02.03.2017
BERBER ÜMİT’TEN ÖLÜM DENEN GERÇEĞİN YAŞAM DENEN YALANIN FOTOĞRAF SERGİSİ Artvin’de 40 yıldır Berber olarak Artvin Halkı’na hizmet veren berber Ümit Tüylü(49) mesleğinin yanı sıra sıra dışı bir hobisi ile de gerek yerel, gerek ulusal basın yakından tanıyor. Artvin’de ölenlerin fotoğrafını alıp berber dükkânında oluşturduğu köşelere asan Tüylü, bunu neden yaptığını ise birçok kez anlattı. Merkez Camii’ne yakın bir yerde Merkez taksinin ve Valililiğin karşısında bulunan 2. Katta ki tek koltuklu işyerinde Artvin halkına hizmet veren Ümit Tüylü, Yaklaşık 20 yıldan beri ölenlerin fotoğrafını aldığını ve oluşturduğu köşeye astığını belirterek;

 

ÖLENİMİZ Mİ ÇOK KALANIMIZ MI?
“ Ben yaklaşık 40 yıldır berberlik yapıyorum. 20 yıl önce ölen insanlarımızın fotoğraflarını biriktirmeye başladım. İlk başlarda müşterilerimiz yadırgadı. Ama daha sonra alışmaya başladı. Hatta çok hoşlarına gitti. Çünkü burada bir tanıdıkları, bir akrabaları, dostları mutlaka vardır. Şimdi burada yüzlerce fotoğraf var. Gördüğünüz gibi yer kalmadı.. Üstelik birçok kişi ölülerin fotoğrafını bastırmıyor. Dini inançlarından dolayı...
KADINLARIN FOTOĞRAFLARI BULUNMUYOR
Bunun yanında hiç kadın mevtanın fotoğrafını buraya koyamıyorum. Zaten hiçbir kadının fotoğrafı bugüne kadar yakalara takılmadı.  Demek ki bu sürede ölen insan sayısı buraya asamadıklarımızla bunun birkaç katından dazla. Bazıları sırf merakından gelip bakıyor. Üzülen oluyor. Ruhuna Fatiha okuyanlar oluyor, teşekkür eden oluyor. Ben ölene kadar, yakınları ölenlerinin fotoğraflarını verdiği sürece gerçek ile yalanın ayrıştığı o ince çizgiyi anlatmaya devam edeceğim. Derler ya bir fotoğraf bazen cilt cilt kitaplardan daha çok şeyi anlatır. İşte bunlardan birisi de bu fotoğraflar.
 NE ÇOK GÜZEL İNSAN SESSZİCE ARAMIZDAN AYRILMIŞ
Son yıllarda çok can ciğer pare insanlarımızı kaybettik. Belediye Eski Başkanımız  Emin Özgün’ü kaybettik mesela.. Bu Artvin’e büyük kayıp oldu. Şu anda oluşturduğum köşelerde fotoğrafları bulunan hepsini yakından tanıyorum.  Vadesi biten bir sabah ve bir akşam anısızın çekip gidiyor. Geriye ise hatıralar, yaptığın insanlık, iyilikler baki kalıyor.
 AH YALAN DÜNYA SÖZÜ ÖLÜM İÇİN SÖYLENMİŞTİR
Geriye doğru baktığımızda bu insanların hepsi hayattaydı, dünyada ve Artvin’deydi. “Yalan dünya” bunun için söylemiş.  Sıra yavaş yavaş bize geliyor. Günümüzde özellikle bizim kuşak. Çok yoruluyor. Çok stresli bir yaşam sürüyor. Sağlıklı beslenemiyor. İnsanın ömrüne ömür katan yüreğinizde taşıdığınız ve yaşattığınız sevgidir. Maalesef insanlardı a sevgi denen duygu tamamen ortadan kalkmış. Sokakta insanların yüne bakıyorsunuz, kimsenin yüzü gülmüyor.
CERATTEPE BİZİ ÇOK YORDU. STERSLİYİZ. BU DA HASTALANMAMIZA NEDEN OLUYOR!
Hep gergin,hep stres. Hele Artvin gibi cennetin numunesinde yaşayan Artvinliler, hep mutlu yaşadılar. Ta ki Cerattepe’ye metazori girildikten sonra. Şimdi herkes tedirgin... Şimdi herkes Artvin madene kurban edilir mi? Oradaki maden gördüğünüz manzaradır, yerüstüdür.  Orası bizim başımız, can yerimiz. Onlar orda durdukça biz şu an her geçen gün sancı duyuyoruz. Her bir çalışma beynimize yönelik operasyondur. Bu böyle devam ettikçe ileri de buralara fotoğraf koyacak yer bulamayacağız. Çünkü doğal yaşam ortadan kalkacak,  insanlar stres yapacak daha çok ölecek. Bakın burada 8-9 yıl önce haber yapılmış gazete sayfası var. Sarardı, o zaman epey yer varmış. Şimdi kalmadı. Bazen sağ olanlarında biraz öteye koyuyorum.  Sıra bize mi geldi deyip gülenler oluyor!..
Son olarak hepimizin bildiği ve ölüme dair yazılmış en içten en duygulu şiirlerden birisi olan Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sessiz Gemi” Şiiri ile bitirmek istiyorum.
  Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
  Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
  Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
  Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
  Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
  Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
  Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
  Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!
  Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
  Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
  Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,

 

  Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

Bu haber 1836 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com