15.04.2016
O görsel Sanatlar öğretmeni olarak, diplomasını almış, hayalleri olan bir genç. Görsel sanatlar içinde resim öğretmenliğini seçmiş. 2011 yılında 5 yıl önce bitirmiş üniversiteyi. Ancak Türkiye’de büyük bir sorun haline gelmiş, atanamamış yüzbinlerce öğretmenden birisi Çiğdem öğretmen. Henüz atanamamış olsa da, yüzünde tebessümü ile insanlara anlamlı mesaj veriyor.

 KPSS geçmişte yapılan siyasi torpillerin önüne geçmek için çıkarılmış bir uygulamaydı. Ancak hatalı bir uygulama oldu. Aradan geçen 15 yıla rağmen bunun düzeltilmesi için bir çaba gösterilmedi.  Hata; alan içerisinde soru sorulması gerekirken, adaylara alan dışı soruların sorulmasıdır. Bu nedenle KPSS’yi aşmak çok zor…

Görsel sanatları okuyan bir öğretmene siz üniversite düzeyinde kimya, matematik, fizik soruyorsanız, bunun anlamı sizi atamayacağım, bu sınavdan çok gençlerin hayalleri önüne çekilmiş bir barikat, set!.. Çiğdem Öğretmen buna rağmen gece gündüz demeden çalışmış.  En son sınavdan 2 puan daha almış olsa atanabilecek bir puan almış. Kıl payı kaçmış atanma umutları.
ÇİĞDEM ÖĞRETMENİN ATANAMAMA SİTEMİ BİLE SANATSAL TABLO GİBİ TEBESSÜMLE
Ardanuçlu Görsel Sanatlar Öğretmeni Çiğdem İstanbullu, atanamadığı için hayata küsmemiş, boş durmamış, sitemi bile görsel sanatlardaki tablo misali gülümseyerek yapıyor!.  Kötü sanat eseri yoktur. Hepsi kendi çerçeveleri içinde birçok şeyi anlatırlar diyor.
Çiğdem Öğretmen hiç umudunu kaybetmeyen bir genç. Umutlarını açılan çeşitli kurslarda öğretmenlik yaparak, ücretsiz halk kursları vererek yeni yetiştirdiği gizli ressamlarla birlikte yeşertmeye devam ediyor. Bir gün mutlaka atanacağını ve en büyük hayali olan öğretmenliği yapacağı günü büyük bir umutla bekliyor.
ENGELLİLERİN YAPTIĞI TABLOLAR ÇOK ANLAMLIYDI
Ardanuç Engelliler Derneğinin açtığı Minyatür Kursu Öğreticisi Görsel Sanatlar Öğretmeni Çiğdem İstanbullu, 4,5 ay süren kurs sonunda öğrencilerinin yaptığı tabloları sergileme gururu yaşadı. Engelli insanların, gösterilen yakın ilgi ile gizli kalmış yeteneklerini çıkarmanın mutluluğunu onlarla birlikte, sergiyi gezenlerle birlikte yaşadı.  Bu tabloların çoğu da sergi esnasında satıldı.
Deriner Barajı’nın suları altında 80 metre çamurun altında yok edilen Berta Köprüsü’nün tablosunu yaptırdı, Türkiye’nin önemli tarih alanlarından, Karadeniz’de sadece Ardanuç’ta bulunan özellikleriyle açık hava tarih müzesi olabilecek muhteşem Adakale’nin tabloları büyük beğeni topladı. Tablolar sanatı aynı zamanda kültürü, yapılan yanlışları da yüzümüze vurdu ve bir kez daha hatırlattı.
 Görsel Sanatlar Öğretmeni Çiğdem İstanbullu, Sergi’nin açılmasından sonra konuklarla birlikte her kursiyer ve yaptığı tabloları hakkında bilgi verdi. Ardanuç’ta çok yetenekli bireylerin varlığından söz etti. Fırsat verilmesi halinde çok önemli başarılar elde edilebileceğini anlattı.
4,5 AYDA ÖNCE BİRLİK, SEVGİ VE DAYANIŞMA TABLOSUNU YAŞAYARAK RESMETTİK
Kursun sergi ile birlikte sona erdiğini hatırlatan İstanbullu; “Bugün 4-5 ay süren kursumuz sona erdi. Gerçekten çok özel anlar yaşadık. Biz bu eserleri önce birlik, sevgi ve dayanışma tablosunu ele ele vererek resmettik. Kursiyerlerimiz hastalanmamışsa mutlaka her gün geldi. Burada bir aile ortamı oluştu. Bu tablolar aynı zamanda gönülden gelen sevgi fırçasının da eseridir. O kadar çok kaynaşma ve dayanışma yaşandı ki, birlikte kahvaltı yaparken bir simidi bölüşmenin mutluluğunu yaşadık. Engelli insanlarımıza yönelik verilen bu kursun öğretmeni olmak benim için büyük bir mutluluktur.
BU KURSUN AÇILMASINI SAĞLAYAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
Hiçbir engel tanımayan Ardanuç Engelliler Derneği güzel bir çalışmaya ve başarıya imza attı.  Gönüller bir oldu.  Bu birlik, sevgi ve dayanışma tablolara yansıdı. Ben başta bu kursu düşünüp, proje hazırlayıp açan Ardanuç Engelliler Derneği olmak üzere, paydaş olan kurumlara, emeği geçen, desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Çünkü bu sayede,  bazen güneşi özleyen, iki kelam sohbetten uzak kalmış, sosyal yaşamı sıfırlanmış, bu güzel insanları topluma kazandıran bu güzel kurslar sayesinde engelli kardeşlerimizin ne kadar yetenekli ve sevgi dolu olduklarını gördük. Bu kurs bana çok şey öğretti. Bir yazarın güzel bir sözü var, der ki; “Ben öğretmenliği öğrencilerimden öğrendim”
“ SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR!”
Görsel sanatlarla ilgili birkaç cümle söz edip bitirmek istiyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü var. “Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Aslında bu söz üzerinde konuşmak gerekiyor. İçinde çok büyük anlam barındıran bir söz bu. Bakın sanata değer veren ülkeleri incelediğinizde aynı zamanda mutlu insanların da ülkesi olduğunu görürsünüz.
RESİM YAPMAK ÖZGÜRLÜKTÜR, AĞAÇ KAHVERENGİ OLMAK ZORUNDA DEĞİL!
Ben resim öğretmeniyim. Resim öncelikle özgürlüktür. İstediğinizi çizip, istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Ağaç kahverengi olmayabilir, mavi ile boyayabilirsiniz. Kendinizi içinizden geldiği gibi bu şekilde ifade edebilirsiniz. İyi insanların, karakterli insanların ruhu yaptıkları tabloya yansıyor. Hiç kimse benim yeteneğim yok, Çizebildiğim tel şey Cin Ali demesin.  Elinize fırça alın, içinizdeki hayallerinizi, görsellerinizi aktarın. Kötü resim demeyin. Picasso’nun resimlerinin çoğu nokta, virgül gibi şekillerden oluşur. Ama anlamları çok büyüktür.
SANATIN GELİŞMESİ İÇİN EKONOMİK KAYGI VE SIKINTILARIN ORTADAN KALKMASI GEREKİR!
Sanatın gelişmesi için ve değer görmesi için toplumun öncelikle geçim kaygısı, ekonomik sıkıntı içinde olmaması, bu zorluğu aşması lazım ki, insan sanata yönelebilsin. Sosyologlar zaruri ihtiyaçlar giderilmeden kültürel ihtiyaçlara geçilemeyeceğini belirtiyor. Bir sonraki aşama ise zaten bizi aşan lüks ihtiyaçlar oluyor, onu konuşmaya gerek görmüyorum. İnsanların kendilerini tanıması çok önemlidir. Ressamlar zaman zaman boyalarını yemişler. Bugün milyon dolarlık tabloların ressamları ne yazık ki yoksulluk içinde ölmüşlerdir.
 Resim yapmak benim için çok anlam ifade eder. Başında dediğim gibi özgürlüktür resim. Kendini istediğiniz gibi ifade edebilmektir. Fırçanın sanata dönüştüğü alandır resim.

