SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ TÖRENLERLE ANILDI

06.01.2019
Sarıkamış Harekâtı’nın 104. yılı dolayısıyla Artvin´de anma etkinlikleri düzenlendi.

 

Etkinlikleri kapsamında “Gençlik Şühedanın İzinde" temasıyla düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü “Artvin Valiliği önünden başlayarak Artvin Garnizon Şehitliği’ne kadar devam etti.

 

Binlerce vatandaşın Türk Bayraklarıyla katıldığı yürüyüşte askerler ve öğrenciler büyük Türk Bayrağı taşıdı.
Garnizon Şehitliği’nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Artvin Valisi Yılmaz Doruk ile eşi Meral Doruk’un yanı sıra Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Yasin Başbay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Gençlik ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
 
Burada yaptığı konuşmada Artvin Valisi Yılmaz Doruk, bu milletin yüreği vatan aşkıyla çarpan Mehmetçiğin 1914 yılında Sarıkamış Harekâtı’nda göstermiş olduğu üstün cesaret ve fedakârlığı asla unutmayacağını söyledi.
 
104 yıl önce Allahuekber Dağları’nda Sarıkamış’ın dondurucu soğuğunda eşini dostunu, annesini babasını sevdiklerini, arkasında bırakan Mehmetçiğin milli birlik ve beraberlik yolunda şehadete ulaşmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Doruk, şunları söyledi:
 
 “Aziz şehitlerimiz bizler sizlerin torunları olarak bir kez daha sizlerin huzuruna geldik. Sizler 104 yıl önce öyle bir destan yazdınız ki fedakârlığın, inancın vatan sevdasının ve kardeşliğin ne demek olduğunu çağlar ötesine ulaştıracak bir şekilde bizlere duyurdunuz. Bize öyle bir emanet bıraktınız ki yüreği vatan aşkıyla yanan her Türk genci bu emaneti yere düşürmemek için her türkü imkân ve şerait içinde üzerine düşen vazifeyi yerine getirecektir.”
 
Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’de, Türk Askeri için en yüce makamın şehitlik olduğunu belirterek, Sarıkamış Harekâtı’nda bazı kaynaklara göre 90 bin bazı kaynaklara göre de 60 bin askerin şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenik düşerek şehit olduğunu dile getirdi.
 
Töremde Şehit Babası Rıza Polat’ın okuduğu şiir ise katılımcıları duygulandırırken, Piyade Yüzbaşı Musa Kızılbuğa ise günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.
 
Anma törenleri İl Müftüsü Hasan Güneş’in yaptırdığı duaların ardından, Garnizon Şehitliği’ne karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Bu haber 459 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : avbm