03.01.2017
KORELİ MİNA’DAN KORE GAZİSİ SEZGİN’İ DUYGULANDIRAN MEKTUP Kore’den Türkiye’ye gelerek Üniversite eğitimi yapan Mina Eom, Artvin’e gelerek yüksek lisans tezi ön araştırması için Artvin’e geldi. “Mekâna Aidiyet Çevre Koruma Kalkınma Söylemlerine Dair Tartışmalar Üzerindeki Etkiler ve Artvin Örneği” konulu çalışma yapmak için geldiği Artvin’de Kore Gazisi Ahmet Sezgin’le tanıştı.

Gazisi Ahmet Sezgin üniversite öğrencisi Mina Eot ile kısa sürede sıcak bir dostluk kurdu. Misafiri oldu.  Mina, Artvin’den ayrılırken, Sezgin’e bir fotoğrafını ve bir de duygularını dile getirdiği bir mektup bıraktı. Mina’yı yolcu ettikten sonra eve geldiğinde mektubu ve fotoğrafı bulan Kore Gazisi Ahmet Sezgin, mektubu okuyunca çok duygulandı. Mina Eom, bıraktığı mektupta şu ifadelere yer verdi;

“ Sevgili dedeciğim; sizinle tanışmaya binlerce kez Allah’a şükür diyorum. Siz Allah’ın bana gönderdiği güzel bir hediyesiniz. Daha önce tanışamadığımız için üzülmüştüm. Ama şimdi düşünüyorum ki geç tanışmadığımız için mutluyum. Aslında Türkiye’de istediğim kadar kalamayacağım için buradaki insanlar ile çok yakın olmaktan, sevgi duygusunu paylaşmaktan kaçardım. Dün başımı öptüğünüz zaman gözyaşımı tutamadım.
Bir haftadır gönlüme çok yakın olmuşsunuz. Dedelerimin erken vefat etmeleri nedeniyle hayatımda “dedeciğim”  diyerek bir kişiyi çağırma şansım olmadı. Sizinle geçen bir haftada bende diğerleri gibi dedeye sahip oldum. İnşallah yakın zamanda tekrar görüşürüz. Bana gösterdiğiniz sevgi ve inanca gerçekten teşekkür ederim.  Dediğiniz gibi gerçekçi insan olmaya çalışacağım. Seviyorum dedeciğim.” Mina…
Mektubu okuduktan sonra çok duygulanan 90 yaşındaki asırlık çınar Kore Gazisi Ahmet Sezgin, “Mina ile beni tanıştırdıklarında çok mutlu olmuştum. Çünkü Kore’nin hayatımda ayrı bir yeri var. Orada ebedi de kalabilirdik. Çünkü bir savaş içindeydik. Birçok şehidimiz orada yatıyor. Kore halkı çok duygusal, dürüst, mert insanlardır. Dostlukları, sevgileri, insanlıkları yalansızdır. Bize minnet duyuyorlar.
Mina benim manevi torunum artık. Mektubunda iki dedesi de erken vefat ettiği için kimseye dede diyemediğini yazmış. Ben onun artık dedesiyim. Şimdi Kore’de Türkiye’ye yine gelecek. Yüksek lisans tezini Artvin’i konu ederek yapmak istedi. Ben bunu çok istiyorum. Bu doktorasını burada yaparsa Artvin için yeni ve önemli bir kaynak daha ortaya çıkacak.” dedi.
 
 

Bu haber 1330 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami Özçelik

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com