24.01.2017
UĞUR MUMCU 24. YILINDA ARTVİN’DE ANILDI. 24 Ocak 1993 tarihinde, arabasına konan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden gazeteci, araştırmacı, yazar Uğur Mumcu ölümünün 24. yılında Artvin’de düzenlene törenle anıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Gençlik Kolları tarafından organize edilen anma töreni Valilik önünde Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.

 Törene, CHP Artvin Milletvekili Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin,  Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk, ADD Artvin Şube Eski Başkanı Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz,Artvin Faal Gazeteciler Dermeği Bakan Yardımcısı Sami Özçelik,  Ahmet Biber, Belediye ve İl Genel Meclisinin CHP’li üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından  CHP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Özge Yaşar ‘Vurulduk Ey Halkım” isimli şiiri okudu. CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk, Uğur Mumcu hakkında yaptığı konuşmasında; ”Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay... Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu, İsmail Cem, Gaffar Okkan hep Ocak ayında yitirdiklerimiz... Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık pis işlerin, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuşturlar tarih boyunca aydınlardan, aydınlatanlardan. Çünkü korkar yarınlarımızı çalanlar, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğini karartanlar. Bu korku öyle derin bir korkudur ki, ancak karşılarında engel gördükleri güçleri, ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar.
Kanla, beslenenler ölüm emirleri yağdırarak, alçakça kurdukları pusularda katledileceklerin ölüm planlarını yaparlar, sonra taşeronlarına uygulatıp hain planlarını, uzaktan izlerler yarattıkları kanlı tabloyu. Ne acı dostlar, bu ülkede insanlar hızla birbirine düşman ediliyor, gözünü kırpmadan hiç tanımadığı birinin yaşam hakkını elinden alabiliyor. Kayseri’de askerlerimize, İstanbul’da, Beşiktaş’ta, Raine’da İzmir’de Adliye Sarayına.
 Katledilen bu aydınlarımız bugün yaşasaydı üniter devlet yapımızın, parlamenter sistemimizin, yüksek yargı sistemimizin, ANAYASA değişikliği ile ülkemizin federe devlet yapılanmasının önünü açacak ve varlığını tehdit edecek bu değişiklik için HAYIR diyeceklerine tüm devrimci duygu ve düşüncelerimizle yürekten inanıyoruz. Faili meçhul cinayetler konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde 24 yıldır aydınlatılamamış Uğur Mumcu cinayetine karşılık onun anısı karşısında boynumuz eğik, ama değerlerini korumak ve yaşatmak adına başımız dimdik olmalı, hiç yorulmamalıyız, asla dönmemeliyiz aydınlığın yolundan. Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Cumhuriyet Gazetesi´ndeki köşesinden daha çok özgürlük, daha çok demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için, aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti.
Mustafa Kemal Atatürk´ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak, Atatürk’ün yolundan; egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti. Faili meçhul siyasi cinayetlerle yaşamdan kopartılmış aydınlarımızı unutmamak, unutturmamak için, bu cinayetlerin takipçisi olmak için, hafızalardan silinmesine engel olmak için, toplumsal belleğimizi diri tutmak için, "Gerçekler ortaya çıksın, kim incinecekse incinsin!" sloganıyla yola çıktık. Dün de, bugün de, yarın da söylediklerimizin arkasındayız. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.”
Konuşmaların tamamlanmasın ardından Atatürk Anıtı önünde Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Metin Göktepe, Muammer Aksoy, Gaffar Okan’ın fotoğraflarına karanfil bırakılmasıyla son buldu.

Bu haber 1347 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com