ESKİ BAKAN HASAN EKİNCİ´DEN 08 HABER´E ÖZEL AÇIKLAMALAR..

22.08.2012
ŞAVŞAT CİRİTDÜZÜ HAVAALANI DPT VE YÜKSEK PLANLAMADAN ÇIKARILMIŞTIR!

 Artvin’de bir isim var ki herkes onun adını biliyor. Artvin’de her evin içinde ekmek verdiği, bir kişi mutlaka olmuş. Binlerce kişiye iş vermiş, aş vermiş. Bu yüzden ağır eleştiriler de almış. Çok fazla işçi aldı. Sonra sıkıntılar yaşandı dendi.

 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 dönem üst üste milletvekilliği almış ender kişilerden birisi olmuş. Babalarının onun sayesinde işe girdiğini buradan emekli olduğunu söyleyen gençler bile teşekkür ediyor. 2002 tarihinden sonra siyasetin arka planında kalmayı, yeğledi. Tribünlere çıkıp siyaset arenasını izlemeye, dinlenmeye kara vermiş. Aslına bakarsanız 2002’deki seçimde de Türkiye’nin en yüksek oyunu aldı. Demokrat Parti’nin en yüksek oy aldığı il olmuştu Artvin. Ama parti baraj altında kaldığı için 23 bin oy çöpe gitti, boşa gitti!
Evet, Artvin siyasetinin en renkli simalarından olan Hasan Ekinci’den söz ediyoruz. Bu ismi duyduğunda birçok kişi teşekkür ediyor. Hasan Ekinci, Demokrat Parti’nin uzun yıllar genel Başkan Yardımcılığını yaptı. 8 yıl Orman Bakanlığı görevinde bulundu. Çok önemli kararlara imza attı…
Ramazan Bayramı dolaysıyla ailece Artvin’e geldi. Bu yılın Ramazan Ayı’nın son iftar yemeğini Sabit Osman Avcı Caddesi’ndeki Ferit Koç’un işlettiği Elit Lokantasında açan eski Orman Bakanı Hasan Ekinci,  burada ev yemeklerinden oluşan yemekleri yedi. 08 Haber gazetesi olarak Ekinci ile iftar sonrası mini bir söyleşi de bulundu.
 
08 HABER: SİZ ARTVİN’E MARKA OLMUŞ, MÜHRÜNÜ VURMUŞ ÖNEMLİ SİYASET ADAMISINIZ. ANCAK 10 YILDIR SİZİ, AKTİF SİYASETTE GÖRENMİYORUZ. SEÇMENİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ. BAZILARI SEÇMENDEN KÜSTÜĞÜNÜZÜ DÜŞÜNÜYOR. SİZCE SEÇMEN NANKÖRLÜK YAPTI MI?
 
Hayır, asla bilakis, Artvin seçmeni çok kadirşinas, vefakâr ve dosttur. Hatırlayın son seçimde 2002‘de Demokrat Parti Artvin’de en yüksek oyu almıştı. Yani Hasan Ekinci’ye Artvin seçmeni hiçbir zaman sırtını dönmedi. Artvin seçmeni gerçekten çok farklı ve kimin ne kadar değerli olduğunu veya olmadığını çok iyi bilir. Onun için seçmenin vefasız olduğu düşüncesine katılmıyorum. Önümüzdeki Ramazan Bayramı vesilesiyle tüm Artvin halkının bayramlarını kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. Memlekete zaman zaman gelirim. Sokakta yürüdüğümde Artvin halkı mutlaka benim yolumu keser, sohbet eder, hal, hatırımı sorar. Aradan 10 yıl geçti, ama seçmenimiz beni unutmadığı gibi saygısını da hiçbir zaman eksik etmemiştir.
 
08 HABER: ŞU AN İKİ YENİ MİLLETVEKİLİMİZ 24. DÖNEM MİLLETVEKİLİ OLARAK TBMM’DE ARTVİN’İ TEMSİL EDİYORLAR. SİZ 5 DÖNEM VEKİLLİK YAPMIŞ BİRİ OLARAK VEKİLLERİMİZİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
 
Öncelikle her iki milletvekilimiz de Ankara’da bana gelirler, sohbet ederiz. Benden yardım isterler. Biliyorsunuz 5 dönem üst üste milletvekili seçilebilmek aslına bir rekordur. Çok az kişi bu şansı yakalayabilmiştir. Beni Artvin halkı 5 dönem üst üste Meclis’e gönderdi. 1977 yılında Kadir Topbaş, Milli Selamet Partisi’nden Artvin Milletvekili adayı oldu. Ben o yıl %27 oy alırken, Kadir bey%3 oy almıştı. Şimdi Kadir Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı… Çok önemli görevi başarıyla yürütmektedir.
 
TBMM’de iki değerli arkadaşımız Kışla ve Bayraktutan görev yapıyorlar. Bakın şimdiki Meclis eski meclis gibi değil. Lider sultasının ağır bastığı bir dönem. Milletvekillerinin pek ağırlığı olmuyor. Kaldı ki, ben partinin en üst kademesinde görev aldım. 8 yıl bakanlık yaptım. Uzun yıllar parti genel başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Bu fırsatları çok iyi değerlendirdim. Bir iş yapılacağı zaman benim telefon etmem önemsenirdi. Çok önemli konulara imza attım. Artvin için Artvinliler için çok önemli projeleri çıkarttırdım. O kadar çok şey yapıldı ki şimdi burada saymaya kalksam ne sizin zamanınız yeter, ne benim. Ama özetle şunu söyleyeyim. Benim bütün çalışmalarım direk insana yönelik çalışmaydı. Öyle sözle değil yaptığım icraatla önce insan odaklı hizmet” felsefesiyle 25 yıl görev yaptım. Bu az bir süre değil. Çeyrek asırdan söz ediyoruz.
 
08 HABER: AK PARTİ 10 YILDIR TÜRKİYE’Yİ YÖNETİYOR? SİZ TÜRKİYE’NİN GİDİŞATINI NASIL BULUYORSUNUZ? BU YOL NEREYE ÇIKAR?
 
Hükümetlerin korktuğu iki şey vardır. Bunlardan bir tanesi ekonomi, diğeri de terördür. Maalesef bugün terör Türkiye’nin en önemli öncelikli sorunu haline geldi. Bizim dönemimizde ve 2001 öncesinde terör sorunu sıfırlanmıştı. Ancak bugün terörün vardığı boyutlar ortadadır. Ülkemizde sorunun adı “Terör Sorunudur” Türk halkının kimseyle sorunu yoktur. Bin yılı aşkındır birlikte yaşamış bu milletin, bu halkın birbirleriyle hiç sorunu olmamıştır, olmaz da. Burada dış mihrakların oyununun varlığı aşikârdır. Terör örgütü 30 yılı aşkındır nasıl yaşıyor?  İktidarın terörle mücadelesi yetersiz kalmıştır. Türkiye’de ekonominin durumu da iyi değil. Bu böyle gitmez. Türkiye çok zorlu bir dönemeçten geçiyor. Bu sorun sadece iktidarın sorunu olamaz. Partileri aşan, partiler üstü, siyaset üstü büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Bir kere bunu çok iyi idrak etmemiz lazımdır.
 
08HABER: ARTVİN ÖZELİNDE KONUŞALIM. AK PARTİ ARTVİN MİLLETVEKİLİ İSRAFİL KIŞLA HER KONUŞMASININ BAŞINDA İŞTE 2002 ‘DEN ÖNCE, 2002’DEN SONRA DİYE BİR MİLAT KOYARAK KONUŞMASINA BAŞLIYOR. SİZE GELİRSEK BÖYLE BİR MİLAT İLE BAŞLAMANIZI İSTESEK, HASAN EKİNCİ’DEN ÖNCE ARTVİN, HASAN EKİNCİ’DEN SONRA ARTVİN?
 
Artvin halkı 5 dönem üst üste beni milletvekili seçti. Elbette bunun nedenleri olmalı. Demek ki halkın teveccühünü kazanmasını bilmişiz. Artvin için çok şey yaptık, Orman Fakültesi’ni 1992 yılında kurdum. Bakanlar Kurulu kararıyla yaptırdım. Seyitler’deki şu an ana kampusun olduğu yeri aldım. Ödeneğini çıkardım. İnşaatı başlattırdım Artvin Çoruh Üniversitesi’nin temelini atmış olduk. Hastanenin binasını yaptırdık. Rahmetli babamı hastaneye yatırmışız. O zamanın başhekimi bana acilen hastane binasına ihtiyaç olduğunu söyleyince Ankara’ya döndükten sonra dönemin Sağlık Bakanı merhum Yıldırım Aktuna’ya durumu bildirdim. Zamanın uzamaması için fonlardan yaptırdım. Bu hükümetin yeni bir tek o hastane binasının yanındaki binayı gördüm. Bunun dışında bir şey görmedim. Barajların başlamasını biz sağladık. Temeli atıldı başladı. Halen devam ediyor.
 
08 HABER: İLÇENİZ ŞAVŞAT SÜREKLİ GÖÇ VERİYOR. ŞAVŞAT NASIL KURTULUR, ŞAVŞAT’A NE YAPILABİLİR?
 
Bunda benim suçum vardır. Şavşat’ın sürekli göç vermesinin en büyük nedeni Şavşat okudu, memur oldu, öğretmen oldu,  yurdun dört bir yanına dağıldı. Ancak emekli olunca, yaşlanınca Şavşat’a geliyorlar. Bugün Şavşat’ta memuru olmayan ev yoktur. Ormancısı, hemşiresi, öğretmeni var. Şavşat’ın tersine göç alabilmesi için bire kere önceliği turizm olacak. Çünkü Artvin’in en güzel ilçesi konumundadır. Doğasıyla, kültürüyle bambaşka bir görünüm sergilemektedir. Bunun için benim yaptırdığım bir proje vardı. Şavşat Cirit Düzü Havaalanı projesi. Bu projeyi DPT’den hatta Devlet Planlamadan geçirdim. Yüksek Planlamadan geçti, Bakanlar Kurulundan geçti. Yani proje hazırdır. Batum Türkiye’nin ili değil ki. Bir gün ilişkileriniz bozulduğunda ne olacak? Bu havaalanının derhal yapılmaya başlanması gerekiyor. Konuyu İsrafil Kışla’ya ilettim, bahsettim, biliyor. Çıkan kararların  geriye dönüşü yoktur. Yeniden DPT’den Yüksek Planlamadan geçmesi gerekmiyor. Yani hükümet projeyi devreye sokmak istediği an hiçbir işlem yapmadan hemen kaynağını verdiği anda başlatabilir. Böylesine önemli proje orada bekliyor. Şayet bu hava alanını hayata girebilirsek Şavşat Artvin’in en önemli ilçesi haline gelebilir. Yani yönelik turizme yönelik yatırımlar, altyapının yapılması. Bunun yanında yüksekokul veya fakültenin yapılması gerekiyor. Bunların dışında Şavşat’a başka alanlara yönelmemeli. Yani eğitim ve turizm kavramına en uygun yerlerin başında Şavşat geliyor. Bunu değerlendirmek ve hayata geçirmek gerekiyor. Son yıllarda turizme yönelik ciddi çalışmalar var. Bunu özel teşebbüs kendi imkânlarıyla sağlamaya çalışıyor.
Artvin sanayi ve tarım konusundan ziyade eğitim ve turizmle kalkınabilecek özellikler taşıyor. Onun için üniversite ve turizm alanında adımlarını atmalıdır. Ben Ankara’da Artvinli hemşerilerimle yine bir araya gelebiliyorum. Kapım her zaman açıktır. Yapabileceğim bir şey olursa yaparım. Bu benim her zaman severek, onur duyarak yaptığım bir hizmet anlayışıdır. Hiçbir zaman siyasi ayrımcılıkta bulunmadım. Uğur Bey’le olsun, İsrafil Bey’le olsun iyi ilişkilerimiz vardır. Konu memleket olunca, Artvin olunca fikir alışverişinde bulunmak, konuşmak çok önemlidir. Bu meyanda Artvin insanı çok farklıdır. Siyasi düşünce Artvin söz konusu olduğunda ikinci plana düşer. Ben bütün Artvinli hemşerilerimin geçmiş Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Bu yıl memlekete ailemle birlikte geldim. Hasret gidereceğim. Sokaktaki insanların ilgisi teveccühü beni çok duygulandırdı. Demek ki Artvin halkı kendisine iyilik yapanı, kendisine hizmet edeni, kendisiyle özdeşleştiriyor ve unutmuyor.
 
08HABER: SON OLARAK SİYASETE DEVAM MI TAMAM MI?
 

Siyaset çok farklı bir olgudur. Başladığınızı da bitirmenizi de halk belirler. Yani siyasetin ucu açıktır. “Ben artık yokum” deme şansınız yok. Aktif olmasanız bile siyaset devam eder. Onun için buna da böyle siyasi bir cevap vermiş olayım. Bundan da siz kendi yorumlarınızı çıkarabilirsiniz. Ben son olarak herkese saygı sevgi ve muhabbetlerimi sunuyor, 08 Haber gazetesine teşekkür ediyorum. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

Bu haber 10577 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK