ARTVİNLİ BOKSÖRÜMÜZ ŞÜKRÜ ALTAY ALMANYA´DA DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

04.12.2018
Almanya ve Avrupa Şampiyonu boksör Şükrü Altay, hafif ağır sıklette Dünya Şampiyonu oldu. Profesyonel kariyerindeki 10 maçı da nakavtla kazanan Şükrü Altay, Dünya Boks Birliği´nin (GBU) organize ettiği kemer maçında Sırp rakibi Sinisa Kondic´i dördüncü rauntta iki kez yere indirdi, beşinci rauntta ise nakavt etti.

 

Dünya Şampiyonluğu’nu kazandıktan sonra sosyal medya üzerinden karşılaşmanın fotoğraflarını gönderen ve duygularını gazeteci Sami Özçelik’e aktaran Şampiyon Boksör Şükrü Altay;

 

”Ben Artvinliyim. Artvinli Kenan Altay’ın oğluyum. 1999 yılından beri boksun içindeyim. Bu yıl 3 hedefim vardı. Üçünü de başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Avrupa’da bir Türk genci olarak, 2018 yılında 6 ay içinde rekor kırarak 3 önemli şampiyonluk alarak 3 kemerle Türkiye’yi, Artvin’i temsil etmek benim için çok büyük bir onurdur.
 
Bu başarı Türkiye’nin başarısıdır. Artvin’in, Türk milletinin başarısıdır. 3 kemerimle Türkiye´ye geliyorum. Artvin´e geliyorum. 13-14 yıldır Artvin´e gelemedim. Memleketimi çok özledim. Burada çok büyük zorluklar yaşadım. Büyük engeller aştım. İçeriğine girmeyeceğim.
 
Ama yılmadım, Ülkem için, Türk milleti için 2018 yılı tüm hedeflerimi gerçekleştirdim. Bundan sonraki hedefim; 4 büyük dünya kemeri var. Profesyonel boksta ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Buradan Türkiye’de, Artvin’de yaşayan tüm akrabalarıma, arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ”dedi.
 
ŞÜKRÜ ALTAY KİMDİR? BOKS KARİYERİ
 
Amatör Dövüşleri:61 Profesyonel Dövüşleri:10 Kaybettiği:0 Kazandığı:10 Nakavt:10
Şükrü Altay Türk asıllı Almanya doğumlu GBU Dünya Şampiyonu profesyonel boksördür. Şükrü Altay, 24.07.1984 Kemp’ten doğumludur. Ailesi aslen Artvinlidir. Şükrü 1,76 boyunda ve 79.kg ağırlığındadır.
61 Amatör maç ve 10 profesyonel boks maçının 10’unu da nakavtla kazanmış, ilerisi için muhtemel rakiplerinin korkulu kâbusu olmayı başarmıştır.
 
Şükrü Altay Almanya’da Artvinli gurbetçi bir ailenin Kenan Altay’ın 7 çocuğundan biridir.
Babası Artvinli Kenan Altay’n Amatör boksta bırakmış olduğu Bayrağı oğlu Şükrü Altay Dünya Şampiyonluğu zirvesine başarıyla taşımıştır.
 
Şükrü Altay 1999 yılında(Amatör olarak boks hayatına başladı.) Boks antrenmanlarına katılıp bir yandan da fabrikada meslek öğrenimine devam ederken diğer yandansa boş zamanlarında Almanya’nın çoğu gece kulüplerinde Securty(güvenlik)olarak çalıştı.
 
Şükrü Altay’ın Almanya’nın bir çok eyaletinde Amatör boksta 1.likleri oldu. Amatör daldaki başarıları
 
-Almanya Şampiyonluğu -Kıtalararası Avrupa Şampiyonluğu ve en son Dünya Şampiyonluğu’nun en üst düzeye taşımayı başardı. Altay, bu karşılaşmanın sonucunda Profesyonel Dünya Şampiyonluğu’na ilk adımını atmış oldu.
 
2018 yılında 6 ayda 2 kemer almayı başararak ve 1.Aralık 2018 tarihinde (Hirvat)rakibi Sinisa Kandic‘i nakavt ile yenerek Bu kez GBU kemeri olan 3.kemeri almayı başararak Dünya Şampiyonluğu’nu elde etti.
 
ALTAY´IN BAŞARISI ARTVİNLİLERİ GURURLANDIRDI
 
Hemşerimiz Şükrü Altay’ın kazandığı başarı tüm Artvinlilerin de gururu oldu. İşadamı Murat Kabahel’in de dostu, arkadaş olan Şükrü Altay’ın başarısı Kabahel’i de çok duygulandırdı. Kabahel;”
Şükrü Avrupa’da ülkemizi, ilimizi en üst zirvede başarıyla temsil etmiştir. Onunla gurur duyuyoruz. Çünkü çok zor bir alanda mücadele veriyor.
 
Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Ben de işim nedeniyle İstanbul’dayım. Şükrü Türkiye’ye gelirse onunla birlikte bir Artvin turu yapacağız. O da memleketini benim gibi çok sever. Mutlaka Artvin’e birlikte geleceğiz. “dedi.
 
MHP Artvin Eski İl Başkanı Zafer Aydemir, Şükrü Altay´ın başarısından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek;"
 
ZAFER AYDEMİR´DEN ALTAY´A KUTLAMA
 
Şükrü Altay memleketimizin, Artvin’imizin çok önemli bir değeridir, gencidir. Almanya´da dünya şampiyonu oldu. Buna rağmen çok mütevazı bir gençtir. Kafkasör´de bir boğa güreşi oluyor, yer yerinden oynuyor da Dünya da Türkiye´yi boksta şampiyonluğa taşımış bu gencimize gösterilen ilgiyi yeterli bulmadım. Yerel medya bu haberi sayfalarına taşımalı. Ulusal medya aynı şekilde. Ben yeğenim, memleket yürekli Şükrü Altay’a bundan sonraki boks kariyerinde daha büyük nice başarılar diliyorum” dedi.

Bu haber 1303 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK