CHP 15. DÖNEM ARTVİN MİLLETVEKİLİ E. ŞADİ ERDEM (86) SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

08.02.2019
TBMM 1. Dönem Batum Milletvekili Ahmet Fevzi Erdem’in oğlu CHP Artvin Milletvekili Ekrem Şadi Erdem (86) 5 Şubat 2019 Salı günü vefat etti. Tam bir memleket, Şavşat, Ardanuç sevdalısı olan Erdem, vasiyeti üzerine Doğduğu Şavşat’ın Çayağzı köyünde sonsuzluğa uğurlandı.

 

 

Bir süredir, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı Ankara Güven Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Erdem, hayata veda etti. 1973 yılında yapılan seçimlerde Artvin Milletvekili seçilen Ekrem Şadi Erdem’in cenazesi toprağa verilmek üzere Ankara’dan doğduğu ilçe olan Şavşat’a Çayağzı köyüne getirildi.

 

15. Dönem CHP Artvin Milletvekili Ekrem Şadi Erdem’in cenazesi 7 Şubat 20219 Perşembe günü Şavşat Merkez Kemalpaşa Camii´nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çayağzı köyünde babası TBMM 1. Dönem Milletvekili Ahmet Fevzi Erdem ve annesinin yanında defnedildi.
 
Erdem’in cenazesine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ardanuç Kaymakamı M. Furkan, Sancaktutar, Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, Şavşat İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, CHP Şavşat Belediye Başkan Adayı Nihat Acar, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Türkiye’nin yaşayan en önemli âşıklarından Erdem’in yakın arkadaşı, dostu Aşık Kara, AFGAD Eski Başkanı İsmet Başar, ailesi, akrabaları, dostları ve Şavşat halkı katıldı.
 
15. Dönem CHP Artvin Milletvekili Ekrem Şadi Erdem için önce CHP Şavşat İlçe Başkanlığı önünde saat 11.00’da tören yapıldı. Törende CHP İl Başkanı Ahmet Biber bir konuşma yaptı. Başkan Biber konuşmasında; ”CHP 15. Dönem CHP Milletvekilimiz Ekrem Şadi Erdem amcamızı 5 Şubat 2019 Salı günü tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde kaybettik.
 
O, memleketini, ilini, ilçesini, köyünü çok severdi. Doğduğu köyünde sonsuzluğa uğurluyoruz. Çünkü bu onun istediği, vasiyetiydi. Atatürkçü, Cumhuriyetçi, aydın bir insandı. Çok büyük bir değerimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ruhu Şad olsun, ışıklar içinde olsun. Kederli ailesine sabırlar diliyorum.” dedi.
 
Türkiye’nin, Artvin’in yaşayan efsane Ozanı, Âşık Kara (95) duygulu bir konuşma yaparak arkadaşı, dostu olan Erdem’i anlattı. Konuşurken çok duygulanan Kara ”Bugün çok büyük bir üzüntü içindeyim. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin ışığını taşıyan mebusumuz Şadi Erdem’i sonsuzluğa uğurluyoruz. Kendisine cennet diliyorum. Her ömrün bir sonu vardır. Allah geride kalanlara hayırlı ömürler versin. Cumhuriyetimiz 95 yaşında. Âşık Kara’da 95 yaşında. Oradan buraya geldiğimde bu güzel insanların ışığında, halk ozanı olarak yaşadım. Şadi Bey’e bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Çok üzgünüm. Üzüntümü kelimelerle anlatamam ”dedi.
 
Burada yapılan törenin ardından Erdem’in naaşı omuzlarda Kemalpaşa Camii’ne getirildi. Ailesi burada taziyeleri kabul etti. Vali Yılmaz Doruk’ta burada aileye taziyede bulunup cenaze namazını kıldı.
Şavşat Kemalpaşa Merkez Camii’nde öğlene müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çayağzı Köyü Aile Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı.
 
Ekrem Şadi Erdem, her 7 Mart Artvin’in kurtuluş bayramlarında mutlaka Anıtkabir’e giderek Ata’ya saygısını sunardı. Erdem, Bahar ve yaz aylarında mutlaka Şavşat’a gelir ve burada mutluluk duyduğunu her zaman dile getiren, tatilini memleketinde geçiren tek milletvekili olarak tanınıyor. Ekrem Şadi Erdem, 1973 yılında CHP Artvin Milletvekili olarak seçilmiş, bir dönem dışında aday olmayarak, aktif siyasetten çekilmiştir.
 

Bu haber 400 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK