13.02.2017
ZAFER KAPTANIN SEYİR DEFTERİNDEN:“YÜREĞİ KOCAMAN MENDİLCİ ÇOCUK!” Artvin’in yetiştirdiği değerlerimizden Zafer Öztürk, İstanbul’da başında geçen bir anıyı sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından paylaştı. Hikâyenin toplumumuzu yakından ilgilendiren çok farklı yönünü anlatarak, bir kere daha umutların her zaman yaşadığına dikkat çekti. Zafer Öztürk’ün paylaştığı hikâye ve gelen yorumlar ise şöyle;

 “Soğuk bir akşamdı, trafik ışığında duran araçlara mendil satmaya çalışan 12 13 yaşlarında güler yüzlü temiz pak bir çocuk.. Camı araladım, "bu saatte ne işin var, evine git!" dedim. Bu sözümü yok sayan çocuk, " ağabey nerelisin!" dedi "boş ver nereli olduğumu, bu saatlerde burası senin yaşında biri için tekin değil!" dedim. "Rizeli misin!" dedi. "Hayır" dedim ve uzaklaştım.. İçimden bu yaşta çocuğu oraya gönderen aileye ve buna mecbur bırakan sisteme sitemler yağdırdım. Oysa ben de çok küçük yaşlarda tatillerde kendi isteği ile her işte çalışan ondan daha da küçükken tek başına Ankara/Artvin/Ankara arası seyahatlerde bulunan biriydim. Onu koruma içgüdüm geçmişimi unutturmuştu.. Kısa bir süre sonra arkadaşım Harun, ışıklarda gördüğü çocuktan bahsetti..

BİR KEZ DAHA ÖNYARGININ DUVARLARINI YIKTI ÇOCUK...
Ben de aramızda geçen kısa konuşmayı anlattım. "Çocuğun kitap almak için mendil sattığını bilsen çok sevinirdin" dedi ve aramızdaki konuşma gözümün önüne geldi, "utandım". İlk gördüğümde ona vereceğim kitapları seçtim ve bir akşam yine aynı ışıkların bulunduğu sokakta soldaki boşluğa arabayı çekip çocuğu çağırdım, özür diledim, kitap okuyor olmasına çok sevindiğimi söyleyip kitap verdim. Kitabı alırken ki mutluluğunu görmeliydiniz. .
Beni ayaküstü heyecanla sorguya çekti. 5´inci kütüphanemi kurduğumu öğrenince elindeki 40 kitabı bağışlamayı önerdi. Düşünsenize soğuk akşamlarda, titreyerek saatlerce mendil satmaya çalışıp her türlü tehlike altında kalan bu koca yürekli çocuk tüm kitaplarını bağışlıyordu. Yüreğim sıkıştı, gözlerim doldu. "Sağ ol var ol, sen kitaplarını arkadaşlarına okut, çok daha yararlı olursun, şimdilik gerek yok, hatta ben sana düzenli kitap getireceğim." dedim.  Bana dünyaları veren çocuk gelecekte umut ışıkları yaktı. Bir kez daha önyargının duvarlarını yıktı çocuk. 

Bu haber 975 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami Özçelik

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com