GENEL İŞ SENDİKASI ARTVİN ŞUBESİ BAŞKANI BİLGİN’DEN BELEDİYEYE TAŞERON ELEŞTİRİSİ!

08.02.2019
Genel İş Artvin DİSK´e bağlı Şube Başkanı Selim Bilgin, taşeron çalışanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Selim Bilgin şunları söyledi; ”Bilindiği üzere belediyelerde taşeronda çalışan işçiler belediye şirketlerinin çalışanı oldular diye sevindik. Yeterli olmamasına rağmen ihale olmadan çalışacak dedik. Bu seferde 2020 yılına kadar yüzde 4 ücret zammı dediler bu yanlıştır günahtır dedik.

 

Belediye şirketlerinde çalışanlar kamu işçisidir. Çünkü kamu hizmeti yapıyorlar. Bu şekilde çalışan arkadaşların da “Toplu Sözleşme Hakkı” olmalı. Alınan ücretler enflasyon karşısında mum gibi eridi.

1 Ocak’ta asgari ücret 2020 T.L diye açıklandı. Bu seferde belediye şirketlerinde çalışıp asgari ücretin üzerinde yüzdelik oranlar vesilesi ile alınan ücretlerin ödenmemesi ile karşılaştık. Bunu kabul etmiyoruz.
 
Asgari ücretin üzerinde yüzdelik oranlar ile ödenen ücretler kazanılmış haktır. Bir örnek ile anlatmak isterim.
Şimdi asgari ücret tüm çalışanlar için en alt orandır. Yani Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde işçi çalıştıran kamu olsun özel olsun bu oranın altında ücretle işçi çalıştıramaz. 1 Ocak 2019’dan sonra asgari ücret 2020 Lira. İş yerleri de bu uygulanmaya bu şekilde başladı. Diyelim ki belediyelerde çalışan bir işçi arkadaş asgari ücret birde asgari ücretin üzerinde yaptığı işe göre bir yüzdelik dilim üzerinden maaş almakta idi. Daha açık anlatmak gerekirse asgari ücret 1600 TL iken yüzdelik dilim nedeni ile yani greyder kullanıyor. 2300 lira alıyordu. Asgari ücret 1600 aldığı ücret 2300 aradaki yüzdelik orandan dolayı 700 lira asgari ücrete ilave ücret alıyordu.
 
Şimdi sorun da burada. 1 0cak itibarı ile asgari ücret 2020 lira oldu. Belediye şirketlerinde çalışan arkadaşlarımız bu sefer asgari ücret arttı diye yüzdelik oranlardan kaynaklı alınan ücretlerden mahrum kalmıştır. Asgari ücret üzerinden yüzdelik oran ile alınan ücretler kazanılmış haktır. Buradan geriye gitmek adil değil, keyfi bir uygulamadır. Konunun takipçisiyiz ve her türlü yasal zeminde hakkımızı arayacağız.
 
Belediyelerden soruyorlar. Neymiş, asgari ücret arttığı için asgari ücretin üzerindeki yüzdelik oranları ödemeyiz. Buna kimsenin hakkı yok! Enflasyon karşısında inim inim inleyen bu emekçilere yeterli olmayan asgari ücret artışı bile bir cezaya dönüşmüştür. Belediye şirketlerinde çalışanlar bir an önce “Toplu İş Sözleşme” hakkına kavuşmalıdır. Toplu Sözleşme Hakkını kazanana kadar mücadelemiz sürecek. Konu Çalışma Bakanlığına iletilmiştir. Ücretler iyileşsin derken hepten geriye gidiş söz konusudur. Bunu kabul edemeyiz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” dedi.

Bu haber 331 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK