CHP İL BAŞKANI AHMET BİBER: ATILIM İÇİN TOPLUM OLARAK ÜRETMELİYİZ!

21.03.2021
CHP İL BAŞKANI AHMET BİBER: ATILIM İÇİN TOPLUM OLARAK ÜRETMELİYİZ! Ahmet Biber: “Sorunlarımız çok. Sorunları çözmek için Millet İttifakı iktidar olacak ve bu sorunları çözecektir.” dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, HalkTV’de canlı yayına katıldı.

Yayın 21 Mart Pazar günü Halk TV İstanbul stüdyosunda gerçekleşti. Ahmet Biber, Halk TV program yapımcısı ve sunucusu Eylül Han Tezel’in hazırlayıp sunduğu “Eylül Han Tezel ile Yerelden Siyaset” programına Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural ve Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç ile birlikte katıldı.
Her üç il başkanı yerel seçim sonrası seçilen Çanakkale, Kırşehir ve Artvin’in CHP’li belediye başkanlarının çalışmalarını ve bu illerdeki sorunları kamuoyuna aktardılar. Başkanlar Merkezi Yönetim tarafından CHP’li belediyelere çıkarılan zorluklara değindiler.
Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, sunucu Eylül Han Tezel’in  çöp sorunu, işsizlik, tarım, pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları ve turizm konusundaki görüşlerini sordu.
Biber, Artvin’in üst tarafında Cerattepe bölgesinde çıkarılan madene karşı yürütülen mücadeleden bahsetti. Artvin ve doğa için ciddi tehdit oluşturduğunu söyleyen Biber, halk direnişinin devam ettiğini ancak hükümetin yasaları arkadan dolanarak maden şirketinin lehine kararlar aldırdığını ve çevre felaketine neden olacak çalışmaları devam ettirdiğini belirtti.
İl Başkanı Biber, Artvin’in 9 belediyesinden 7’sini Cumhuriyet Halk Parti’li belediye başkanlarının kazandığını, çöp konusunda 7 CHP’li belediyenin yanı sıra bir AK Parti’li ve bir MHP’li belediye başkanları ile çöp konusunda birlikte çalışmaların yürütüldüğü, çöp ayrıştırma işleri için önümüzdeki yıl bir tesis kurulmasının planlandığını söyledi.
Artvin İl Başkanı Biber’e ekonomi konusunda soru yönelten sunucu Eylül Han Tezel,  Artvin’de işsizlik durumunun ne durumda olduğunu sordu.
Biber, işsizliğin gençler arasında had safhada olduğunu, bir de esnafın iş yapamaması nedeniyle ciddi bir ekonomik krizin olduğunu açıkladı.  Hayvancılık konusuna da değinen Biber:” Artvin’in Merkez ilçe, Ardanuç, Şavşat başta olmak üzere birçok ilçemizde hayvancılık çok iyi durumdaydı. Daha önceden ETBALIK Kurumu vardı. Hayvanını satacak olan çiftçi, üretici hayvanını Et Balık kurumun götürüp veriyordu. Oradan parasını alıyordu. Hayvancılık açısında bu destekler çok önemli bir destekti. İthalatta tarım ürünlerin çok fazla yer veriliyor. Artvin tarımda çok gelişmiş değil. Ancak hükümet ithalatta ürünün gümrük vergisini sıfır yapıyor. Başka ülkeler dışardan gelen ürünün vergisini daha yüksek tutuyor. Çiftçisini koruyor ve destekliyor.” dedi.
Artvin’de çay tarımına da değinen Biber: ”Arhavi, Hopa, Kemalpaşa’da çay üretimi var. Biz gidiyoruz. Azerbaycan’dan başka ülkeden çay ithalatı yapıyoruz. Dışarıdan gelen ürünlerin ne olduğunu bilmiyoruz. GDO’lu ürün mü bilinmiyor. Kanserojen maddeler ihtiva edebiliyor. Çocukların sıhhati bozuluyor. Bu tür ithalatlar sadece ekonomik anlamda değil, toplumun sağlığını da bozuyor.” dedi.
Sunucu Eylül Han Tezel, işsizlik konusunda çözüm öneriniz var mı? Sorusunu yöneltti.
Çözüm önerilerin konusunda ise Ahmet Biber; “Artvin sürekli göç veren bir il. Son 50 yıla bakıyoruz nüfus geri gidiyor. Artvin’in en fazla nüfusu 245 bin civarındaki iken şimdi 160-170 bin kişi arasında. Şunu diyoruz; Vatandaş göç ediyor. Artvin’in okuma oranı çok yüksek. Artvin sanayi şehri değil, tarım şehri değil. Artvin turizm şehri ama iş yoksa göç var. Gençler doğa karnımızı doyurmuyor diyor ve iş bulmak için göç ediyor. Gençlerimiz eski dönemdeki gibi politik değiller. Ama son dönemdeki olaylar ve politikaların yanlışlığı, işsizlik, hukuksuzluk, ister istemez gençlerimizi düşünmeye sevk etti. Gençlerimizin bir kısım mükemmel diyebileceğim bir gençliğimiz var. Türkiye’nin sorunlarıyla ilgileniyor. Bir kısmı ise geçim derdinde. Son yıllarda Artvin’de barajlar yapıldı. İşsizliğine çözüm gibi sunuldu ancak bunar geçici. Bir fabrika gibi değil.
Esnaf hayatını devam ettirebilmek için alabildiğine borçlandı. Kredi aldı. Borçlar şimdi 3 ay erteleniyor. Pandemide iş yok. Esnafın işini devam ettirmesi isteniyorsa bu kredilerin 2 veya 3 yıl daha ertelenmesini gerektiriyor.
İl Örgütü olarak her gün onlarca insanın iş talebi ile karşı karşıya kalıyoruz. Belediyelerimiz var. Buraya işçi alın diyorlar. Ancak belediyelerin durumu ortada. Geçmiş dönemde kadrolar doldurulmuş, şişirilmiş.
Belediyelerimizle birlikte çalışmalarımız var. Kadın kooperatifleri ile görüşüyoruz. Çiftçinin ürettiği ürünleri belediyelerimiz alacak. Önümüzdeki süreçte üreten belediyeler ve üreten toplum yapacağız. Bizi toplumu tembelleştirdiler. Türk toplumu eğer bir atalım yapacaksa üretime katkı yaparak toplumu harekete geçirerek atılım yapabilir.  
 
 
 
Köylerimiz boş kaldı. Kışın bekçi tutuyorlar. Ben şunun altını çizmek istiyorum. Köy okulları kapatıldı. Bizim iktidarımızda köy okulları yeniden açılacaktır. Sorunlarımız çok. Sorunları çözmek için Millet İttifakı iktidar olacak ve bu sorunları çözecektir.” dedi.
Kente Kent halkın nabzını tutan televizyon gazetecisi Eylü Han Tezel, son olarak il başkanlarına teşekkür ederek illerin nabzını tutmaya devam edeceğini yeni programlarla yeni illerin tanıtımını yapacağını belirtti.
 
 
  
  

Bu haber 3777 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN