09.12.2016
SÜMBÜLLÜ DAVASI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK Artvin’in en önemli sorunları başında gelen konulardan birisi olan çevre konusu vadileri, köyleri, ormanları, yaylaları kısaca tüm yaşam alanlarını olumsuz etkiledi. Özellikle baraj inşaatlarının bitmesi ile enerji nakil hatlarının güzergâhlarında büyük sorunlar yaşandı.

 Bu köylerden birisi de Artvin’de ilk kez yüksek gerilim hatlarını hukuka taşıyan Sümbüllü Köyü oldu.

Yüksek gerilim hatları Sümbüllü Köyü Mezrası Başköy Mahallesi “Yasak Orman” Mevkii’nde büyük sorunların yaşanmasına neden oldu.
 Mahalle sakinlerinden Ahmet ve Cengiz Nişancı kardeşlerle birlikte 17 kişinin imasıyla mahkemeye taşınan konu Artvin gündeminde yer aldı ve ulusal basında Türkiye’nin dikkat çeken davalarından biri oldu.  Davacılardan Cengiz Nişancı davayı ısrarla takip etti.  Bugün Artvin’e gelerek konuyla ilgili olarak bazı hatırlatmalarda bulunan Cengiz Nişancı, bu davanın sonuna kadar devam edeceğini ve bu hatların bu bölgeden kaldırılması için hukuk mücadelesine devam edeceklerini belirtti.
AYNI BİLİRKİŞİLERDEN FARKLI İKİ KARAR!
2011 yılında başlayan mahkeme de ilk karar “Yürütmeyi durdurma” olarak verildi. Gerekçe olarak da bu mevkiinin heyelan bölgesi olduğu. Bu nedenle köylünün buradaki Ormana “Yasak Orman” adı vererek bir dal bile kesmediği, kestirmediği alanı tahrip edeceği ve köyün tehlike altında kalacağı bilirkişi raporlarında yer aldı ve Rize İdare Mahkemesi bu rapor doğrultusunda köylünün lehine karar verdi. Ancak,  Bu karara karşın TEİAŞ ek rapor hazırlanmasını istedi. Aynı bilirkişiler bu kez daha önce verdikleri ve imza attıkları raporla çelişerek,  tamamen karşı tarafın lehine olacak şekilde skandal karara imza attılar.
EVİMİZİN 25 METRE ÜSTÜNDEN 380 BİN KW’LIK YÜKSEK GERİLİM HATTI GEÇTİ YETMEDİ.
Bunun üzerine davacılardan Cengiz Nişancı bu hataya imza atan bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak, savcılık takipsizlik vererek soruşturma açmadı.  5- 6 yıldır hukuk mücadelesi veren Cengiz Nişancı, yaptığı açıklamada;  “Biz Sümbülü Köyü Başköy Mezrası sakinleri olarak Yasak Ormanın içinden ve evlerimizin 25 metre üstünden 380 bin KW’lık yüksek gerilim hattı geçirildi. Yetmedi. Hemen yanı başında 154 bin KW’lık bir hat daha geçirildi. Bütün bunlar hukukun arkasından dolanılarak yapıldı. Şimdi soruyoruz. Danıştay’daki hâkimlere, bilirkişilere,  TEİAŞ’ye soruyoruz. Yaptığınızdan mutlu musunuz?  Bugün ben buraya geldim.  Köyüme çıkamıyorum Orada 1,5 metre kar var.
HANİ ALTERNATİF HAT YERİ YOKTU!
Bir arıza olduğunda o direklere nasıl çıkacaksınız?  Bunları defalarca yazdık, söyledik. 380 binlik bir hattı, bizim daha önce söylediğimiz Eski Rus yoluna yakın bir yerden geçirdiniz.   Hani bize verdiğiniz cevapta alternatif hat yok demiştiniz?  Bunu nasıl izah edeceksiniz?  Bakınız ben 70 yaşına girdim. Ömrüm boyunca haksızlık yapanların nasıl ilahi adalete hesap verdiğine birçok kez şahit olmuşumdur.
“Yasak Orman” ve bu doğa daha öncede söyledim sizden intikamını alır. Ülkemizde FETÖ darbe girişimi yaşandı. Bu vesileyle bu darbe girişimini şiddetle bir kere daha lanetliyorum. Buna kalkışanların en ağır şekilde de cezalandırılmasını istiyorum.
DOĞA EN AĞIR ŞEKİLDE HESAP SORAR
Bizim konumuz siyaset değil. Ancak aldığımız duyuma göre bu davaya bakan bilirkişilerden biri ve Danıştay’daki hâkimlerden 1 kişi FETÖ davasından içeride. Bunu neden söylüyorum.  Yanlış yaparsanız, ilahi adalet peşinizi bırakmaz.  Akşamdan sabaha hesap sorar. Biz hatların geçmesine karşı değiliz ki, doğaya ve yaşam alanlarına zarar vermeden geçmesini istiyoruz. Çünkü alternatifler vardır.  İkinci ek raporda yok diye yazan bilirkişinin kararının aksine oradan yeni bir hat daha geçirildi. Bunu nasıl izah edeceksiniz, bunun cevabını bekliyoruz.
 Şimdi TEİAŞ yetkililerinin üst düzey yöneticileri de muhakkak bu adalete hesap vereceğinden kuşkunuz olmasın. Hukuk hepimize lazım... Bunu defalarca söyledim. Yine söylüyorum; Bugün aleyhimize kullanırsanız,  yarın sizin aleyhinizde kullanırlar. Bunun bugün çok net örneklerini yaşıyoruz.
GENİŞ KAPSAMLI BİR DOSYAYI CUMHURBAŞKANIMIZA
GÖNDERDİK. ANCAK ULAŞTIRILDIĞINA İNANMIYORUZ!.
Ben şunu da söylemek isterim ki, bizim bu 6 yıllık davamızdan geniş açıklamalı detaylı bir dosyayı Sayın Cumhurbaşkanımızın adına göndermek durumunda kaldık. .  Biz inanıyoruz ki, eğer alt düzeydeki yöneticiler, yetkililer bu dosyayı Sayın Cumhurbaşkanımıza iletseydiler, muhakkak ilgileneceklerine inanıyoruz.  Bu dosyanın Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşmadığını düşünüyoruz. Çünkü kendilerinin vatandaşlarımız ve devletimiz için ne kadar hassas olduklarına dair birçok örnekler vardır. Bunlardan birisi de en son engelli bir kardeşimizin kendisinin portresini yaptığı haberini alınca ne kadar ilgilendiğini ve duygulandığını ekranlardan izledik.
HUKUK MÜCADELEMİZ SONUA KADAR DEVAM EDECEK
Biz hukuk mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Şu anda dava Anayasa Mahkemesi’ndedir. Ondan sonra iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  de gideceğiz.
 TEİAŞ yetkililerini buradan tekrar uyarıyoruz. Biz orada toprak ve taş heyelanlarına karşı yangına karşı ve özellikle radyasyona karşı fevkalade korumasız durumdayız.  Açıklama yaptığımız bu nedenlerden dolayı yarın meydana gelebilecek telafisi imkânsız zararları nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?
SİZ BU YETKİKİLER BU MAKAMLAR İNSANLARA HİZMET EDESİNİZ DİYE VERİLMİŞTİR
Son söz, ilgili yetkililere sesleniyorum. Size bu yetkiler, bu makamlar insanlara hizmet edesiniz, sorunlarını çözesiniz, mutlu edebilesiniz, görevinizi en iyi şekilde yapabilesiniz diye verilmiştir. Eziyet edip, yerlerinden, yurtların edesiniz, ağlatasınız diye verilmedi. Bu hatlar bu bölgeden alınana kadar hukuk mücadelemizin sonuna kadar devam edeceğini buradan ilan ediyoruz.”dedi.

Bu haber 996 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com