CERATTEPE’DE MADEN ARDANUÇ VE DİĞER VADİLERDEKİ HES’LER BU TABLOYU TAHRİP EDER
 
Son olarak; doğa kocaman bir ilahi sanat tablosudur. Yaradan öyle bir resmetmiş ki bakmaya, yaşamaya doyamıyorsunuz. Hele hele Artvin muhteşem bir tablodur.
Bu tabloya fırça atmak, başka şekiller yapmak,  bu tabloyu tahrip etmek, büyük bir hata olur.  Cerattepe’de maden çıkarmak demek, bu paha biçilemeyecek kadar muhteşem tabloyu tahrip etmek demektir.  Bence doğa kocaman bir sanattır. En küçük bir dokunuşunuzda ekolojik dengeyi bozarsınız.  Ardanuç’un derelerinde HES yapmak demek  Ardanuç gibi dünyada çok az kalmış bir doğa tablosunun içinden asıl güzellik kaynağı olan derelerin akışını kesmek, tablodan dereleri çıkarmak ve tabloyu değerini bilmeden bilinçsizce parçalamak demektir!
 
HERKES YAŞADIĞI BU MUHTEŞEM TABLO İÇERİSİNDE ALANINI KÖYÜNÜ MAHALLESİNİ
KORUMAK VE GELECEK KUŞAKLARA İLETMEK DURUMUNDADIR
 
Onun için herkese çevresini, ilini, ilçesini, köyünü, mahallesini, kısaca yaşam alanlarını korumalı. Nasıl ki dedelerimizden geleceğe verilmek üzere emanet edilen ve aslında bize değil, gelecek kuşaklarımıza ait bu mirası, bu tabloyu korumak ve yerine ulaştırmak görevimiz varıdır.
Dünyayı kocaman bir gemi olarak düşünelim. Ve okyanusun ortasında dalgalar arasında ilerliyorsunuz.  Burada herkesin görevi gemiyi limana çıkarmak için tayfasından kaptanına kadar çalışmak olmalıdır. İnsanoğlunun bu gemiden başka yaşayacak gemisi de henüz yok. Resim yapamayabilirsiniz. Ama hayallerinizle dünyanın en güzel tablolarını beyninizde çizer, dünyaya çok güzel gözle bakabilir, harika insanlar olarak mutluluk saçabilirsiniz.”

Bu haber 2177 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK/

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com