15.08.2016
GAZİHAN ÂŞIK HUZURİ’NİN KOLORTA’DAKİ MEZARINI ZİYARET ETTİ Yusufeli’nin kapatılan belediyesi Kılıçkaya’nın son Belediye Başkanı Erdoğan Gazihan, çeşitli STK’larda çalışmalarına devam ediyor. Yeşil Artvin Derneği’nin kurucu başkanı olan Gazihan, memleketini hiçbir zaman terk etmemiş, bütün yatırımlarını Artvin’e yapmış. Düğünlere, cenazelere, toplumsal etkinliklere katılmayı ihmal etmiyor. Gazihan, dünyanın 3 günlük bir rüyadan ibaret olduğunu ölümün ise başımızdaki her anlık hakikat olduğunu nasihat ediyor.

  Artvin’in sevilen değerlerinden, 2 dönem Çarşı Mahallesi muhtarlığı yapan Hasan Ayar’ın (85) Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazına, ardından toprağa verildiği Kolorta mezarlığına geldi. Burada Çarşı Mahallesi eski muhtarı Hasan Ayarı sonsuzluğa uğurladıktan sonra, Kolorta Mezarlığı’nda bulunan  Artvin’in yetiştirdiği çok önemli şair ve ozanlarımızdan  Yusufelili Huzuri Baba’nın (Ali Coşkun) mezarını ziyaret ederek, dua etti.

 Mezarı İl Özel idaresi tarafından yaptırılan Huzuri Babayı ziyaret eden Erdoğan Gazihan, burada yaptığı açıklamada, yaşamın bir anda yalana dönme riski varken, ölümün ise  kocaman bir gerçek olduğunu bu mezarlıkta yatan insanlar olduğuna dikkat çekerek;
ARTVİN’İN BİRÇOK DEĞERİ BU MEZARLIKTA BULUNUYOR
“ Bugün çok değerli bir ağabeyimizi Çarşı Mahallesi eski muhtarımızı Hasan Ayar ağabeyimizi sonsuzluğa uğurladık. Geçen hafta efsane başkanımız 3 Dönem Artvin Belediye Başkanlığı yapan  Emin Özgün’ü kaybetmiştik.  Güzel insanlar bir bir aramızdan ayrılıyor. Her birisinin Artvin’e dair önemli özellikleri var. Geriye sadece hoş anıları kalıyor. Babam annem de bu mezarlıkta. Artvin şehitliği de bu mezarlıkta. Âşık Huzuri gibi bir değerimiz de burada. Bir anlamda Kolorta Mezarlığı  Artvin’in bir çok değerini sonsuza dek ağırlıyor.
 ÖLÜMÜNÜĞN ARDINDAN 65 YIL GEÇMİŞ AMA ŞİİRLERDE YAŞIYOR
Aşık Huzuri ben henüz 2 yaşındayken 1951 yılında vefat etmiş.  Aradan 65 yıl geçmiş. Ama ismi, şiirleri, türkü sözleri yaşıyor. Onun için derler ki, sanatçılar, şairler, yazarlar ölümsüzdür tarihte nice kralların ismi bilinmezken, silinmişken,  Mevlanalar, Karacoğlanlar, Yunus Emreler barışta, kardeşlikte, sevgi de aşkta, şiirlerde yaşıyor. Âşıklık geleneği Artvin’de çok güçlüydü. Tabii son yıllarda bu gelenek, bu kültür yok olma noktasına gelmiş durumda. Ben bu vesileyle, Âşık Efkari, Âşık Deryami, Âşık  Karayı, Âşık Gülhani’yi saygıyla anıyorum.  Aramızdan ayrılmışlara rahmet, hayatta olanlara uzun sağlıklı ömürler diliyorum. Âşık Huzuri’nin  bir iki dörtlüğü ile konuşmamı bitirmek istiyorum.
Bir ilaç yetiştir aman ey tabip
Kalmışım biçare kimsesiz garip
Bilmem bize yok mu sefadan nasip
Huzuri gurbette ah çeker ağlar
ÂŞIK HUZURİ KİMDİR?
1886-1951. Yusufeli’nin Zor (şimdiki adı Esenyaka) köyünde doğdu. Asıl adı Ali Coşkun’dur. İlk medrese eğitimini köyünde aldı.
Âşıklık geleneğini babası Âşık Keşfi’den öğrendi. Şiirlerinde hemen her konuyu işleyen Âşık Huzuri, 20 yaşına dek medrese eğitimi gördü. Bu eğitimden sonra Kafkasya’dan geçerek Kırım’a gitti. Doğaçlamada iyi bir usta olan Zorlu Huzuri heceli, koşma, destan gibi çeşitli eserler verdi. Özellikle bağlama eşliğinde yaptığı ve 175 dörtlüğü bulan karşılaşması ve »Para Destanı« adlı uzun şiiri çok meşhurdur.
Âşık Huzuri, yaşıtı ve akranı Âşık Zuhuri ile aynı dönemde şiir yazmaya başladı. Sonraki yıllarda da Âşık Zuhuri ile birlikte Kuzeydoğu Anadolu, Gürcistan, Kırım, Ahıska gibi birçok yeri dolaştı.
Âşık edebiyatının her türünde önemli eserler veren Âşık Huzuri, bir süre Şavşat ve Yusufeli’de tapu ve nüfus memuru olarak çalıştıktan sonra 1930 yılında bu görevinden ayrılarak çiftçilik ve imamlık yaptı.
Huzuri, daha sonra, 1930’lu yılların ortalarından itibaren de âşıklık geleneğine uyarak Türkiye’nin birçok yöresini dolaştı. Gençliğinde Narmanlı Sümmani olmak üzere, Efkari, Müdami, Kemali gibi döneminin birçok aşığıyla karşılaştı.
Zorlu Huzuri Artvin’de öldü ve orada toprağa verildi. Şiirlerinin birçoğu çeşitli dergi ve araştırmada yer alan Âşık Huzuri’ye ilişkin Hikmet Dizdaroğlu tarafından »Yusufelili Huzuri, Hayatı-Şahsiyeti-Şiirleri« (1949) adlı bir kitap yayımlandı.

Bu haber 1091 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com