ARTVİN’DE EKMEĞE GİZLİ ZAM

05.02.2021
Artvin’de 2 liradan satılan 270 gram ekmek, fırıncılara verilen yeni tarife ile yine 2 TL’den satılacak ancak gramajından yüzde 18,52 eksiltilerek 220 gram olarak satılacak. Zam demekten korkan komisyon alınan yeni kararı güncelleme olarak gazetecilere servis etti.

 Esnaf Odası Başkanı Hakkın Seyhan, komisyonun aldığı kararı, zam değil güncelleme olarak yorumladı.

Artvin il ve ilçelerinden fırıncılar, esnaf odası ve ticaret odası temsilcilerinin katıldığı toplantıda ekmeğin fiyatının 2 TL olarak kalması ancak gramajın düşürülmesi teklifi kabul edildi. Fırıncılar artan maliyetler nedeniyle fiyat artışının zorunlu olduğunu dile getirirken halkın ve iktidarın tepkisinden çekindiklerinden dolayı gramajı düşürerek fiyatı sabit tuttular. Dolayısıyla bu zam gelecek aylarda enflasyon oranlarına yansımamış olacak. Ancak halkın sofrasından 50 gram ekmek eksilmiş olacak.
Artvin Esnaf ve Sanatkâr Odası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya ilgili tarafların yanı sıra belediye, tarım ve ticaret il müdürlüğü temsilcileri de katıldı. 220 gram ekmeğin 2 liradan satılması kararı benimsendi.
Alınan kararı gazetecilere değerlendiren Artvin Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Hakkı Seyhan: “Komisyonun aldığı kararla, 220 gr ekmek 2,00TL’den satılmasına karar verildi. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun!” açıklamasında bulundu.
Artvin’de olan dar gelirli ailelere oldu. Asgari ücretle geçinen ve kabalık ailelerin sofrasından 50 gram ekmek eksildi. Tüm Türkiye’de marketler de gıda ürünlerine zam yapmak yerine gramajı düşürerek gizli zam yapıyorlar.
 
 
 
 

Hakki SEYHAN- Artvin ESOB Başkanı

Bu haber 4665 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :