01.06.2016
LAZERLE KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI TÜM ARTVİN’DE YAYGINLAŞTIRILIYOR Artvin Devlet Hastanesinde Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan ve Op. Dr. M Bilal Hamarat tarafından başlatılıp devam ettirilen lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatını ilçelerimizdeki hastalarımıza da ulaştırabilmek için Hopa Başhekimi Üroloji Uzmanı Op.Dr Volkan Tüysüz ve Yusufeli Başhekimi Üroloji Uzmanı Op.Dr Sinan Avcı Artvin Devlet Hastanesinde iki başarılı ameliyata katıldı.

     Kapalı böbrek taşı ameliyatı hakkında açıklama yapan Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr Kerim Yeşildağ ; “Böbrek taşı tedavisinde Perkutan Nefrolitotomi ve Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) birbirini tamamlayan kapalı uygulanan cerrahi teknikler olup Artvin Devlet Hastanesinde daha önce uygulanmaya başlanmıştır. Karadeniz bölgesinde Artvin’de başarıyla ve hızla uygulanan lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı olan RIRC’da Fleksible Üreteroskopi denilen eğilip bükülebilen yaklaşık 75-80 cm’lik ince bir cihaz (endoskop) kullanılmaktadır. Taşları kırmak için lazer kullanılır. Eğilip bükülebilen fleksible-üreteroskop içerisinden geçebilen lazer enerji taşa iletilir ve taş kırılır. Önceleri taş kırma ve ameliyat uygun değil dediğimiz böbrek alt bölge taşlarında bu yöntem güvenle uygulanabilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber hastaların idrar kanalından kesmeden girerek önce idrar kesesine, oradan böbreğe çıkan idrar kanalına, sonrasın da böbreğe girilir, böbreğe doğru dönülür ve taş lazer ile kırılır. Genel anestezi altında uygulanan bu işleme bağlı doku hasarının yok denecek kadar az olması da hastaların ameliyat sonrası birinci gün taburcu olarak normal yaşamlarına dönmelerini sağlamaktadır.


    RIRC Artvin Devlet Hastanesinde hizmete girmesi, hızla devam etmesi, diğer hastanelerimize yaygınlaştırılması için bu ve bunun gibi uygulamalı başarılı ameliyatlar devam edecektir. Böylece Rize ve Erzurum sevklerimiz daha da azalacaktır ” dediler. Ayrıca Yeşildağ operasyonu başarıyla gerçekleştiren doktorlarımız Op.Dr Serkan Özcan, Op.Dr M Bilal Hamarat, Op.Dr Volkan Tüysüz ve Op. Dr Sinan Avcı’ ya teşekkür etti. 
 
 

Bu haber 1546 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com