Eğitimciler: Öğretmenlerimize Sahip Çıkalım!

20.12.2017
Eğitimciler: Öğretmenlerimize Sahip Çıkalım! Geçtiğimiz Cuma Günü İzmir Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi eğitim camiasında infiale yol açtı. Görevi başında öldürülün Ayhan Kökmen için Türkiye çapında basın açıklaması yapıldı. Artvin’de bir araya gelen Türk Eğitim-Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve TEÇ Sen yöneticileri ve üyeleri olayı kınayan bir açıklamada bulunarak eğitimcilere sahip çıkılmasını istediler.

 Artvin Çok Katlı Otopark önünde yapılan ortak basın açıklamasına Artvin Milli Eğitim İl Müdürü Abdülcelil Kahveci de katıldı.

 
Türk Eğitim Sen adına İsrafil Bayrak, Eğitim Sen adına Köksal Gümüş,  Eğitim İş adına Filiz Yılmaz ve TEÇ Sen adına Şentürk Altun basın açıklamasını kamuoyu ve basın mensupları ile paylaştı.
 
Şiddete son verilmesi istenen açıklamada şunlar kaydedildi.
 
 
Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır.Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım.
 
Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.
 
Bu acı haberlerin sonuncusu da geçtiğimiz Cuma Günü İzmir Ödemiş‘ ten geldi.Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan KÖKMEN, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü.Ayhan KÖKMEN öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz.
 
Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz.Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücutşekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.
 
Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz.Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zaafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.
           
Artık yeter!
Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır.Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirerek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir.Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin getirilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının arttırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır.Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir.
 
Tekraren Milli Eğitim Bakanlığı ‘na ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz:
 
Artık sabırlar tükendi!
Özelde öğretmene,  genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal hareke geçilmelidir.
 
Buradan ilan ediyoruz: şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak da bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!
 
Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz.
 
Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz:Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız.En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. İzmir’deki gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.
 
Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır.Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.Takdir edersiniz ki, eğitim, okul,aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir.Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır.
İzmir’de kaybettiğimiz Ayhan KÖKMEN başta olmak üzere şehit edilenNecmettin YILMAZ, Şenay Aybüke Yalçın öğretmenlerimizi ve geçmişten bu güne tüm eğitim şehitlerimizi rahmetle anıyor, şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyunun gündemine gelmemeyi diliyoruz.
           
Unutmayalım; öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.”
 
 
 

Bu haber 1446 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :