03.10.2016
BOĞALARIN ŞAMPİYONLAR LİGİ MELO MELO GÜZ GÜZ ŞAMPİYONU CUMALİ!.. Artvin Merkeze bağlı Sarıbudak (Melo) köyü güz dönemi Boğa güreşleri nefes kesti. Güreşlerin Başboğası Hamit Pirgeye ait Cumali isimli boğa oldu. Artvin’de her gecen yıl büyük bir ivme kazanan Sarıbudak (Melo) Kaledibi güz dönemi boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Bu yıl ilk olarak düzenlenen ve Artvin’de ilk olan güz dönemli boğa güreşleri için son üç yıl içerisinde birinci ve ikinci olan boğalar davet edildi. Toplam dört kategoride, 32 boğanın katıldığı güreşlerin her kategorisinde 8 boğa kıyasıya mücadele etti.

 KARİYERİNDE ŞAMPİYONLUKLAR BULUNAN

BOĞALARIN KAPIŞMASI NEFES KESTİ
 
İspir, Yusufeli, Ardanuç, Şavşat, Murgul, Borçka ve Artvin merkez ilçereniden katılan ve Kafkasör, Damar, Özmal, Melo, Derekapı, Sarıgöl, Kılıçkaya, İspir güreşlerinde şampiyonluk ve ikincilik elde etmiş olan boğalar katıldı.
Melolular Derneği tarafından düzenlenen ve bir gün süren güreşler sonunda, Başboğa  unvanı Murgul’dan Hamit Pirge’ye ait Cumali adlı boğa aldı. Başboğa sahibine 8 bin 800 TL para ödülü kazandırdı. İkinciliği ise Şimşekler Kasapa ait Şimşek isimli boğa elde ederken sahibine 2 bin 200 TL para ödülü kazandırdı.
Başaltı kategorisinde ise Burhan Yılmaz ‘a ait Şahin isimli boğa birinciliği elde derken sahibinde 8 bin TL para ödülü kazandırdı. İkinciliği ise İbrahim Sağlam’a ait Behlül isimli boğa elde etti.
Büyükorta kategorisi birincisi ise Erhan Şeyhoğlu’na ait Kahraman isimli boğa olurken sahibine 7 bin 200 TL para ödülü kazandırdı. İkinciliğini ise Mansur Yıldız’a ait kanca isimli boğa elde etti.
Küçük orda kategorisinde ise Ebubekir Kambur’a ait Şimşek isimli boğa birinciliği elde ederken sahibine ise 6 bin 400 TL para ödülü kazandırdı. İkinciliği ise Erkan Keskin’e ait Tiko isimli boğa hak etti.
FESTİVALDE 44 BİN TL PARA ÖDÜLÜ DAĞITILDI
Güz dönemine ait güreşlerde katılan 32 boğanın sahibine 200 TL olmak üzere toplamda ise 44 Bin TL para ödülü dağıtıldı. Melolular Derneği 2016 yılı içerisinde düzenlediği iki festival kapsamında toplamda 89 Bin TL para ödülü kazandırarak Artvin’in önemli kültürlerinden biri olan Boğacılık kültürüne büyük katkı sağlamış oldu.
SPONSOR DESTEĞİ ALMADAN FESTİVALİ DÜZENLEDİLER
Melolular Dernek Başkanı Murat Yazan festivalin ardından yaptığı açıklamada, “Güz dönemi güreşlerimize, Artvin ve ilçelerinden şampiyon olmuş ya da ikincilik elde etmiş 32 boğa katılmıştır. Bu güreşlerde boğalar gerçek güçlerini görme anlamında kura şansı olmaksızın kıyasıya mücadele ettiler.” dedi.
 Artvin tarihinin en iyi güreşlerinin yaşandığını söyleyen Başkan Murat Yazan, “Kariyerlerinde büyük başarılar elde eden boğaların güreşleri nefes kesti. Emeği gecen bütün boğa sahiplerini kutluyorum. Festivalde dereceye giren boğaların ödüllerin tamamı koltuk gelirinden elde edilmiştir. Sponsor, kurum veya kuruluş desteği almadık. Sadece dernek adına satılan döner ve koltuk giderleriyle ödüller karşılandı. Geri kalan kısım ise dernek yöneticileri tarafından temin edildi.” Açıklamasında bulundu.  
Festivalde emeği gecen herkese şükranlarını sunan Dernek Başkanı Yazan, ayrıca güvenliği sağlayan jandarma ekiplerine de teşekkürlerini sundu.
 
 
 

Bu haber 1634 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com