TÜM ÇEVRE DOSTLARINA GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLER

09.02.2019
Rize İdare Mahkemesi, Artvin´in Şavşat ilçesindeki Meydancık ve Sebzeli köylerinde 1´inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek, korumaya alınan ve tarihi Carishev Kalesi Bölgesi’ni de kapsayan alanda yapımı planlanan kalker ocağı için verilen ´Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir´ kararını iptal etmesi nedeniyle duygularını dile getiren Çağlayan Vadisi HES ve taşocakları projelerine karşı mücadele vererek kazanan müdahillerden emekli öğretmen Mahmut Yaşar, Meydancık Sebzeli köyünde yapılması planlanan kalker taş ocağı projesinin "ÇED Gerekli Değildir" kararının iptali nedeniyle bir açıklama yaptı.

 

Yaşar, yaşam alanları olmadan hiç bir yaşamın olamayacağına dikkat çekerek, mahkemenin verdiği kararın doğruluğuna vurgu yaptı. Mahmut Yaşar yaptığı açıklamasında şu ifadelere verdi;

 

ŞAVŞAT, İLGİLİ KÖYLERİ VE TÜM ÇEVRECİLER İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR HABER DAHA
 
Devlet; kendini ayakta tutup var eden halkının yaşam alanlarını korumak, savunmak ve huzurunu sağlamak için vardır.  En temel anayasal hak olan "Yaşama Hakkımız” için mücadele vermek zorunda kalıyor olmamız tuhaf bir durum.
 
Neden dava, keşif, avukat, mahkemeye gel git ve hatta acaba sonucu ne olacak diye bir sürü sıkıntı ve endişesini yaşamak zorunda kalıyoruz?
Düşünebiliyor musunuz?
 
Ya yargı, Cerattepe örneğinde olduğu gibi hukuka ve vicdana aykırı karara imza atsaydı? Halimiz ne olacaktı? Bu tür projeleri dayatan iradenin siyasal iktidar olduğunu söylemeye gerek var mı?
O kadar ki, ilgili kurumlar ve bu kurumların kamu çalışanı mühendisleri bile yağma ve talana dayalı bu ekolojik yıkım projelerinin arkasında durabiliyorlar. Keşif ve duruşmalarda hüzün verici bu tutumlarını gerçekten net bir şekilde gözledik ne yazık ki.
 
Bu nedenle siyasal iktidarın ve çevre düşmanı politikasının durdurulması gerekiyor diye düşünenlerdenim.  Yoksa bu tür saldırıların arkası gelmeyecek. Rize İdare Mahkemesi Heyeti’ne, çevre dostu bu kararlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu kazanımda emeğini, yüreğini ortaya koyan tüm çevre dostlarına selam olsun” dedi.

Bu haber 359 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK