18.05.2016
ZAMAN DÖNEMECİNDE 90’LIK BİR YOLCU Emekli Milli Eğitim Müfettişi Kazım Ertürk(90) “Zaman Dönemecinde Bir Yolcu” isimli şiir ve derleme kitabıyla okuyucularıyla buluştu. Kitap ilk olarak 2009 yılında yayınlanmış, 2006 yılı Mayıs ayı’nda yeniden düzenlenerek ve bazı eklemeler yapılarak okuyucuya ulaştı.

 KAZIM ERTÜRK KİTABINI ARTVİN’DEKİ DOSTLARINA VE İL KÜTÜPHANESİNE GÖNDERDİ.

ARTVİN KÜTÜPHANE MÜDÜRÜ NECMETTİN ÖZTÜRK, ERTÜRK’E TEŞEKKÜR ETTİ…
Ertürk, kitabını Artvin’deki dostlarına ve İl Kütüphanesine gönderdi. İl Kütüphanesine gönderdiği kitabı Kütüphane Müdürü Necmettin Öztürk’e gazeteci Sami Özçelik teslim etti.  Kütüphane Müdürü Öztürk, “Artvinli bir yazar ve şairin kitabını çıkardıktan sonra kütüphaneye göndermesi bizi gerçekten mutlu etti. Kazım Ertürk’ün diğer kitabı olan  “Gazap Çiçekleri”ni de kütüphanemize bağışlamıştı. Kendisi 90 yaşına gelmiş. Şiir yazmaya devam ediyorsa bu çok güzel bir olaydır. Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Bize bu kitabı gönderen Sayın Ertürk’e de getiren sizlere de çok teşekkür ediyoruz. En çok kitap satılan ve okunan ilden Artvin’den saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. “dedi.
KAZIM ERTÜRK SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE 11 YILDIR
MEMLEKETİNE GELEMEMENİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYOR…
Artvin-Ardanuç’tan olan Kazım Ertürk, şiirleriyle sevgiyi, saygıyı, doğayı,  aşkı, yaşamı, hasreti, gurbeti, sılayı, toplumu, Atatürk’ü, yanlışları, eksikleri aksakları işliyor. 90 yaşında kitabı çıkan Ertürk, İzmir’de yaşadığı için sık sık memleketine gelememenin üzüntüsünü yaşıyor.
 “Zaman Dönemecinde Bir Yolcu” adlı kitabın içinde Şair Kazım Ertürk’le yapılmış söyleşilere ve düşüncelerine de ver verilerek çok farklı bir konsept uygulanmış. Böylece şair Ertürk’ü merak edenler için peşinen bir cevap ve kaynak verilmiş.
Kazım Ertürk Aynı zamanda Artvin’de ilk Halk Evleri’ni kuran kişidir. Şevket Kaan Gündoğdu 2 yıl önce  Ertürk’le yaptığı söyleşi içinde bu bölüme de değinmişti. 
Cumhuriyetimizin ilanıyla birlikte hızla gelişmeye başlayan ülkemiz, her alanda Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yeni atılımlara imza atmış, sosyo-kültürel alanda da Batılı toplumların çok gerisinde kalmış olan milletimizi hak ettiği yere taşımanın çabasını sarf etmiştir. Bu amaçla Anadolu’nun sosyo-kültürel yapısını geliştirmek için 12 Ocak 1932 tarihli talimatname ile kurulan Halkevleri, 19 Şubat 1932 tarihinde çalışmaya başlamıştır.
Kısa bir süre sonra oluşumunu tamamlayarak açılan Artvin (Çoruh) Halkevi, Demokrat Parti’nin iktidar olmasıyla tüm halkevleri gibi 11 Ağustos 1951 tarihinde kapatılmıştır. 27 Mayıs 1960’da gerçekleşen askeri darbe sonrasında Halkevleri, 21 Nisan 1963 tarihinde bir dernek statüsünde, bağımsız bir demokratik kitle örgütü olarak tekrar kurulmuştur. İkinci dönem halkevleri oluşumuna gidildiği bu dönemde Artvin’de de böyle bir girişim yapılmıştır. Bu girişimin öncülerinden olup halen İzmir’de yaşamına devam eden 88 yaşındaki emekli eğitimci Kazım Ertürk’le o günleri konuştuk. Bu söyleşimizi Artvinli okurlarla paylaşıyoruz.
ŞEVKET KAAN GÜNDOĞDU: SAYIN ERTÜRK, SÖYLEŞİMİZE BAŞLAMADAN ÖNCE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
1927 yılında Artvin ili Ardanuç ilçesi Aşağı Irmaklar köyünde doğdum. İlkokulu köyümde ve Ardanuç-Adakale’de bitirdim. Yıl 1941 idi. 1943’de Artvin Ortaokulu’nu, 1947’de Erzurum Öğretmen Okulu’nu bitirdim. 10 yıl başöğretmenlik, merkez okulunda öğretmenlik, yedek subaylık ve ihtiyat subaylığımı yaptım. Onuncu sınıftan beri şiir yazıyor, kitap okuyor; şartların elverdiği ölçüde kitap satın alıyordum. Ülkemizde yayınlanan en kaliteli beş edebiyat dergisine aboneydim. O dönem, H. Ali Yücel in 7 yıllık bakanlığı sırasında dünya klasikleri dilimize çevriliyor, halkevlerine, ortaokul ve liselere her hafta kucaklar dolusu kitap geliyordu.
1960 İHTİLALİNDEN SONRA ARTVİN’E İL HALK EĞİTİMİ BAŞKANI OLARAK GELDİM.
Bu süre içinde İngiliz, Fransız ve Rus klasiklerinin çoğunu okudum. Benden küçük dört erkek kardeşimin okumaları konusunda babama katkıda bulundum. Beş kardeşin beşi de okudu, 50 sene önce dördü de yüksek öğrenim yaptı. Avukat olanla ben şiir, edebiyat öğretmeni olan da öykü ve deneme yazmaktadır. Ben pedagoji eğitimi yaptım. Gazi’nin çok zengin olan kitaplığında çok değerli kitapları okudum. Kişisel yapım ve notlarımdan ötürü, hocalarım beni meslek dersleri öğretmeni olarak ayırdılar. Kars Cilavuz İlköğretmen Okulu’nda öğretmen ve yönetici olarak çalıştım. 1960 İhtilalinden sonra Artvin’e İl Halk Eğitimi Başkanı olarak geldim.” Röportaj bu şekilde devam ederken, biz kitabın önsözünde yer alan Kemal Ertürk’e ait duyguları sizlerle paylaşıyoruz.
“İnsanoğlunun yeryüzünde en insanca buluşu diyor Kazım ERTÜRK şiire.İlk şiir kitabı,’’gazap çiçeklerini’’ temmuz 2003’te,’’zaman dönemecini de’’ Nisan 2009’da yayınlanmıştır.Ayrıca Ankara’da yayınlanmış olan Ertürk şairleri ve bilim adamları ansiklopedisinin üçüncü cildinde, hayat öyküsüne 2003’te yayınlanan şiir kitabım ‘’gazap çiçeklerine’’ ve şiir görüşlerine oldukça geniş yer verilmiştir. Elimizdeki kitabı yeni yazdıklarımın eklenmesi ve çoğunlukla eski şiirlerimden seçki biçiminde sunulmuştur. Öyleyse ‘niçin bir seçki düşünüldü?’
Öncelikle Kazım Ertürk’ün eğitimci kişiliği ve bu nu yolda şiirin eğitim-öğretim aracı olduğu gerçeği yurdumuzda, komşularımızda giderek dünyamızı da globalleşme adı altında gelişmekte olan ülke insanlarına yönelik bir kimliksizleştirme, kültürsüzleştirme çabaları sürmektedir.
Son 35- 40 yıldır yaratımlıya çalışılan insan tipime bakınca; Mevcut egemenlere yaklaşarak bu yakınlığı maddi manevi çıkara dönüştürenler ve bu durumdan acı duyarak toplumu biçimlendirerek değiştirmeye çalışanların mücadelesini görürüz. İşte kazım Ertürk’ü toplumun yanında gördüğümüzden …
Her türlü iletişim aracıyla bizim neyi nasıl düşünüp düşünmeyeceğimizin belirlendiği sürü olma koşullarında, irfan çeşmesinden nasiplenmiş bilge kişilerin görüş ve önerileri bizleri özgür birey yaptığından… ki Ertürk özgür bireyliğini korumak için sürgünleri, kıyımları göğüslediğinden 90 yaşında olmasına karşın hırslarına yenik düşmek yerine yaşının getirdiği olgunluk ve bilgeliği…
O eğitimciliğe inandığı; sürekli öğretmen insanın iyi eğitici, öğretmen olacağı öğretmeyen insanın öğretemeyeceği gerçeğine duyduğu saygı ile okumaya ve öğrenmeye devam ettiğinden… şair Sabahattin Eyuboğlu’nun dizelerinde belirttiği gibi; ‘’insan var karartır ak gündüzü, insan var ağartır gecemizi’’
 Kazım Ertürk’ün dizeleri de bizi aydınlatması isteğinden… şairliğini öğretmenin bir aracı yaparak; hem hece ölçüsünü,hem halk şirini,hem de serbest şiiri ustalıkla kullanmasından…
Şiirlerinde; haktan, haklıdan yana tavrı bizi bir bakıma geçmişle yüzleştirdiğinden bu seçkiyi yapma gereği duydu Anadolu’da bir söylem vardır: ‘’tasında balın varsa arı Bağdat’tan gelir’’ buyurun Kazım Ertürk’ün balından nasiplenelim.”
Kitabı edinmek isteyenler Av.  Engin Ertürk. Mansur oğlu Mahallesi.  288/7 Sokak.  Yücel Yılmaz Apartmanı. B Blok.  No: 5 Kat  1 Daire 3  Bayraklı-İzmir. Veya  Kemal Ertürk.  6794/2  Sokak.  No: 3 Daire:8  Evka-2 Çiğli- İzmir. 

Bu haber 1436 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com