KADINA ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR HAFİFLETİCİ NEDENLERİ ASLA OLAMAZ!..

26.11.2017
KADINA ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR HAFİFLETİCİ NEDENLERİ ASLA OLAMAZ!.. 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadele Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, kadınların Türkiye ve dünyadaki durumunu anlattı.

 Kadına Şiddette  Dünya’nın ve  Türkiye’nin durumunda bir değişikliğin olmadığına dikkat çeken Başkan Varan, kadına yönelik her türlü şiddetin  artarak devam ettiğini ve siyasi iradenin çıkardığı yeni yasalarla  bu şiddetin artmasına yardımcı olduğunu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ve Mücadele Günü’nde Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddeti, şiddeti önlemek adına meclisin ve özel kurumların yaptığı çalışmaların yetersiz olduğunu savundu.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDET SON 15 YILDA YÜZDE 1.400 ARTTI
‘Ülkemizde kadın olmak demek diğer cinse nazaran  iki kat haksızlığa, eğitimsizliğe, güvencesizliğe, şiddete, istihdam dışına, yoksulluğa ve her türlü sömürüye maruz kalmak demek’ diyen ADD Artvin Şubesi Başkanı Varan: “ Biz  Kadınlar olarak  bu kara yazgıyı değiştirebilmek için işyerlerimizde, tarlada, fabrikada, ailede, sosyal alanlarda kısacası yaşam alanlarımızın her yerinde mücadele etmek, direnmek zorundayız. Çünkü kadınların kazanılmış haklarının uygulanabilirliği yok edilen gerici erkek egemen bir anlayışla karşı karşıyayız. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin arttığı günlerden geçiyoruz. Kadına yönelik şiddet:  fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik olarak kasıtlı bir şekilde kadın haklarını ihlal eden hal ve hareketlerin tümüdür. Özellikle Son 15 yıllık dönemde mücadele ederek kazandığımız yasal haklarımızın ihlali ve erkek şiddetine karşı cezaların yetersizliği nedeniyle kadına yönelik her türlü şiddetin arttığını görüyoruz.
KADINLARIN CAN GÜVENCESİ 6284’TEN VAZGEÇMİYORUZ!
2016 yılında en az 338 kadının öldürüldüğünü ve 2017’nin henüz ilk 10 ayında ise en az 337 kadın cinayeti olduğunu son 8 yılda 1915 kadının öldürüldüğünü belirten Varan, ‘40 kadın cinayetinin olduğu 2017 Ekim ayı, şu ana kadar en yüksek kadın cinayetinin işlendiği ay oldu. Laikliğe ve Medeni Kanun’a aykırı olan ‘müftülere resmi nikah kıyma yetkisi’ veren AKP’nin yasası, tüm tepkilere rağmen ne yazık ki Meclis’ten geçirildi. Bu yasa da kadına yönelik şiddeti artıran çok önemli bir unsurdur. 6284 Sayılı Koruma Kanunu bazı basın organlarının hedefinde. İstanbul Sözleşmesi kapsamında, kadın örgütlerinin sistemli mücadelesi ile çıkarılan 6284 sayılı kanun, tüm kadınlar için büyük bir kazanımdır. Kadınların can güvencesi 6284’ten vazgeçmiyoruz!’
KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ DURDURMAK YERİNE BOŞANMALAR ZORLAŞTIRILIYOR’
 ‘Boşanmak isteyen kadınlar öldürülüyorken, boşanmaları zorlaştırmak için arabuluculuk yasası getirilmeye çalışılıyor. Meclis’te kurulan boşanmaları önleme komisyonu ile kadınların haklarını kırpmaya çalışıyorlar. Kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti durdurmak yerine boşanmaları zorlaştırmaya çalışmalarına asla izin vermeyeceğiz.
4 MİLYONA YAKIN KADIN KAYITDIŞI ÇALIŞIYOR
Siyasal iktidarın kadını çalışma yaşamından uzaklaştırarak, kadının rolünü ‘annelik’ olarak tanımlayan politikalarını sürdürdüğüne vurgu yapan Varan , ‘Başbakanlık kadın istihdamını artırmaya yönelik genelgesini ‘güncelleme’ bahanesiyle yürürlükten kaldırmak istiyor. ‘Eşit işe eşit ücret sağlanması’ hükmü çıkarılıyor. Kamu ve özel sektörde cinsiyet eşitliği denetlenmesi zorunluluğu kalkıyor. Sığınmaevlerindeki kadınlara yönelik proje önceliği çıkarılıyor. Torba yasa olan 6663 sayılı kadın istihdamı yasası, özel istihdam büroları yasası gibi yasalarla kadınların işgücüne katılımı azaltılıyor. Kadına görev olarak gelecekte sermayenin ihtiyacı olan iş gücünü doğurmayı biçiyor. Kadının görünmez ve ücretsiz olan ev içi emeğinin ev eksenli çalışma biçimleri ile pekiştirilmesi, emekçi kadınlara karşı büyük bir şiddettir. Çalışan kadınlar ise iş yerlerinde mobing’e uğruyor.
KADINLAR ATATÜRK’Ü OKUR ANLARSALAR KADINA ŞİDDET BİTER ..
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kadınlara Avrupa ülkelerinden önce seçme seçilme hakkı verdi. Ama gelin görün ki, kadınlar bu haklarını kullandıkları oylarla yok ediyor. Atatürk’ün kadını önce insan yapan bakış açısının yerine, kadını cinsel obje gören önce kadın diye bakanların anlayışına prim verdikleri için bugün kadınlara karşı her türlü şiddet artmıştır. Ben Türkiye’de yaşayan bütün kadınlarımıza sesleniyorum. Kadınlara yönelik şiddetten kurtulmanın tek yolu tek reçetesi, tek adresi var. Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı Medeni Kanun. Onun için gelin kadınlar olarak birlikte, şucu, bucu, açık kapalı ayırımı yapmadan önce insan olduğumuzun, sonra kadın olduğumuzun bilinciyle Atatürk sayesinde kazanımlarımız olan  kadın haklarıyla” ilgili mücadelemizi verelim.”dedi.

Bu haber 729 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :