ŞAVŞAT MEŞELİ KÖYÜNDE, SELÇUKLU VE OSMANLI MOTİFLERİ İLE YAPILAN YENİ CAMİ KÖY HALKINI SEVİNDİRDİ

28.11.2017
ŞAVŞAT MEŞELİ KÖYÜNDE, SELÇUKLU VE OSMANLI MOTİFLERİ İLE YAPILAN YENİ CAMİ KÖY HALKINI SEVİNDİRDİ Artvin’in Şavşat ilçesinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri ve işlemelerle yapılan yeni camii köylüleri sevindirdi. Şavşat ilçesine bağlı bin 600 rakımlı Meşeli köyü Çakıllı (Agara) mahallesinde devlet- vatandaş işbirliği ile yapılan cami ibadete açıldı.

 Daha önce aynı mahallede bir hayırseverin vermiş olduğu arsa üzerinde bulunan ve yıkılmakta olan cami yıkılarak yerine oldukça donanımlı bir camii yapıldı.

Artvin Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı ve vatandaşların el birliği ile kısa sürede yapılan camide gasilhane, şadırvan, morg, kaloriferli ısıtma sitemi ve muhteşem bir iç donamı ile yapılan cami 3 ay gibi kısa sürede yapımı tamamlanarak ibadete açıldı.
Konuyla ilgili olarak Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı açıklamada, “Halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yaşamak ve ülkemizin her yerinde ibadetlerimizi en güzel bir şekilde yerine getirebilmenin huzuru içerisindeyiz. Güzide bir köyümüz olan Şavşat Meşeli köyünde vatandaşların ve hayırseverlerin devletimiz ile el birliği ile çok kısa sürede ibadete hazır hale getirdikleri bu cami birlik, beraberliğin ve halkımız istediği zaman ne kadar güzel işler başarabilmenin en güzel bir örneğidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Herkesten Allah razı olsun. Köy ve mahalle halkını ve bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah güzel işler yapan herkesi en güzel şekilde ödüllendirecektir.” dedi.
Gurbette yaşamasına rağmen Caminin yapımında büyük bir çaba ve emeği olan Yücel Küçükaltun ise, “Yıkılmak üzere olan eski camimizi mahalle halkı toplanarak bir gecede sökümünü gerçekleştirdik. Mahalle halkı o zaman yaklaşan bayram nedeni ile bayram namazını ne zaman kılabiliriz telaşını konuşurken caminin yapımına başladık. 3 ay gibi kısa bir sürede her şey düşünülerek kadınlarımız için ayrı engellilerimiz için ayrı abdest alma ve camide rahatça ibadet yapma yerleri oluşturduk. Yeni cami yapımı tamamlandıktan sonrada iç temizliği mahalle halkı kadınıyla,  kızıyla yaşlısı ile genci ile toplanarak gece saat 02.30 da başlayıp sabaha namaz kılınır hale getirildi. Herkesin emeği var.Örnek bir cami oldu. Çok emek ettik ama emeğimizin karşılığını çok kısa sürede bitirerek almış olduk. Bu konuda destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Herkesten Allah razı olsun” dedi.
-Köylüler memnun
Köye donanımlı bir cami kazandırılmasının köylüler olarak memnuniyetini yaşadıklarını belirten Köy Muhtarı Adnan Taşdemir, “Bu yerde bulunan eski cami yıkılmak üzereydi. Bu camiyi sökerek yerine çok kısa bir sürede devlet vatandaş işbirliği ile tam donanımlı bir cami yapıldı. Camimizin yapımında emeği olan başta Artvin Valiliğine, İlçe Kaymakamlığımıza, Diyanet İşleri Başkanlığına, Özel İdaremize ve yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere köy ve mahalle halkına çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Köy halkı caminin yapımında emeği olan devlet yetkililerine ve hayırseverlere teşekkür etti.
Tamamen Türk Mimarisi ile 3 katlı olarak yapılan caminin en alt katında Gasilhane, Şadırvan, 2 ve 3. katlarında ise Kur’an Kerim okuma ve ibadethane olarak yapıldı. Farklı dönem ve üsluplardan derlenmiş iç donanımında oldukça çok zengin süslemeler kullanılan Cami yaklaşık 300 bin liraya yapıldı. Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı camide ısıtma ve soğutma sistemleri de yapılmış olan camii çok uzun yıllar hizmet verebilecek hale getirildi.
Önümüzdeki yıl çevre düzenlemesi için yetkililerden yardım talebinde bulunan vatandaşlar, iç donanımı bu kadar güzel olan camimizin çevre düzenlemesinin de yapılmasını istiyoruz.” dedi.
İbadete açılan caminin her iki katında 320 kişi aynı anda ibadet yapabilecek.
-Vali Doğanay’dan cami önüne kamelya talimatı
Öte yandan Artvin Valisi Doğanay, köylülerin caminin önüne konulmasını talep ettikleri kamelyanın bir an önce yapılarak yerine konulması talimatını Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine verdiği bildirildi.
 
 

Bu haber 837 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :