24.11.2016
YUSUFELİ BELEDİYESİNDEN “Yusufeli İçin Söyle” Karışalım horonuna, sesimiz kalsın yarına Turnalar selam götürsün Yusufeli diyarına Yusufeli Belediyesi “Yusufeli İçin Söyle” projesiyle kültürel değerlerine sahip çıkıyor.

 Yusufeli Belediyesi olarak bu projede ilçenin doğal ve tarihi zenginliklerini tanıtarak hem turizmin gelişmesini sağlamak hem de ilçeyi anlatan sözler ve yörenin tınılarıyla bir harmoni oluşturarak hemşerilerimizin yüreğine dokumayı amaçlıyor. Yapılmakta olan baraj nedeniyle geçirilen bu zorlu dönemde ilçenin kültürünü yaşatmak ve geleceğe taşımak adına Yusufeli Belediyesi tarafından yayınlanan 13 adet yazılı yayın ve “Yusufeli İçin Söyle Projesi” bu anlamda önem arz ediyor.

Belediye olarak 2009 yılından bu yana, gizli kalmış değerlerimizin ortaya çıkarılması adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte okullar arası yöresel türkü yarışması düzenledik. Son iki yıldır, yarışmanın kapsamı genişletilerek Artvin Geneli İl Geneli Türkü Yarışmasına dönüştürüldü. Türkünün söz ve müzik yönetmenliğini Türk Halk Müziği Sanatçımız Nurullah Akçayır , müziğini Mustafa Bilir, görüntü yönetmenliğini ise Yener Dedeoğlu yaptı. Türkünün seslendirmesini yöresel türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilerden  Nazar Akgül, Birol Dayanç, Kübra Dayanç, Hasan Koçak, Elif Kırımlı, Özhan Koçak, Ali Çelik, Nilay Çelik yaptı. Türküye Kürşat Alkan, Bahri Çelik ve Ziyettin Şen gibi yöresel sanatçılarımız da ses ve enstrümanlarıyla   katkı sağladı.
Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,”İlçemizin tanıtımı ve baraj nedeniyle geçtiği bu zorlu süreçte kültürel öğelerini kayıt altına alıp geleceğe taşımak adına “Yusufeli için söyle”  gibi bir proje yaptık. Yapılan bu projede  amacımız çocuklarımızın bu coğrafyayla ilgili duygularını derinleştirip geliştirmek, yerel değerlerimizi gençlerimizin eliyle geleceğe taşımaktı. Bu projenin  yöresel kültürü yayma ve yaşatmaya katkı vermesi, değerlerin yaşatılması, unutulmaması ve gelecek kuşaklara taşınması adına önemli bir kültür hizmeti olduğuna inanıyorum . Bu çalışmada emeği  geçen herkese şahsım ve ilçemiz adına  teşekkür ediyorum.” dedi.
Karışalım Horonuna türküsü Yusufeli’nin doğal güzellikleriyle beraber bir kilibe dönüştürülerek hemşerilerimizin beğenisine sunuldu.

Bu haber 1074 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com