Mobil Kanser Tarama Aracı Artvin'de

13.06.2018
Mobil Kanser Tarama Aracı Artvin'de Artvin’de mobil kanser tarama aracıyla yıl içinde şehrin tüm köyleri gezilerek meme, kolon ve rahim ağzı kanser taraması yapılacak. Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin çerçevesinde Japonya Büyük Elçiliğince Artvin İl Sağlık Müdürlüğüne hibe edilen içerisinde mamografi cihazı da bulunan mobil kanser tarama aracı köylere giderek vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

 

Bu uygulama kapsamında Artvin İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen aralarında doktor, hemşire ve teknisyenlerden oluşan sağlık ekibi, mobil kanser tarama aracıyla Tütüncüler Köyü'ne giderek meme ve kolon kanseri taraması yaparken bir taraftan da bu hastalıklar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.
İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, yaptığı açıklamada,  kanser taramalarıyla birlikte çağımızın vebası olarak adlandırılan kanserle mücadelede sunulan hizmetin niceliğinin ve niteliğinin artacağını söyledi.
Akalın, kanserin ülkemiz ve ilimiz için en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu ifade ederek, "Ülke olarak aslında kanser tedavilerinde iyi durumdayız. Bakanlığımızın politikaları bunu daha ileriye taşımak. Kanserin erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olmasından yola çıkılarak vatandaşlarımızı mümkün mertebe bu hastalıktan korumak, risk altındaki insanlarımızda taramalar yapıp erken teşhis ve tedavi bizim görevimiz. Bunun içinde gerekli taramaları ve bilgilendirmeleri her platforma yapacağız." dedi.
Japonya Büyükelçiliği'nin Sağlık Hizmetlerini Destekleme Projesi’ne başvuru yaparak, hibe olarak içerisinde mamografi cihazı da bulunan mobil kanser tarama aracı aldıklarını kaydeden Akalın, aracın içinin dizaynı gibi diğer konuları da Artvin Valiliğinin destekleriyle çözerek mobil kanser tarama aracını hizmete aldıklarını söyledi.
Akalın, mobil kanser tarama aracında, 40-60 yaş arası kadınlarda çok sık görülen meme kanserinin yanı sıra, kolon ve rahim ağzı kanseri taramalarının yapılacağını dile getirdi.
Akalın, "Mamografi cihazımız aracımızın içinde konuşlu durumda. Köy halkımızdan bu risk grubunda olan, risk grubunda olmasa bile ailesinde bir riski olan kişilerin ayağına sağlık hizmeti götürerek hizmet vereceğiz. Kolon kanseri taramasını da "Gaitada gizli kan testi" ile yapıyoruz. Gerekli malzemeler mobil aracımızda mevcut. Risk grubunda olanların takip ve yönlendirmesini yapıyoruz. Bir diğer taramamız da rahim ağzı kanseri taraması. Bunun için cihazlarımızı en kısa sürede aracın içine yerleştireceğiz. Bu kanser türünde de taramaları yetkili personelimiz yaparak vatandaşlarımızı en önemli ve en yaygın 3 kanserden korumuş olacağız." diye konuştu.
Akalın, "Temel hedefimiz ilimizdeki 320 köyün tamamını gezerek, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri huşunda köylülerimizin taramalarını yapıp, halkımızı hem bilgilendirmek ve tüm sağlık taramalarını gerçekleştirip tüm köylülerimize bir nevi Chek-Up’tan geçirmek." dedi.
 
-Köylüler memnun
Köy sakinlerinden Nazife Yavuz Demir, doktorların kapılarına kadar gelip kendilerini muayene etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür etti.
 
Ayşe Özdemir de köyde yaşadıkları için bu tarz kontroller için hastane gidemediklerini gitmek için zaman bulamadıklarını belirterek, "Devletimizden Allah razı olsun. Sağlık ekiplerini ve köyümüze ayağımıza kadar getirdi. Allah Recep Tayyip Erdoğan’ı başımızdan eksik etmesin. Hastaneyi ayağımıza getirdi. 50 yaşındayım. Bugüne kadar böyle bir hizmet görmedim." diye konuştu.
Havva Ayşe Yıldırım’da eskiden hastanelerde sıra beklerken, şimdi doktorların hemşirelerin köylerine kapılarına gelerek kendilerini muayene etmesinden çok memnun olduklarını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Artvin'de mobil kanser tarama aracıyla yıl içinde şehrin tüm köyleri gezilerek meme, kolon ve rahim ağzı kanseri taraması yapılacak.
 
Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği çerçevesinde Japonya Büyük Elçiliğince Artvin İl Sağlık Müdürlüğüne hibe edilen mobil kanser tarama aracı, köylere giderek vatandaşlara hizmet vermeye başladı.
 
Uygulama kapsamında Artvin İl Sağlık Müdürlüğünce doktor, hemşire ve teknisyenlerden oluşan sağlık ekibi, mobil kanser tarama aracıyla Tütüncüler köyüne giderek meme ve kolon kanseri taraması yaparken, bir taraftan da bu hastalıklar hakkında vatandaşlara bilgilendirmede bulundu.
 
- "Ülke olarak kanser tedavilerinde iyi durumdayız"
 
İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser taramalarıyla, kanserle mücadelede sunulan hizmetin niceliğinin ve niteliğinin artacağını söyledi.
 
Kanserin ülkemiz ve ilimiz için en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu ifade eden Akalın, "Ülke olarak aslında kanser tedavilerinde iyi durumdayız. Bakanlığımızın politikaları bunu daha ileriye taşımak. Kanserin erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir bir hastalık olmasından yola çıkılarak vatandaşlarımızı mümkün mertebe bu hastalıktan korumak, risk altındaki insanlarımızda taramalar yapıp erken teşhis ve tedavi bizim görevimiz. Bunun için de gerekli taramaları ve bilgilendirmeleri her platformda yapacağız." diye konuştu.
 
Akalın, mobil kanser tarama aracında meme, kolon ve rahim ağzı kanseri taramalarının yapılacağını aktararak, bu sayede vatandaşların en önemli ve en yaygın 3 kanserden korunmuş olacağını kaydetti.
 
Kanser taramasının önemine dikkati çeken Akalın, "Temel hedefimiz ilimizdeki 320 köyün tamamını gezerek, meme, rahim ağzı ve kolon kanseri noktasında köylülerimizin taramalarını yapıp, halkımızı bilgilendirmek." dedi.
 
- Vatandaşlar da memnun
 
Vatandaşlardan Nazife Yavuz Demir de doktorların kapılarına kadar gelip kendilerini muayene etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yetkililere teşekkür etti.
 
Ayşe Özdemir ise köyde yaşamaları nedeniyle hastaneye gitmek için zaman bulamadıklarını belirterek, "Devletimizden Allah razı olsun. Sağlık ekipleri, köyümüze geldi. Allah Recep Tayyip Erdoğan'ı başımızdan eksik etmesin. Hastaneyi ayağımıza getirdi. 50 yaşındayım. Bugüne kadar böyle bir hizmet görmedim." diye konuştu.
 

 

Havva Ayşe Yıldırım da eskiden hastanelerde sıra beklerken şimdi doktorların, hemşirelerin köylerine, kapılarına gelerek kendilerini muayene etmesinden çok memnun olduklarını kaydetti.

Bu haber 610 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : artvin.gov.tr