25.01.2017
BİZ ÇALIŞMA SEFERBERLİĞİNİ 3 YIL ÖNCE BAŞLATTIK! Artvin İl İstihdam toplantısında Çalışma Hayatı Seferberliği anlatıldı. İl İstihdam olağan Ocak ayı toplantısı 20 Ocak 2017 Cuma günü Valilik toplantı salonunda saat 14.00’ de yapıldı. İl İstihdam Kurul Başkanlığını Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek yaptı. Toplantıya Ankara İŞkur Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan’ı kurul üyeleriyle tanıştırdı. Genel Müdür, toplantıda Türkiye genelinde hükümetimizin başlatmış olduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlikle istihdamın gelişmesi için gece gündüz daha çok çalışmak zorunda olduklarının bilgisini verdi. Genel Müdür kurul üyelerinden il genelinde yapılan İşkur destekli projeler hakkında bilgi aldı. Komisyon üyeleri ile görüş alışverişin de bulundu.

  Toplantıda Artvin İşkur Müdürü Cevdet Ertürk,  2017 yılının ilk il istihdam toplantısında 2016 yılı çalışma takvimini ve faaliyetleri değerlendirdi heyetin onayına sundu.

GİRİŞİMCİLİK KURSLARININ ESNETİLMESİNİ İSTİYORUZ!
Gündem maddesinde 2 engelli bireyin kendi işini kurması için yapılan projenin onaylanması için İl İstihdam Kurulu üyelerinin onayına sundu. Engelli projelerin kabulünde girişimcilik kursu sertifikası şartının Sakatlar Konfederasyonu adına il İstihdam Temsilcisi Hatice Nur Ersöz serzenişte bulunarak Artvin gibi zor coğrafyada özellikle köylerimizdeki engellinin bu kurslara katılması güç olduğunu dile getirerek bu girişimcilik kursunun esnetilmesi istedi.
Ersöz,” Bu kurulda görüşülen engelli arıcılık projesi için sadece arıcılık eğitim sertifikası yeterli olmalı, insanları sürekli sertifika peşinde koşmamalıdırlar. Çünkü bu güzel projenin sahibi girişimcilik belgesi olmadığı için üç ay sonraki kurulda proje değerlendirilecek olması engelli için zaman kaybı moral bozukluğudur. Mesleki yeterlik eğitimi geçerli olmalı Halk Eğitimin düzenlediği sertifika programı geçerli olmalıdır” dedi.
ZOR ŞARTLAR ALTINDA KADIN GİRİŞİM KOOPERATİFİNİ KURDUK
Ayrıca, kadın istihdamı geliştirmek için dernek olarak kooperatifçilik çalışması yaptıklarını belirten Ersöz, “ Engelli ailelerimize iş sahası sağlamak için kooperatif kurarak yöresel ürünlerle katma değer yaratıyoruz. Engelli ailesi ve annesini istihdam sağlıyoruz.  Ancak hiçbir hibe desteklerinden yararlanamıyoruz.  Kadın istihdamının yaratılması için kooperatifçiliğin desteklenmesini istiyoruz. Biz, Kadın Girişimciler Kooperatifi olarak üç yıldır ticari faaliyet yapıyoruz. Devletimize vergi ödüyoruz.
KOOPERATİF OLARAK KOSGEB’DEN FAYDALANAMIYORUZ!
Ancak sadece mikro kredi imkânından yararlanıyoruz. KOSGEB desteklerinden yararlanamıyoruz. Bu konuda milli çalışma seferberliği konusunda kadın emeğinin değerlendirilmesi için bizleri desteklemenizi istiyorum. Artvin’de örnek rol model çalışması. Hiçbir desteğimiz yok emeğinin değerlendirilmesi kırsalda kadınların ürettiklerinin ekonomiye kazandırılarak bölgenin şartlarını göz önüne alınmasını istiyoruz. Biz Milli Seferberliği 3 yıl önce Kadın Girişim kooperatifi kurarak başlattık. Ama maalesef, bunu üzülerek söylüyorum, bugüne kadar devletimizi yanımızda göremedik.”dedi.
ARDANUÇ İSKENDERPAŞA ÇOK PROGRAMLI LİSESİNDE ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANINDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PANO MONİTÖRLÜĞÜ DALININ AÇILMASINI TEKLİF EDİLDİ. 
 İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nda Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Güray 2017-2018 yılında orta öğretim yılında Ardanuç İskenderpaşa Çok Programlı Lisesinde Elektrik Elektronik Teknolojileri alanında Elektrik Tesisatları ve Pano Monitörlüğü dalının açılmasını teklif etti.  Ayrıca Artvin Merkezde Ayhan Şahenk Meslek Teknik Lisesi’nde Gazetecilik alanı, Yazılı Basın ve Foto Muhabirliği dallarının açılması teklif edilerek kurulun onayına sunuldu.
AYHAN ŞAHENK MESLEK TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE
GAZETECİLİK BÖLÜMÜ AÇILMASI YENİDEN GÜMDEMDE
Artvin Merkez ‘de Ayhan Şahenk Meslek Teknik Anadolu Lisesinde gazetecilik bölümlerin açılması ikinci kez teklif edilmesi nedeniyle kurul üyesi Artvin Faal gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Nur Ersöz,  “Biz bu projemizi 3 yıl önce dönemin valisine ve İl Milli Eğittim Müdürümüze sunduk. Belli bir aşamaya getirdik. Yeni Valimiz Sayın Ömer Doğanay’a bunu anlattık. Sağ olsunlar, çok olumlu karşıladılar. Yeniden çalışma başlatıldı. Bu teklifimiz yerel basının gelişmesi için meslek liselerinde bu bölümlerin açılmasını ısrar ediyoruz.
YEREL BASIN ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM SAĞLIYOR!
Bu konuda Sayın Genel Müdür Mehmet Ali Özkan beyden destek istiyoruz.  Çünkü il genelinde 17 yerel gazete çıkmakta ayrıca bütün kamuda basın ilgili birimler.  Nitelikli elemanların kalıcı istihdam edilerek, kalitenin gelmesi çok önemli sadece basın değil reklam ajansları, fotoğrafçılar, matbaalar, bu eleman sıkıntısını nitelikli elamanlarla sağlayacaklar. Yerel basın sektörü olumlu manada gelişecek. İlimize lise ve daha sonra üniversite düzeyinde gazetecilik alanların açılmasını talep ediyoruz.” dedi.
Kurul üyeleri gündemdeki maddeleri görüşerek onayladı. Toplantıya başkanlık edem Ertuğrul Örnek Ankara’dan Gelen İşkur Genel Müdür Mehmet Ali Özkan’a ve heyet ekibine teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.
 
 
 

Bu haber 1000 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com