ARDANUÇ BEREKET KÖYÜ’NÜN ULUSLARARASI GURURU BEREKETLİ ŞAİR YAZAR OSMAN BOZKURT

12.06.2018
ARDANUÇ BEREKET KÖYÜ’NÜN ULUSLARARASI GURURU BEREKETLİ ŞAİR YAZAR OSMAN BOZKURT Artvin Ardanuç Bereket Köyü´nden Romanya’ya uzanan bir gönül adamının, bir ehli kalemin, bir ehli dilin kısa öyküsüyle buluşacağız.

 Dünya, Avrupa ve Türkiye’deki gazetelerde “ Osman Bozkurt’a Romanya’dan Ödül” başlığıyla  bir anda ünümüzde parlayan bir ışık oldu, Osman Bozkurt.
Bölgemizde doğup büyüyen, ya da memleketimizde doğup ömrünü yaşam , ekmek kavgası nedeniyle gurbette geçiren  bir insanımızın meziyetlerini becerilerini bilmiyoruz, yada takip edemiyoruz.
Osman Bozkurt’un şiirleri Romanya’da Romence/Türkçe olarak yayımlandı.
“ŞoaptaViselor – Düşlerin Esintisi” adıyla Editura Betta tarafından yayımlanan 146 sayfalık kitapta 38 şiir yer alıyor. Kitabın sunusunda Romanya Yazarlar Birliğinden Emil Lungeanu’nun Osman Bozkurt’un şiiri üzerine kaleme aldığı “Çılgınlığa Karşı Manifesto” başlıklı bir sunu yazısı da bulunuyor.
Çevirileri Nermin Yusuf ve Nevzat Yusuf Sarıgöl tarafından yapılan kitap "Olt Nehri´nin Gökleri" ödülüne değer görüldü.
“ŞoaptaViselor – Düşlerin Esintisi” için dört şehirde gerçekleştirilen etkinliklerde Romanyalı eleştirmen ve yazarlardan; Nevzat Yusuf Sarıgöl, MarianIlie, Eliza Roha, Emil Lungeanu, IonBarbu Mona Valceanu, eleştirmen AureliuGoci ve yazar NeluBarbu, Romen Yazarlar Kurulu ClujSubesibaskaniIrina Petraş ve yardımcısı DoinaCetea ile yazar Hanna Bota, IonCristofor ve Ioan-Pavel Azap tarafından değerlendirme konuşmaları yapıldı.
Osman Bozkurt’un değer görüldüğü "Olt Nehri´nin Gökleri" ödülü, başında akademisiyen MihaiCimpoi’nın bulunduğu 10 dolayında yazar ve eleştirmenden oluşan bir jüri tarafından başarılı görülen yazarlara veriliyor. Bu yıl sekizinci kez verilen ödülün şiir dalına değer görülen Osman Bozkurt, Türkiye’den bu ödüle sahip ilk isim oldu.
Osman Bozkurt, ayrıca Romanya-Türkiye edebiyatları arasında geniş bir köprü açmasından dolayı RumnicaValcea’nın ünlü yazarı adına kurulan "DragosVranceanu Vakfı” tarafından bir ekselans diplomasıyla payelendirildi.
Romence/Türkçe olarak yayımlanan yeni şiir kitabı için bir süredir Romanya’da bulunan Osman Bozkurt, ödüllerini aldıktan sonra kısa bir konuşma yaptı.
OSMAN BOZKURT KİMDİR SORUSUNA KISA BİR YANIT;
Osman Bozkurt, 1956 yılında Ardanuç’ta (Artvin) doğdu. İlk ve ortaokulu Ardanuç’ta tamamladıktan sonra yatılı öğrenci olarak Ankara Maliye Meslek Lisesini 1973 yılında bitirdi. Aynı yıl Maliye Bakanlığında memuriyete başladı. Yatılı öğrenciliğin yükümlülüğü olan altı yıllık "mecburi hizmet" süresinin sonunda kendi isteği ile memuriyetten ayrıldı. 1989 yılına kadar yayın dağıtım, muhasebecilik ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli işlerde çalıştı.
Lise ve üniversite yılları, o dönemin atmosferi içerisinde demokratik hareketlerden etkilendiği yıllar oldu, 1975 yılında çalışırken okuma istenciyle Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinde başlayan öğrenimi; iş ve siyasal olayların etkisiyle iki kez kesintiye uğradı ise de Dokuz Eylül üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünü bitirdi.
Çeşitli şiir, deneme ve öyküleri, Dost, Gerçek Sanat, İnsancıl, Varoş, Kitap, Fayton, Berfin Bahar, Sanat Yaprağı, Agora, VS, Cumhuriyet Kitap, Şarköy Sanat, Akademi Gökyüzü, Patikalar, Bizim Sanat, Evrensel Gazetesi, Argeş (Romanya) gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.
Yayınlanan eserleri; Kumdaki Resim (Şiir, 1995 Gerçek Sanat Yayınlan), Değiniler (Deneme-Eleştiri, 1996 İnsancıl Ya¬yınlan)/ Umutlu Söyleşiler (Söyleşi, 1998 Gerçek sanat yayın¬lan), Düşlerin Gölgesi (şiir, 2000 Tohum Yayınları), Üzerime Yağıyorsun (şiir, 2006 Gerçek Sanat Yayınları). Göçebe Yazılar    ( Deneme , 2007Gerçek Sanat Yayınlan)
“ŞoaptaViselor – Düşlerin Esintisi” adıyla EdituraBetta tarafından yayımlanan 146 sayfalık kitapta 38 şiir yer alıyor. Kitabın sunusunda Romanya Yazarlar Birliğinden Emil Lungeanu’nun Osman Bozkurt’un şiiri üzerine kaleme aldığı “Çılgınlığa Karşı Manifesto” baş
Osman Bozkurt konuşmasında , BookFast’e katılmak için geldiği Romanya’da şiir kitabının gördüğü ilgi nedeniyle birkaç etkinliğe katıldığını, daha birkaç etkinliğe de çağrılı olduğunu belirterek duygularını paylaştı:
“RumnikaValcea Kültür Festivali seçici kurulunca ödüle değer görüldüğümü ve bu ödüle hak kazanan ilk Türk Şairi olduğumu burada öğrendim. Bu benim hiç hazırlıklı olmadığım bir durumdu. Çünkü ne ülkemde ne ülkenizde ne de başka bir yerde ödüllü yarışmalara ilke olarak katılmadım. Yarışmalara katılmadığım gibi Sanat Yaprağı Gazetesinin, yarışma dışı verdiği Emek Ödülü Seçici Kurulu dışında kurullarda da yer almadım.
Bu nedenle şaşırdım. Ödüllerin, takdir ve özendirme gibi önemli işlevi olduğuna elbette inanıyorum. Ama gerek yerel gerekse uluslararası düzeyde kulisçi yaklaşımlar nedeniyle işin doğasının, yani edebiyatın zarar görmesinden kaygı duyduğum için bu tür girişimlerden uzak durdum. Başvuru almayıp ülkenizde yayımlanan eserleri izleyerek, başında akademisyen Prof. MihaiCimpoi’nin de yer aldığı on kişilik yazar ve eleştirmenlerden oluşan Seçici Kurul tarafından; bugün ‘Düşlerin Esintisi/ ŞoaptaViselor’ adlı kitabımın şiir dalında ödüle değer görülmesinden büyük onur duydum. Hemen belirtmeliyim ki, RumnicaValcea’lı ünlü yazar adına kurulan ‘DragosVranceanu Vakfı’ tarafından; Rumen ve Türk Edebiyatları, dolayısıyla halkları arasında kurulan bağların geliştirilmesine yönelik mütevazı çabalarımın Ekselans Diplomasıyla ödüllendirilmesinden ayrıca kıvanç duydum. Eğer edebiyat, insanın anlama ve anlaşılma etkinliği ise, insanlığın bunu başardığı oranda barış ve mutluluğa yelken açacağına inanıyorum.
Her yazarın ve şairin, asıl ödülünü okurlar vasıtasıyla tarih önünde elde edeceğine kuşku yoktur. Verilen ödüllerin beni bu anlayışla, çok daha sorumlu davranmaya ve çalışmaya yönlendireceğinden emin olmanızı diliyorum. Şeklinde tamamladı. Çeşitli şiir, deneme ve öyküleri, Dost, Gerçek Sanat, İnsancıl, Varoş, Kitap, Fayton, Berfin Bahar, Sanat Yaprağı, Agora, VS, Cumhuriyet Kitap, Şarköy Sanat, Akademi Gökyüzü, Patikalar, Bizim Sanat, Evrensel Gazetesi, Argeş (Romanya) gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. (Kaynak: Oktay Köse)

Bu haber 662 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :