15.02.2017
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE ARTVİNLİ BİR PROFESÖR: ERDOĞAN KÖSE Artvin Şavşatlı Erdoğan Köse, Türkiye’nin en büyük üniversitesi unvanını elinde bulunduran İstanbul Üniversitesine 1,5 yıl önce Profesör olarak atandı.

 İstanbul Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler arasında 256 bin öğrencisi ile birinci sırada yer alıyor. Bu da Türkiye’deki üniversite öğrencileri sayısı bakımında 7’de 1’ine eşit.

Gazeteci Sedat Varan, hemşerisiProf. Dr. Erdoğan Köse’yi İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar’daki yerleşkesinde ziyaret etti. Prof. Köse, İÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görev yapıyor.
Köse, İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’de ve uluslararası akademik camiada adından söz ettiren bir üniversite olduğunu, buradan yetişen öğrencilerin iş bulmada fazla bir sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti.
Köse, müdürü olduğu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda 10 bölüm ve 22 programda toplam 8 bin 200 öğrencinin okuduğu bilgisini verdi. Yüksekokulun teknik bir okul olması nedeniyle Türkiye’deki iş gücünü nitelik, donanımlı ara eleman yetiştirdiğini söyledi.
Prof. Köse, gazeteci Sedat Varan’ı okulun bazı bölümlerini gezdirerek verilen eğitim hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz hafta Türk Telekom ile yapılan bir protokol kapsamında faaliyete geçirilen “Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı” gezdirerek laboratuar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
İŞGÜCÜ PİYASASINDA ARA ELEMAN SIKINTISI YAŞANMAKTADIR.
Türkiye’deki işgücü piyasasında sıkıntının nitelikli ara elaman sıkıntısı olduğuna değinen Köse, meslek yüksekokulu olarak planlamalarını piyasanın aradığı nitelik eleman yetiştirmesine öncelik vererek hazırladıklarını kaydetti.
Okulda bulunan bölüm ve programlar hakkında bilgi veren Prof. Köse, sorumluluğunda bulunan birçok proje hayata geçirildiğini söyledi.
İstanbul Üniversitesi Teknik Meslek Yüksekokulu şu bölümler yer alıyor:
Bilgisayar Teknolojileri, Elektrik ve Enerji, Elektrik ve Otomasyon, El Sanatları, Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı, Makine ve Metal Teknolojileri, Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik, Tekstil, Ayakkabı ve Deri, Ulaştırma Hizmetleri.
Prof. Erdoğan Köse, İstanbul Üniversitesi’nden Nobel Ödülü sahibi (Kimya Ödülü) Prof. Dr. Aziz Sancar ve(Edebiyat Ödülü) Orhan Pamuk gibi daha birçok ünlü ismin İstanbul Üniversitesinden mezun olduğunu hatırlattı.
Köse, Müdür olarak görev yaptığı Teknik Bilimler Yüksekokulu’nun dikkat çeken projeleri olduğunu bunlardan birinin BOOMERANG Takımı İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışmasında En İyi Tasarım Ödülü’nü aldığını söyledi.
 
Prof. Köse, TÜBİTAK tarafından 10-16 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen İnsansız Hava Aracı  (İHA) Yarışmasına katılan BOOMERANG takımı ön değerlendirme ve detaylı tasarım değerlendirmesini geçerek yarışmaya katılmaya hak kazandığını belirtti.
Bu yarışmada % 100 Karbon Fiber Kompozitten üretilen tek İHA olan BOOMERANG TAI ve TÜBİTAK tarafından yoğun ilgi gördüğünü özgün tasarımı ve özgün malzeme kullanımıyla öne çıkan BOOMERANG Sabit Kanat Kategorisinde En İyi Tasarım Ödülünü aldığını söyledi.
SUALTI TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ DİKKAT ÇEKTİ
Gazeteci Sedat Varan, sohbet sırasında Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yapılan barajlar sonrası birçok değişim yaşandığını, en başında ise oluşan baraj göllerinden Artvinli gençlerin yararlanamadığını söyledi.
Gazeteci Varan, daha önce üyesi olduğu Artvin Ticaret Odası tarafından Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde sualtı teknolojileri bölümünün açılması için talepte bulundukların ancak Üniversitenin öğretim elemanı bulmakta zorlandığını söyledi. Prof. Erdoğan Köse’ye bu konuda yardımcı olup olamayacağını sordu.
 
Köse, kendisinin baba ocağını unutmayan bir Artvinli olduğunu söyleyerek Müdürlüğünü yaptığı İstanbul Üniversitesi Teknik Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri bölümünde Sualtı Teknolojisi Programı’nın bulunduğunu belirterek Artvin Çoruh Üniversitesi’nin talep etmesi halinde kendisinin Artvin’de bu programını açılması için elinden geleni yapacağını kaydetti.
Sedat Varan, bu bölümün Artvin’de açılması halinde Artvinli gençlerin suyun altına ineceğini ve yöre gençlere yeni bir iş kapısının açılacağını, dolayısıyla nitelik ara eleman yetiştiren bu bölümün Artvin’de açılması halinde Artvinli gençlerin yanı sıra Türkiye’nin diğer bölgelerinden de yoğun talep olacağını düşündüğünü belirtti. Varan, Artvin’de dalgıç eğitiminin verilebileceği olimpik yüzme havuzu, baraj gölleri ve Karadeniz’e ilçesi olan Arhavi ve Hopa ilçelerinin bulunduğunu söyleyerek, fiziki mekanların hazır olduğunu harekete geçme konusunda fikir bazında adım atılamadığını ifade etti. Varan, “Atalarımızın dediği gibi un, yağ, şeker var, bir tek usta lazım” diyerek espri yaptı.
 
PROF. KÖSE: EMEKLİ OLUNCA KÖYÜMDE YOKOLMAYA YÜZ TUTAN HAYVANCILIĞI GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIM.
 
Gazeteci Sedat Varan’ın İstanbul Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Erdoğan Köse’ye yaptığı ziyaret sırasında “Emekli olunca ne yapacaksınız? Hayatınıza nerede devam edecekseniz?” şeklindeki soruya da Erdoğan Köse, “ Memleketim Artvin’i çok seviyorum. Allah nasip ederse, emekli olduktan sonra Artvin Şavşat Meşeli köyümü döneceğim. Köyüme yerleşip hayvancılık yapacağım.” dedi.
Prof. Dr. Erdoğan Köse, yolu İstanbul’a düşen veya İstanbul Üniversitesi’nde okumaya başlayan veya başlayacak olan tüm Artvinli gençlerin yanında olduğunu kaydetti. Köse, “Artvinli gençlere yardıma her zaman hazırım.” dedi.
Ziyaret sonunda Prof. Dr. Erdoğan Köse, gazeteci Sedat Varan’a editörlüğünü kendisinin yaptığı ve geçtiğimiz yıl 5. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu için hazırladığı ‘Bildiriler Kitabı’nı imzalayarak hediye etti.
 

Bu haber 2038 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com