06.05.2016
Sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler, zor günler geçiriyor. Sağlık Bakanlığının tüm Türkiye çapında ‘Dumansız Hava’ sloganı ile başlattığı sigarayı bıraktırma hizmeti Artvin’de verilemiyor.

 Artvin Devlet Hastanesinde göğüs hastalık uzmanı olmadığından Sigara Bırakma Polikliniği hastalara hizmet veremiyor. Sigara bırakmak isteyen tiryakiler, hastaneye gittiklerinde uzman doktorun olmaması nedeniyle geri dönmek zorunda kalıyorlar. Hastalar, en yakın 75 km uzaklıktaki Hopa Devlet Hastanesine yönlendiriliyor.  

Artvin’de sigara içicisi olan Sercan Mercan adlı genç esnaf, sigarayı bırakmak isteyip de sigarayı bırakamayanlardan biri.
Mercan, sigarayı bırakmak istediğini ancak kendisinin gerek psikolojik ve gerekse tıbbi olarak desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bir esnaf arkadaşının sigarayı doktor kontrolünde bıraktığını ve başarı sağladığını öğrendikten sonra esnaf arkadaşının tavsiyesi ile Artvin Devlet Hastanesine gittiğini ancak bu kez de Sigara Bırakma Polikliniğinde doktor olmadığı için hayal kırıklığına uğradığını belirtti.
Sigarayı iş yaşamında yaşadığı stresten dolayı çok içmeye başladığını söyleyen Sercan Mercan, yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak için sigarayı bırakmaya karar verdiğini ancak kendi başına bırakamadığını söyleyerek Artvin Sağlık Müdürlüğünün Sigarayı Bırakma Polikliniğini aktif hale getirmesini istedi.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde büyük önem verdiği ve halen yoğun bir biçimde çıkarılan yasalarla desteklenen ‘Dumansız Hava’ alanları gün geçtikçe artırılıyor.
Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kadrosuna geçtiğimiz ay 12 uzman doktor atandı. Ancak aralarında göğüs hastalıkları uzmanı bulunmuyor. Sigara Bırakma Polikliniğine gelen hastalar Hopa Devlet Hastanesine yönlendiriliyor.
Sigara içicileri bir an önce bu polikliniğin işler hale getirilmesini Artvin’de görev yapan yöneticilerden talep ediyor. 

Bu haber 1314 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com