10 NİSAN POLİS TEŞKİLATI 173. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

10.04.2018
10 NİSAN POLİS TEŞKİLATI 173. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan, Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş yıl nedeniyle bir mesaj yayınladı. Varan mesajında şu ifadelere yer verdi;

 “ 1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından çok önemli bir yıldır. Çünkü o tarihe kadar zabıta olarak adlandırılan teşkilat; 10 Nisan 1845 tarihinden itibaren polis adı altında çalışmaya başlamış ve bu tarih Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir. Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve diğer şehirlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul´da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir. Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.

Ulu Önderimiz Polislerimiz için şu sözü söylemiştir:"… Sizin hali tavrınızdaki mertlik ve cesaret, yürüyüşünüzdeki intizam ve ciddiyet size olan haklı itimadı kuvvetlendirdi ve herkesi memnun etti. Çünkü herkes biliyor ki ve bilmelidir ki, Polis ve Jandarma Kuvvetleri vatandaşlara huzur ve sükun temin eden,
 Cumhuriyetin kanunlarına ve medeniyet düşmanlarına karşı kullandığı bir kalkandır. Binaenaleyh Cumhuriyetin kanunlarına ve memleketin huzur ve asayişine karşı gelebilecek ve vatandaşların hürriyetine tecavüz edebilecek her şeririn kafası behemahal bu kalkana çarpmalı ve parçalanmalıdır."
Emniyet Teşkilatı çalışanlarımıza görevlerinde başarılarının devamını dilerim. Bugüne kadar görevi başında şehit düşürülen polislerimize rahmet, ailelerine sabırlar dilerim.”dedi.

Bu haber 244 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :