ARTVİN’DE TURİZM NASIL GELİŞECEK?

24.08.2014
Artvin’i yönetenler; Valisi, Belediye Başkanı, esnaf ve ticaret odası temsilcileri, ilin ekonomik gelişimine ilişkin yaptıkları konuşmada her fırsatta ‘Artvin geleceği eğitim ve turizmdir” diye vurgu yapar.

 

 

Artvin turizm ve eğitim kenti olacaksa bu yönde planla adımların atılması öncelik alır. Üniversitenin yaşadığı gelişim sancısı, turizm sektöründe de yaşanıyor.

 

08HABER olarak turizm sektörünün sorunlarını bu işin içinde yaşayan Artvin il merkezinde turizm belgeli otel sahibi Nusret Özer’e sorduk.  Mersivan Oteli’n sahibi ve iletmecisi Nusret Özer, turizme ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu. Turizm sektörünün en önemli ayağı olan konaklama sektöründe yaşadığı sorunları ve çözüm üretemeyen idarecilere eleştirdi.

 

 ÖNCELİKLE TESİSİNİZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

 

─ Mersivan Otel, 2 yıldızlı Turizm Belgesi bir oteldir. 80 kişilik restoran, 26 odası 45 yatak ile 55 kişiye konaklama hizmeti verebiliyor. Artvin il merkezinde 2 turizm belgeli otelden biridir. 1996 yılından beri Artvin’de konaklama sektöründe hizmet veriyor.

 

SİZCE ARTVİN’DE TURİZM GELİŞEBİLİR Mİ, SEKTÖRÜN YAŞADIĞI SORUNLAR NELERDİR?

 

─ Turizm sektörü tabii ki gelişebilir. Artvin’in doğası birçok yerden güzel ve bulunmaz bir yerdir. Artvin aslında çelişki yaşıyor. Yöneticilerimiz bir yandan ‘Artvin eğitim ve turizm kenti’ olacak diyor, diğer yandan turizm alanın yanında madencilik yapılmasına izin vermeye çalışıyor. Şunu söylemek istiyorum, ciddi adımlar atılmıyor,  süslü laflardan öteye gidemiyoruz.

 

KONAKLAMA SEKTÖRÜNDE EN ÇOK HAKSIZ REKABETTEN BAHSEDİLİYOR, SİZCE BU HAKSIZ REKABET NELERDİR?

 

─ Yılın bir ayı otellerde doluluk oluyor. Diğer aylarda otellerimizi dolduramıyoruz. Neden, çünkü Öğretmenevi, DSİ, Polisevi, Orman Dairesinin misafirleri ve restoranları var. Bu kurumlar kira vermiyor, personel parasını devlet bütçesinden karşılıyor. Elektrik ve diğere giderlerini belki gelirlerinden karşılıyorlardır. Dışarından sivil vatandaşları da misafirhanelerinde yatırıyorlar. Bizde otelin geceliği 45 TL ise onlar 30 TL yapıyor. Kısacası biz devletle rekabet yapıyoruz. Lokantacısı, otelcisi hep bu haksız rekabetten şikâyetçidir. Kamuda 235 yatak kapasitesi bulunuyor. Biz devlet ile rekabet edemeyiz. Bize müşteri geldi mi bu taksicisine, lokantacısına kısaca herkese yansıyor. Kamu misafirhaneleri fiyatları kasıtlı düşük tutarak bize zarar veriyor. Konaklayan kişiyi orada yemeye mecbur ediliyor. Artvin’e gelen konaklayıp sabah kahvaltısını yaptıktan sonra Artvin’den ayrılıyor. Artvin’e çok az bir katkı sağlamış oluyor. Turizm diyorsak hep birlikte hareket etmeliyiz. Artvin’e gelen en az 1 hafta geçirirse o zaman turist olur. Diğer türlü misafir olur.

 

Örnek vermek gerekirse önceki hafta Artvin’de Artvin Kafkasör Dağ Koşusu Türkiye Şampiyonası yapıldı.  Benim bildiğim 106 sporcu ve diğer katılımcılarla birlikte 300 kişiye yakın insan geldi. Bu insanlar bir okulun yurdundan yatırıldı. Orada yemeklerini yediler. Şimdi siz söyleyin, bu ilde turizm gelişir mi?

 

TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÇALIŞMALARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

 

─ Gerçeği söylemek gerekirse yetersiz buluyorum. Kendi çapında çalışmalar yapıyor ancak bize yansıyan bir yanı yok. Günü geçirmek için ara sıra faaliyetler yapıyorlar. Ankara, İstanbul gibi büyük iller başta olmak üzere birçok ilde fuarlar açılıyor. Hatta Gürcistan’da bile Turizm Müdürlüğü olarak fuarlara katılıyorlar. Bizler de tanıtım için fuarlara katılmak istememize rağmen çağrılmıyoruz. Nedenini Turizm Müdürlüğü yetkililerine sorun. Turizm Haftası’nda yapılan panellerde, toplantılarda hep Artvin Kalesi’nin turizme açılacağı söyleniyor. Ama bir türlü askeri bölgeden kurtarılıp turizme açılamıyor. Sorun nerde ben bilemiyorum. Her yıl aynı konu konuşuluyor. Hafta bitince hepsi unutuluyor.

 

ARTVİN’E NEDEN ÇOK TURİST GELMİYOR?

 

─ Artvin il merkezi için söylemek gerekirse Artvin’in birçok sorunu var. Bunlardan en önemlisi alt yapı sorunudur. Otopark sorunu bizler içinde önemli bir sorun olmuştur. Artvin’de daha önceleri kiliseler vardı. 80 Askeri Darbesinden sonra il merkezindekiler din elden gidiyor diye yıkıldı. İnanç turizmi için gelenler başta Yusufeli ilçesi olmak üzere diğer ilçelere gidiyorlar. Tarihi binalarımız vardı. Koruma altında olan tarihi eserler bile roleve projeleri çizdirilerek betonarme binalar yapıldı. Dışına mimari düzenlemelerle tarihi eser süsü verildi. Turist Artvin’in o eski dokusu için geliyordu. Yoksa beton binalar, yüksek binalar kendi ülkelerinde daha iyisi ve yükseğini yapıyorlar. Kısaca turist Artvin’in daha çok doğası için geliyor. Macahel, Hatila milli parkları var. Kafkasör boğa güreşleri için geliyor. AK Partinin adayı yeni seçilen Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kafkasör mevkiinde daha büyük bir arena yapacağını vaat etti. Ancak hükümet, halkın istememesine rağmen arenanın hemen üstünde maden çıkarılması için yeniden ruhsat verdi. Demek ki belediye başkanının ve valinin eğitim ve turizm kenti olacak sözleri doğru değil. Biz kendimizi kandırıyoruz.

 

Öte yandan Artvinli hayırsever Sıtkı Kahvecioğlu, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelini yaptırdı. Ama hayırseveri yaptığına yaptırdığına bin pişman ettiler. Atatürk heykeli bitti ziyarete açıldı. Ancak sponsor firma ile anlaşmazlık çıkınca diğer spor tesisleri yarım kaldı. Tur operatörleri geldiği zaman Atatepe’yi ziyaret etmelerini öneriyoruz. Turistlerin orada oturup çay içebileceği bir kafe yok. Operatörler oranın yolunu görünce vazgeçiyorlar. Büyük otobüsler Alt Haypetten geçemiyor. Oraya ulaşım zor. Yol kenarları park eden araçlarla dolu. Dolmuş seferleri yok. Turist Artvin’de nereyi gezsin siz söyleyin! Belediye Başkanı Sayın Kocatepe’nin Artvinlilere yeni bir, çok katlı otopark yapım sözü var. Bunu acilen gerçekleştirmesini tüm Artvinliler olarak bekliyoruz.

 

TURİZM SEKTÖRÜNDE PERSONEL SIKINTISI YAŞIYOR MUSUNUZ?

 

─ Çok önemli bir konuyu sordunuz. Artvin’de çalışmaya adam bulamıyoruz. Şöyleki insanlar açılan kurslara gidiyor; aşçılık, garsonluk, kat görevlisi, restoran yönetici gibi mesleklerde ihtiyaç var. Kursa giden kursiyer oradan sertifika alıyor ancak bize gelmiyor. Bekliyor İŞKUR’dan kısa süreli 8 aylık açılan devlet kurumlarındaki işlere giriyor. Biz daha yüksek maaş vermemize rağmen nitelikli eleman bulamıyoruz. Artvin’de işsizlik var söylemine de fazla inanmıyorum. Niteliksiz eleman bile bulamıyoruz. İş bulamadıkları zaman bize başvuru yapıyorlar. Devlet dairesinde iş buldukları zaman yine ayrılıyorlar. Şu an otelimizde 8 kişiye istihdam sağlıyoruz. Eğer devlet kurumaları bizimle haksız rekabet yapmaz ise 16 kişiye de istihdam sağlarız.

 

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

 

─ Hükümetimiz liberal ekonomiden yana olduğunu söylüyor. İşin özeti devlet kurumları, tesislerine sivil vatandaşı almasın. Bizimle haksız rekabet yapmasın. Spor turizme gelişecek deniyor. Gelen sporcu ve teknik heyet devlet misafirhanelere veya devlet yurtlarına yönlendiriliyor. Böyle olunca da ilin esnafı, otelcisi, lokantacısı para kazanamıyor. Artvin ekonomisine direk katkısı olmuyor.

 

Turist, Artvin’e yeşil doğası için geliyor. Artvin’in hemen üzerinde Cerattepe’de maden belasından kurtulması lazım, yoksa burada turizm falan olmaz. Haksız rekabet önlenirse sektörler rantabl çalışmaya başlar. Daha çok işçi çalıştırır ve bize dışarıdan gelen para Artvin ekonomisinde el değiştirerek katma değer yaratır ve yeni sektörlerin önü açar. Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin’e Askeri Acemi Birliği açılacağını söyledi. Umarım bu vaadini gerçekleştirir.

 

Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız artık verdiği sözleri eyleme dönüştürmelerini istiyorum. Bana bu imkânı verdiğiniz için 08MEDYA grubuna teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bu haber 3208 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Röportaj/Sedat VARAN