için, beni ziyaret ettiğiniz için, beni sevindirdiğiniz, mutlu ettiğiniz için çok teşekkür ederim.” dedi.
 BÜYÜKLERİMİZ HAYAT DENEN BÜYÜK OKYANUSUN İÇİNDE BİZİM
REHBERİMİZ, KILAVUZUMUZ LİMANA GÖTÜREN KAPTANIMIZDIR..
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, “Büyüklerimize, değerlerimize, çınarlarımıza her zaman sahip çıkmalı, onlarla muhabbetimizi kesmemeliyiz. Onlar yalnızlık duygusu yaşamamalı.  Latif amcamızı dinlediğimde her cümlesinde nasihat gördüm. Bunlar çok kıymetli sırlardır. Ülkemizin, halkın geleceğini geçmiş nasıl şekillendirmiş, bugünlere ne zorluklarla gelmişiz hepsini anlattı. Bundan sonra ne yapmamız Gerektiğini de. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü nedeniyle gazilerimize, büyüklerimize ziyaretlerde bulunduk. 90 yaşındaki Kore gazimiz Ahmet Sezgin’in evine gittik. Hastanede tedavi gören 99 yaşındaki asırlık çınarımız Latif amcamızı ziyaret ettik. Biz de çok mutlu olduk. Onlar da. Herkes bunu yapmalıdır. Allah sağlıklı uzun ömürler versin, Latif amcamıza da geçmiş olsun diyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 1187 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com