08.07.2016
KAFKASÖR FESTİVALİ’NE CERATTEPE’NİN GÖLGESİ DÜŞTÜ Türkiye’nin en önemli festivalleri arasında yer alan Artvin Kafkasör Festivali bu yıl sönük geçecek. Artvin şehir merkezi ve Kafkasör yaylasının hemen üst tarafından bulunan Cerattepe’de maden çıkarmak isteyen Cengiz Holdingin şirketi Eti Bakır’a karşı Artvin halkının verdiği çevreci mücadele artarak devam ediyor.

 20 yıldır maden karşıtı mücadele sürerken Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde açılan davalarla birçok kez maden çalışmaları durdurulmasına karşın Hükümetin çıkarttığı Maden Yasası ve birçok yönetmelikle yeniden faaliyete geçmek isteyen Eti Bakır’a karşı Artvin halkının etkili direnişi sürüyor.

Cerattepe bölgesine hukuksuz bir şekilde güvenlik kuvvetlerini önlerine katarak iş makinelerini ve çalışanlarını çıkaran Eti Bakır, mahkeme kararını beklemeden bölgede ağaç kesimi yaptı. 16 Şubat günü Artvin’deki direniş, güvenlik kuvvetlerin gaz bombası ve plastik mermili müdahalesi ile aşılarak iş makinaları Cerattepe’ye çıkarılmıştı. 
ARTVİNLİ ESNAF 3 GÜN KEPENK KAPATTI. 
Olaylar sırasında birçok kadın ve çocuk gaz bombasından etkilenmiş, hastanede tedavi altına alınmıştı. Gazlı müdahalenin ardından bir önceki Artvin Valisi Kemal Cirit’in evine saran halk, ‘Vali İstifa!’ sloganları atmıştı. 
AK PARTİ’Lİ BELEDİYE BAŞKANI 7 MART GECESİ PROTESTO EDİLDİ
İktidar partisi Ak Parti’nin Belediye Başkanı Şubat ayında polis ve jandarma eşliğinde halka yapılan orantısız müdahalenin ardından 7 Mart Artvin’in Düşman İşgalinden kurtuluşu etkinlerinde yuhalanmıştı. Halkın önüne düşemeyen AK Parti’li Belediye Başkanı, kaçamak güreşiyor. 
OLAYLAR BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NUN ARAYA GİRMESİ İLE YATIŞMIŞTI
Maden karşıtı çevrecilerin direnişi sürerken önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyeti Ankara’da kabul etmiş ve Cengiz Holdingin mahkeme kararını bekleyeceğinin sözünü vermişti. Bölgede inceleme yapan Rize İdare Mahkemesi heyeti, oluşturduğu bilirkişilerden ÇED raporu hakkında görüş istemişti. Birçok kez olumsuz rapor verilen Cerattepe için bu bölgede bu kez ‘madencilik yapılabilir’ raporu verildi.
FESTİVALDE GENİŞ KATILIMLI PROTESTO GÖSTERİSİ BEKLENİYOR
Hukuksuzluğa direnen Artvin halkı, Cerattepe bölgesine yapılan yasa dışı uygulamayı Kafkasör Festivali’nde protesto edecek. 
İl dışından ve Artvin’in ilçelerinden birçok kişi Festivale geliyor. 10 Temmuz Pazar günü yapılacak boğa güreşleri finallerinde geniş katılımlı bir protesto yaşanması bekleniyor. 
BELEDİYE FESTİVAL PROGRAMINI KÜÇÜLTTÜ.
Artvin Belediyesi öncülüğünde oluşturulan Festival Komitesi, Festivalde yaşanabilecek protestoları göz önüne alarak bu yılkı programı çok dar tuttu. 
Geçtiğimiz yıl şehirde boğaları yürüten Artvin Belediye Başkanı Kocatepe, birçok etkinlik düzenlemiştir. Açılışta halk oyunları ekiplerini gösterileri, kortej yürüyüşü, sanatsal etkinlikler, akşam konserleri ve Cumartesi yapılan insan güreşleri bu yıl iptal edildi. Karakucak güreşlerinin iptal edilmesi güreş severler tarafından tepkiyle karşılandı. 
Eski bir güreşçi olan Mehmet Kocatepe, il dışından davetleri kaldırdı. Her yıl yapılan geniş katılımlı, basın daveti, protokol daveti ve sanatçı daveti bu yıl yapılmadı. 
FESTİVAL PROGRAMI YOK DENECEK KADAR ZAYIF HAZIRLANDI
Bu yıl 36. sı yapılan olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Festivali’ne yurt dışı daveti yapılmadı. Bugün saat 18.00’de Atatürk Anıtı’na çelenk konulacak ve açılış konuşması yapılacak. 
9 Temmuz Cumartesi günü gelen tepkiler üzerine minikler ve yıldızlar karakucak güreşleri gösteri karşılaşmaları yapılabilir. Ayrıca Küçük Orta Kategorisinde boğa güreşleri yapılacak. 
10 Temmuz Pazar günü ise Büyük Orta, Başaltı ve Baş güreşleri yapılacak. Belediye bu yıl TV’lerden canlı yayın yapılmasına sıcak bakmıyor. 
GÜVENLİK TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI
Festival nedeniyle Artvin Valiliği çevre illerden güvenlik takviyesi istedi. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yaklaşık 2 bin güvenlik görevlisinin Artvin şehir merkezine yakın bir yerde konuşlandırılacağı halk arasında konuşanlar aransında. Valilik alınan güvenlik tedbirleri hakkında basını bilgilendirmedi. Artvin’de birçok istihbarat elemanı kahvelerde, çay bahçelerinde oturarak bilgi toplamaya çalışıyor. Ayrıca çıkabilecek olaylar karşı jandarma ve polise 2 ton gaz bombası getirildiği konuşulanlar arasında. 
YEŞİL ARTVİN DERNEĞİ AFİŞ VE TİŞÖRTLER YAPTIRDI
Festivalde maden şirketi Eti Bakırı protesto etmeye hazırlanan çevreci aktivistler, tişörtler ve afişler yaptırarak en yoğun ilginin olduğu 10 Temmuz Pazar günü büyük bir eylem yapacak. Protestolardan en büyüğü ise kelime oyunlarıyla halkı oyalayan net bir görüş ifade edemeyen Belediye Başkanı Mehmet Kocateye’ye yönelik olacağı tahmin ediliyor. 
 
 
 
 
  
 

Bu haber 5601 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com