13.12.2016
AKP’nin eğitim karnesi Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi eski başkanı tarihçi emekli öğretmen Nizamettin Torun, iktidarın eğitimle ilgili karnesini açıkladı. Torun yazdığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

 “OECD, PISA 2015 sonuçları Türkiye için çok vahim. Eğitim sistemi alarm veriyor.  Evlatlarımızı daha fazla ziyan etmeden kendimize gelmeliyiz. Matematik, fen bilimleri ve okumada yapılan sınavda eğitim sistemimizin içler acısı durumu bir daha tescillendi. Türkiye her üç alanda da kötü sonuçlar aldı, 2003 yılındaki başarısının gerisine düştü. AKP döneminde eğitimin dibe vurduğu belgelendi.

Milletlerarası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA OECD tarafından 15 yaş düzeyindeki öğrencilere uygulanan test ve anket çalışmalarından oluşuyor. Öğrencilere matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarından sorular yöneltiliyor. PISA 2015’e ise 72 ülkeden toplamda 540 bin öğrenci (Türkiye´den 5 bin 895 öğrenci) katıldı. PISA 2000 yılından beri her 3 yılda bir yapılıyor.
2015 sonuçlarına göre Türkiye matematikte 49’uncu, Fen bilimlerinde 52’nci okumada ise 50’nci oldu. Türkiye böylelikle 3 yıl önceki PISA 2012’ye göre 10 sıraya varan kayıplar yaşarken, OECD ortalamasının oldukça altında kaldı.
Fen dalında Vietnam’ın “ortalama skor”u 525 iken, bizimki 425’te kalırken, 2012’de getirilen 4+4+4+’ün de bir bakıma sonucu test edilmiş oldu.
Yüksek performans gösteren, listenin üst sırasında yer alan öğrencilerimizin oranı düşük kalırken, alt sıradaki başarısız öğrencilerin oranının yüksekliği dikkat çekti.
PISA’nın öncesi ve devamı olan sistemlerde de benzer sonuçlar alındı. Dördüncü ve sekizinci sınıfların Fen ve Matematik Eğilimlerinin Araştırılması (TIMSS) sonuçları ile Yetişkin (16-65 yaş) Becerilerinin Milletlerarası Değerlendirmesi (PIAAC) için uygulanan   test sonuçlarında da yine sıramız en sonlarda..
Bu sonuçlar, gençlerimize eğitim veremediğimizi, beşeri sermayemizi heder ettiğimizi gösteriyor.
Raporu yandaş basın görmedi. Milli Eğitim Bakanı ise, Türkiye’nin, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem verdiğini, eğitime daha fazla kaynak ayırdığını ve geçmişe göre çok iyi durumda olduğumuzu söyledi.
Milli Eğitim Bakanı diyor ki, “OECD öğrenci başına 10 bin doların üstünde, Türkiye, 5 bin doların altında harcıyor. Öğrenci başına 10 bin dolar harcayanların başarısını bizden nasıl beklersiniz?” Bu sorusunun hemen sonrasında da, “2002´de milli eğitime bütçeden ayrılan pay 11 milyar liraydı (yüzde 10´u). Biz 2017 bütçesinde eğitime ayırdığımız 122 milyar, toplam bütçenin yüzde 20´si. Bizim iddiamız şu; geçmiş dönemlerde verilmediği kadar eğitime önem verdik.”
Geçmiş dönemlerde verilmediği kadar eğitime önem verdiniz, bütçeden ayrılan payı 11 milyardan 122 milyara çıkardınız. Doğru.. Ama Sayın Bakan, eğitime ayrılan payı 10 kat artırarak eğitimde başarıyı bu kadar düşürmeyi nasıl başardınız?
Eğitimde en büyük sorunumuz nitelik. Sayıyı çoğaltabiliyoruz, ama niteliği, kaliteyi geliştiremiyoruz. Mümtaz Turhan’ın ifadesiyle, okuma yazma bilen cahiller yetiştiriyoruz. Kalitesizlik ülkenin bütün kurumlarına, bütün alanlara yayılıyor. Turhan, 1950’lerdeki Millî Eğitim sistemimizi büyük bir gürültüyle dönen muazzam bir çarka benzetmiş, fakat bu büyük çarkın Anadolu’nun çorak topraklarına su taşıyamadığını söylemiştir. Şimdi de taşımadığı anlaşılıyor.
Gazi Yaşargil ve Mardinli Aziz Sancar gibi dünya çapında bilim adamlarımızı yetiştiren Ankara Atatürk Lisesi gibi okulları yeniden kurmak zorundayız.           
İskender Öksüz’ün ısrarla vurguladığı gibi, bu seviyelerle bizi bu topraklarda yaşatmazlar. Tıpkı en az Anadolu kadar anayurdumuz olan Rumeli’de yaşatmadıkları gibi.
“Başarılı ülkeler, bir avuç da olsa elit yetiştirebilen ve sonra işlerin başına bu elitleri geçirebilen ülkelerdir.”
Bir an önce dünya ölçülerinde birinci sınıf olmaya aday beş üniversitemiz seçilmeli ve bunlar için gerekiyorsa özel kanun çıkarılmalıdır. En iyi olma potansiyeline sahip elli orta öğretim kurumumuz, belki beş yüz ilköğretim, bir o kadar ilkokul öncesi okulumuz mercek altına alınmalı; gerekirse bunlar sıfırdan, yeni baştan kurulmalıdır. Başarı sağlandığında, başarının kök sebebinin neler olduğu tespit edilmeli ve sistem dalga dalga diğer öğretim kurumlarına yayılmalıdır.
Bunları yapabilmemiz için “bizim adamlar”dan kesinlikle vazgeçmeli, en iyi ve en zekileri, yani liyakat sahiplerini bulup işe sürmeliyiz. Hastalığımızın kök sebebi “bizim adamlar” dır.
Önce, zaten gelmemeleri gereken karar noktalarını işgal eden “bizim adamlar”dan kurtulmanın yolunu bulmalıyız.
Bu seviyesizlikten kurtulmanın tek yolu elitlerdir, yani ehliyet ve liyakattir.”
 (Prof. Dr. İskender Öksüz, Rövanşı olmayan yenilgi ve ‘bizim adam’lar, 02.12.2016) Konuya devam edeceğim.
YİNE İHANET, YİNE KAN, YİNE GÖZYAŞI… Cumartesi akşamı İstanbul’da meydana gelen hain saldırı sonucu  36´sı emniyet mensubu, sekizi sivil 44 şehit verdik.. 155 yaralı..Yine bağrımıza ateş düştü!..
Türkiye her gün şehit haberleriyle sarsılıyor. Her gün şehitleri, yaralıları ve göz yaşları sel olan anaları, babaları eşleri, kardeşleri, yetim kalan çocukları ve sönen ocakları görüyoruz..
“Artık yeter” diyoruz, ama verilen bunca şehidin ardından, sözün bittiği yere bir türlü gelemiyoruz. Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir. Bölücü hainlerle yapılan mücadelede verdiğimiz şehit sayısı, Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz şehit sayısını geçmiştir. Artık söz bitti; kalem tükendi.Terör konusunda tek eksiksiz yaptığımız şey kınama. Artık yeter! Kandil’e neden girilmiyor, elebaşıları derdest edilip neden getirilmiyor getirilmiyor? Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerini hepimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”

Bu haber 929 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami Özçelik

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com