21.12.2016
Karahan, Her şey Bitti İmajı Yaratılmaya Çalışılıyor ARTVİN´in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı halkının mücadelesi devam ediyor. Daha önceki maden şirketleri tarafından Cerattepe’de açılan tünelin önünde fotoğraf çekinerek, sosyal medyada paylaşan maden şirketine Yeşil Artvin Derneği’nden tepki geldi.

 Önceki maden şirketinin ruhsatının iptal olmasından dolayı tünelin ağzını kapatarak bölgesi terk etmişti. Şu anki maden şirketinin kapatılan tünelin ağzını açarak önünde toplu bir şekilde foto çekinmiş, çekinilen fotoğrafı da sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Her şey bitti imajı yaratılmak isteniyor, fakat daha önceki maden şirketleri de bölgede çalışmalarını yaptı ve sonunda ruhsatları iptal olup bölgeyi terk ettiler. Artvin halkının mücadelesi devam ediyor edecektir” dedi.

Artvin’de OHAL’in, OHAL’i Uygulaması
Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 19 Eylül’de bir genelgeyle aldıkları ÇED’in Rize İdare Mahkemesinde duruşması vardı. Aynı zamanda 751 katılımla Türkiye’nin en büyük çevre davasıydı bu dava. Bu davadan bir gün önce Artvin Valiliği tarafından Türkiye’deki OHAL’ın dışında bir OHAL kararı daha getirdi. Artvin’deki OHAL’in OHAL uygulaması bir ay derken bu yasak kararı ikinci, üçüncü dördüncü kez uygulanmaya başladı.
Bize Devletin Sözü Var
Rize İdare Mahkemesinden alınan ÇED olumlu kararını üst mahkeme olan Danıştay’a taşıdık. Danıştay’ın kararını beklemeleri gerekiyor. Dönemin Başbakanın Sayın Ahmet Davutoğlu bize mahkeme sona erinceye kadar burada bir şey yapılmayacağı konusunda devletin verdiği söz var.
Daha Önceki Maden Şirketleri Makinelerin Çıkartmıştı
Mücadeleyi kazandığımızda önceki maden şirketi tünelin ağzını kapatıp gitmişlerdi, şu anki maden şirketi de o tünelin ağzını açıp önünde resim çekinmişler. Çekindikleri resimleri sosyal medyada paylaşmışlar yaparak çalışmaya başladıkları algısı yaratmaya çalışıyorlar. Artvin halkının mücadelesi sonlanmadı mücadelemiz sürüyor. İnsanlar üzerinde bir tedirginlik yaratmak istiyorlar işte biz başladık herşeyin sonu gibi göstermeye çalışıyorlar. İlk maden şirketi 100 metre tünel açmıştı ama geri çekilmek zorunda kaldı. Ondan sonraki ikinci firmada bu tüneli birazdaha ilerletmişti oda ruhsatların iptaliyle birlikte geri çekilmek zorunda kalmıştı. Onlarda oraya makinelerin ve malzemelerin çıkartmıştı. Bunlarında çekileceği biliyoruz, çünkü Artvin halkı başına neler geleceğin çok iyi biliyor. O yüzden mücadelemiz asla sonlanmadı. Herşeyin bittiği imajı yaratmaya çalışıyorlar. Hiçbir şey sona ermedi Artvin halkının haklı mücadelesi devam ediyor.
Bunun üzerine bizde Valiliğe, Özel İdareye, Orman Bölge Müdürlüğüne ve İl Çevre Müdürlüğüne yazılarımızı yazdık. O tünelin eski bir tünel olduğunu, daha önceki maden şirketinin açtığını yıllarca kapalı kaldığını burada, bu tünelde nasıl bir çalışma yapacaklarını, tünel içerisindeki kirli suyun atık suyun nasıl boşaltılacağını çalışma izinlerini olup olmadığını öğrenmek için yazılar yazdık. Şu ana kadar sadece Orman Bölge Müdürlüğünden yazımıza cevap geldi.  Verilen cevapta orada herhangi bir işletme izinlerinin olmadığını sadece hazırlık çalışması yapabileceklerini ifade ettiler.
Çevre Müdürü Tünelin Ağzının Açıldığını Bizden Duydu
Hatta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazıyı teslim ederken sayın Çevre İl Müdürümüzle görüştük kendisine tünelin ağzının açıldığını söyledik. Bundan kendisinin bilgisi olmadığını söyledi. O da tünelin ağzının açıldığını bizden duymuş oldu. Şu anda orada herhangi bir denetim yapılıyor mu onu bilmiyoruz.
Artvin Valisinden Komisyon Kurulmasını Talep Ettiler
Artvin Valisinden ana STK’lara bulunduğu bir komisyon kurularak Cerattepe bölgesinde nasıl çalışma yapıldığını görmek istiyoruz. Bu da bizin en doğal hakkımız” dedi.
 

Bu haber 2391 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
SİZİ UNUTMAYACAĞIZ
Artvin'in yok oluş projesinde çalışanlar Artvin'Lı sizi unutmayacak. Bunun hesabını er geç sizden soracaktır.
 ARTVİNLI -- 23.12.2016 10:19
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com