ARTVİN TANITIM GÜNLERİNİN YILDIZI “MANTAR” ARTVİN MANTARIN DİYARI VE BAŞKENTİ OLACAK

10.08.2018
ARTVİN TANITIM GÜNLERİNİN YILDIZI “MANTAR” ARTVİN MANTARIN DİYARI VE BAŞKENTİ OLACAK Artvin İli Mantar Üreticiler Birliği, bu yıl aldıkları ilk ürünü, Dünyadaki tüm Artvinlilerin kendi kendilerine özel olarak ilan ettikleri 08.08. 2018 “Dünya Artvinliler Günü” açılan 2. Artvin Tanıtım Günleri’nde tanıtıyor. Burada kurdukları stantta kayın mantarını tanıtan ve halkın damak zevkine sunan Artvin İli Mantarcılar Birliği, Artvin halkından da tam not aldı.

 Üretimin ülke ve millet için ne kadar hayati bir önem taşıdığı konuşulan şu günlerde kayın mantarıyla Artvin’e değer katan, markalı ürün ile halkın karşısına çıkmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Artvin İli Mantarcılar Birliği Başkanı Ali Fuat Beyaz,” Bu yıl Artvin’de 2’ncisi düzenlenen Artvin Tanıtım Günleri’ne ürettiğimiz mantarımızla katılma mutluluğunu yaşıyoruz. 

Bu yıl kurulum çalışmasını bitirdiğimiz ve üretime geçtiğimiz seralarımızda şimdilik 108 metrekare içinde 600 adet kütüğümüz mevcut. İl genelinde 8 sera ile başlayıp yapımına devam edilen sera sayısı 27’ye çıktı. 27 Aralık 2017 tarihinde Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği kuruldu. Bu mantar üreticiliği için çok önemli ve büyük bir adımdı. Bunu zaman içerisinde hepimiz göreceğiz. Birlik kurulduktan sonra soğutma sistemli bir araç aldık. Bunun yanında tam otomatik vakumlu paketleme makinesini aldık. Logomuzu yaptık ve markamızı aldık. Bütün bunlar mantar üretiminde profesyonelliğe giden altyapı çalışmalarıydı.
PROFESYONEL BİR ÇALIŞMA YAPTIK
Değerli Artvin halkı, şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki eğer üretimde merdiven altı tabir edilen, markasız, logosuz, karabalta bilgilerle yapacağınız herhangi bir üretim size fayda sağlamaz. Burada mantar üretimi yapılacaksa bilimsel ve dünya standardında yapılmalıydı. Bu nedenle biz birlik kurucu üyeleriyle Türkiye’nin dört bir yanını gezdik. Nasıl üretim yapılıyor, üretildikten sonra nasıl pazarlanıyor, çabuk tüketilmesi gereken bir ürün olduğu için tüketilemeyen ürünleri nasıl değerlendireceğimiz gibi konularda bilgi sahibi olduk. Allah’a şükür, ürünümüzü Artvin Tanıtım Günleri’nde tanıtma mutluluğuna eriştik. İddia ediyorum, Artvin mantarın başkenti olacak.
BİRLİĞİN KURULMASINDA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Bu birliğin kurulmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada 26. Dönem Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla’nın önemli destekleri oldu. Sayın valimizin bu konuda ki ilgisi ve desteği bizi çok mutlu etmiştir. Kendisine bir kere daha teşekkür ediyoruz.
ARTVİN’İN TOPRAĞI BEREKETTİR
Artvin’in coğrafyası dik, sarp ve zor olabilir. Toprağı kıt da olabilir. Ama bereketi ve çeşitliliği ile dünyada eşi bulunmayacak özellikler ve güzellikler taşıyor. Evet, Artvin mantar vadisi olacak, Artvin mantarın başşehri olacak. Artvin’in bir sembolü de mantar olacak. Biz bu konuda çok iddialıyız. Dünyada çok değerli ve pahalı olan bu ürünü biz çok uygun fiyata halkımıza sunacağız. Artvin halkı bu ürüne sahip çıktığında zaten buraya yetiştiremeyiz. Çevre illerimize ulaştırabilmek için soğutuculu aracımız hazır. Kent Park’ta yaptığımız tanıtım çalışmalarımız için standımıza uğramanız yeterlidir.”dedi.
 
 
 
Kayın mantarcılığı üzerine geçen Mayıs ayında yapılan mantar üretimi hakkındaki bilgilendirme toplantısının onur konuğu mantarcılığı Artvin’e getiren adam olarak tanınan eski Artvin Orman Bölge  Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya olmuştu. Orada yapılan konuşmalar sonrası medyaya yansıyan haberler şöyleydi:
ARTVİN KAYIN (İSTİRİDYE) MANTARI ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA“MARKA KENT” OLACAK
 Artvin’de kayın Mantarı Bilgilendirme  toplantısı yapıldı. Artvin’de kayın mantarı (istiridye) yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Şube Müdürü Hakan Keskin, Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu, Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği Başkanı Ali Fuat Beyaz, Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik ve kayın mantarını öğrenmek isteyen ve üretime başlayan üreticiler katıldı.
Artvin’de istiridye mantarı üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantısında Türkiye’de tüm Avrupa ülkelerine eşdeğer bir bitki zenginliği, mantar zenginliği olduğunu ifade eden Orman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Ömer Naci Kaya, bu zenginliklerin korunması ve değerlendirilmesi noktasında çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.
ARTVİN COĞRAFYASI İKLİMİ VE İNSANIYLA KAYIN MANTARI
VE DİĞER MANTAR TÜRLERİ İÇİN ÇOK ORTAMLAR SUNUYOR
 Kaya; “Arazi yapısından dolayı Artvin´de birçok projeyi hayata geçiremezsiniz. İlin coğrafyası engebeli, arazi çok sert. Ancak kentte doğal endemik zenginlik çok fazla. Kayın ağacı bu bölgede doğal olarak yetişen bir tür. Müdürlük olarak orman köylüsüne az maliyetle çok para kazandırmak için kayın mantarı projesini uygulamaya koyduk. Köylülerimize kurumdaki uzman personel kayın mantarı projesini anlattı” dedi.
Bir kütüğün 10 lira dolayında maliyeti olduğunu ifade eden Kaya, “Bir kütük yaklaşık 6 yıl ürün verebilir. Her bir kütükten en az 15 günde bir ürün alınabilir. Yani bir kütükten yaklaşık 4 kilo mantar elde edilebilirsiniz. Bu mantarın kilosunu ortalama 15 ile 20 liradan satan köylümüz, bir kütükten bir yılda yaklaşık bin 500 lira kazanabilir. Gideri 10 lira olan bir kütükten yılda bin 500 lira gelir elde edilebilir. Kayın mantarı, haftada bir kez sulama yapılan, son derece zahmetsiz bir gelir kaynağıdır mantar üreticiliği konusunda Artvin´i Türkiye´nin lokomotif şehri yapmak mümkün. Bu proje ile köylünün yüzünü güldüreceğimize inancım tamdır.” diye konuştu.
Artvin coğrafyasının da göz önüne alındığında doğal mantarların değerlendirilmesi Artvin halkına önemli bir ekonomik katkı sağlayacağını vurgulayan Kaya, son yıllarda devlet desteğiyle Artvinli üreticilerin özellikle kayın mantarıyla ilgili güzel seralar oluşturduğunu söyledi. Kaya, “ 2012 yılında bundan 6 yıl önce kayın mantarı çalışmalarına başladığımızda önce bu işi yapacak olanlara alt yapı bilgileri verdik. Bizzat nasıl yapılacağını göstererek üreticilerle birlikte bu işe start verdik. Aradan 6 yıl geçti. Görüyorum ki çok yol kat edilmiş.
Mantar üreticileri Birlik kurabilecek kadar bu işi ciddiye almışlar. Bir kere bu beni çok mutlu etti. Beni bu söyleşiye, bilgilendirme toplantısına davet ettiklerinde seve seve kabul ettim ve Artvin’deyim. Buraya geldikten sonra söyleşiden önce çalışma kapsamında seraları gezdik. Üretimi nasıl artıracağımız, hataları ve eksikleri üreticilerimize anlattık. Özellikle kayın mantarı üretiminden Artvin’in Türkiye ve Dünya’daki pastadan nasıl pay alabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bugün bu salonda bulunan değerli girişimcilere şunu söylemek isterim.
Artvin’in gerek coğrafyası, gerek iklimi, nem oranı bilinçli çalışkan insanları ve diğer kriterleri kayın ve diğer mantar türleri için biçilmiş kaftan diyebilirim. Daha önce söylemiştim tekrar edeyim. Artvin mantar üretiminde Türkiye’de dünyada marka olabilecek özellikler taşıyor. Yeter ki üretim tekniğini ve bilgilerini doğru kullanalım. Şimdi arkadaşlarımız tesislerini kurmuş, markayı almış. Bu işi profesyonel yapmak için kolları sıvamışlar.
EĞER İYİ BİR TERZİ OLMAK İSTİYORSANIZ BİR KAÇ TOP KUMAŞI ZAY EDECEKSİNİZ!
Ben Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği’ni, bu birliği kuran arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Eksiğimiz var mı var. Bunlar zaman içinde giderilir. Bakın iyi bir terzi olmak istiyorsanız birkaç top kumaşı zayii edeceksiniz. Hiçbir şey yapmadan, deneme, yanılma olmadan, bir eylem içinde bulunmadan üretici olunmuyor. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Artvin’in muhteşem coğrafyası iklimi ve çalışkan insanları birleştiğinde Artvin mantar konusunda sözü edilen marka bir kent olacak. Ben Artvin’i çok seviyorum. Burada görev yapmış olmaktan, bugün mantarı konuşuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Siz ilan etmeseniz de Kendimi Artvin’in fahri hemşehrisi olarak görüyorum. ” diye konuştu.
MANTARCILIK KÖYDEN KENTE GÖÇÜ ÖNLEYECEK BİR PROJEDİR
Köyden kentte göçün önlenebilmesi, köylünün kırsalda kalkındırılabilmesi, yerinde istihdam edebilmek için kurumlar ve devlet olarak desteklemek gerektiğini vurgulayan Kaya, “Dünya’da mantar zenginliği bakımından ilk 5 ülkeden biri konumundayız. Bu zenginliğimizi kullanmak gerekiyor. Orman genel müdürlüğümüzün trüf eylem planı kapsamında 3 yıl önce başlattığı çalışmadan önce ülkemizde 4 tane doğal trüf türü biliniyordu. Şuan bu alanda 100 ‘ü aşkın tür bulundu. ” dedi.
15 GÜNDE BİR ÜRÜN ALINABİLİR!
 Kaya, kayın mantarı üretimini ise şöyle anlattı: “Kayın ağacı kökünün üst kısmından 3-4 santimetrelik kısmını keserek ayırıyoruz. Kütüğe mantarın tohumunu döküyoruz. Yüzeyi tamamen kapladıktan sonra üzerine çok ince odun talaşı döküyoruz, sile nemlendirip etrafına pamuk yerleştiriyoruz. Kestiğimiz parçayı üzerine çakıyoruz. Bunu yaparken tohumların sıkışıp çatlamamasına dikkat etmek zorundayız. Daha sonra tavada erittiğimiz mumu kesik bölgenin etrafına sürüyoruz. Kütüğü, nemlendirdiğimiz siyah bir poşetin içine yerleştirerek ağzını sıkı şekilde kapatıyoruz. Bir ay sonra poşet açıldığında kütüğün çevresinde beyaz bir tabakanın oluşur. 15 gün sonra mantarlar boşluklardan çıkar. Hava sıcaklığının 8 ile 24 derece arasındaki yerlerde, bu kütükten 15 günde bir ürün alınabilir. Bana verdiğiniz bu fırsattan dolayı çok teşekkür ediyorum. Artvin basını bu konuda en başından beri 6 yıldır, takip ediyor, yazıyor, konuyu gündemde tutuyor üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Ben bu anlamda sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu haber 611 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :